Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: brathac »

Podobno bardziej opancerzona wieża jest cięższa i powoduje pękanie niektórych elementów kadłuba, których wymiany nie obejmowała modernizacja.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Też widziałem takie sugestie, ale mam wątpliwości... O ile musiałaby być cięższa ta wieża, by już w trakcie testów producenta pojawił się problem pękających elementów kadłuba ? No chyba, że nasze Leopardy są już tak wyeksplatowane, że zmęczenie materiału daje o sobie znać. Tylko czy w takim przypadku, w ogóle warto w nie wkładać jakieś pieniądze..?
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: brathac »

Za
https://www.defence24.pl/mspo-2019-zmod ... eopard-2pl

W wyniku modernizacji masa czołgu wzrosła do 59,2 ton, w stosunku do bazowego Leoparda zwiększyła się więc o około 4 tony.

Dyskusja ludzi co się lepiej znają.
https://www.facebook.com/groups/7741520 ... 046750729/
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Telamon pisze: czwartek, 5 grudnia 2019, 17:47
Boję się, że Jaki napisał ten doktorat na zamówienie.
Patrząc na te idiotyczne pomysły padające w kontekście militarystycznym to powiedziałbym iż doktorat napisał pewien Antoni (bez nazwisk), a podpisał Jaki. :P Przynajmniej na Uniwersytecie Olsztyńskim miano tyle godności i ducha iż takiej pracy nie zaakceptowano.
Skorumpowali tytułem i tyle. Dajcie znać, jak zobaczycie, że gdzieś się świeży doktor zaczyna wypowiadać, jako ekspert i lobbować za ustawą jakąś :/
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Dla odmiany jest służba, która może stworzyć realne zagrożenie o znaczeniu operacyjnym:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... #s=BoxOpMT
ciągle przy tym działając w ramach zadanego paradygmatu głupoty. W tym nowa ostatnia nadzieja.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Chyba najciekawsza wypowiedź z FB.
Jarosław Wolski pisze:A wiesz że to nie tak? :-) To PGZ wybierał sobie partnera. OCZYWIŚCIE było to zgodnie z compliance firmy PGZ i żodyn ale to żodyn się nie skusił z przyczyn pozamerytorycznych i wybrano najlepszą ofertę firmy Rheinmettal mimo iż KMW głośno mówił że trzeba wymieniać CAŁE burty kadłuba bo sa pęknięcia wokół gniazd drążków skrętnych i wozy z mocniejszym pancerzem MUSZĄ mieć owe prace prowadzone. Co jest drogie i robi to jedna linnia w dojczu. No ale przecież ludzie PGZ wiedzieli lepiej (ci ludzie już od dawna polecieli na fali czystek za czasów AM jeszcze). A wojsko to se mogło mimo że bardzo chciało ofertę KMW. Przy czym KMW od początku dobrze kalkulowało prace a RHM obiecywał że się da za mniej niż pół ceny. No i finalnie wyjdzie drożej albo wcale. To o czym pisze Remigiusz to jeszcze nieco inna para kaloszy ponieważ "nasz" 2PL polał testy balistyczne i trzeba było robić poprawki które wpłynęły na masę a w zasadzie jej rozkład. A tego gniazda drążków i...łożysko wieży nie lubią. Mogą sobie zacząć np. pękać. Shit happens - chytruski tracą dwa razy.
Jarosław Wolski pisze:tu nie ma dobrej opcji, bo de facto potrzebne są nowe kadłuby lub ich bardzo głęboka przeróbka. Cena jest tego spora. KMW wie jak i umi. RHM umi ale nie może bo to ma poblokowane KMW, Bumar obiecywał że nie umi ale się naumi no i może. I się tradycyjnie zesrał bo realnie na ma czym i kim a nawet nie ma się od kogo naumieć. Paranoja.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Antypirx pisze: poniedziałek, 16 grudnia 2019, 19:32 Dla odmiany jest służba, która może stworzyć realne zagrożenie o znaczeniu operacyjnym:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... #s=BoxOpMT
ciągle przy tym działając w ramach zadanego paradygmatu głupoty. W tym nowa ostatnia nadzieja.
To, że kierowca nie zna sprzętu, nie ma uprawnień - zgoda, pełna kompromitacja. Ale pisanie o tym, że "kierowca spanikował" to niestety miara dziennikarstwa "Wyborczej". Sprzęt nie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami - nie zastanawiam się, nie kombinuję, nie naprawiam na trytytykę, nie włączam i wyłączam do skutku, tylko zmieniam. Jedyne słuszne podejście w służbie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo VIP. Inaczej prędzej czy później kończy się Smoleńskiem.

W sprawie Leo zainteresował mnie wpis:
(...)- uszkodzenia strukturalne musiały być skutkiem wcześniejszej intensywnej eksploatacji - czytaj - ujeżdżane jak łyse kobyły - i one się pojawiły przed montażem pakietu modernizacyjnego, a nie po testach terenowych z jego udziałem.
Jeżeli dobrze rozumiem nasze Leopardy są wyeksplatowane do punktu strukturalnych uszkodzeń kadłuba, które uniemożliwiają ich modernizację bez kapitalnego remontu czy wręcz odbudowy kadłuba. I jest to nie tyle wina absurdalnie ciężkiej wieży z koncepcji naszych planistów, co stopnia zużycia pojazdów, którego nasi planiści nie uwzględnili. Albo nie chcieli przyjąć do wiadomości. To nie jest tak, że koncepcja 2PL jest zła... ona jest zła dla tych konkretnych pojazdów. Pytanie co dalej, bo rozszerzenie modernizacji o rekonstrukcję kadłuba bez wzmocnienia jego ochrony wydaje się nieco bez sensu. Tylko, że to już zupełnie nowy standard, który trzeba od początku opracować...
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Z cytatu, który zamieściłem wynika, że KMD od razu twierdziło, że konieczny jest remont kadłuba.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Ja wszystko rozumiem... tylko koszt modernizacji Leoparda już w tej chwili to niemal 20 mln / szt. Tymczasem nowy MBT to dziś jakieś 9mln $... dobrze mi się wydaje? Jak dodamy remont kadłuba to się okaże, że zamiast remontować taniej było kupić nowe...
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

KNDS swój pomysł wyceniło na c.a. 10 mln USD.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Hmmm....
Type 10 - koszt jednostkowy $8.4 million (2014)
K2 Black Panther - S$8.5 million
Merkava IV - $4.5 million (cena exportowa)
M1A1 Abrams - $8.92 million

Remont 30-letnich trupów i modernizacja to standardu, który Niemcy już uznają za niedostateczny - $10 million?

Czego nie dostrzegam?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Nowy L2A7+ to wg różnych informacji 15-20mln USD.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

RAJ pisze: wtorek, 17 grudnia 2019, 22:14 Nowy L2A7+ to wg różnych informacji 15-20mln USD.
Węgry kupują 44 L2A7+, do tego 24 Panzerhaubitze 2000, dostają w gratisie 12 L2A4 "do celów szkoleniowych" i płacą za całość $565 million
https://defence-blog.com/army/hungary-o ... tanks.html
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Czego nie dostrzegam?
Związkowców z Bumaru, ich rodzin i głosów oddawanych na jedyną słuszną partię w trakcie wyborów? :P
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

No ale koncepcję L2PL opracowała zdaje się jeszcze poprzednia jedynie słuszna partia...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”