Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Telamon pisze: piątek, 21 czerwca 2019, 22:36 Zastanawiam się - czy ktoś z was widział może jakiś sensowny artykuł, który podaje jakie są godzinowe koszty eksploatacji Gripena E? Najlepiej w jakimś renomowanym czasopiśmie.
To co w internecie wiele mi nie mówi. Istnieje straszny rozrzut między C/D (4-6 tysięcy dolarów), a NG (27 tysięcy). Ten drugi oparty na jednym źródle (Szwajcaria, tam uwalono pierwszą próbę zakupu) co wzbudza moje wątpliwości. W każdym zakupie / przetargu podkreśla się iż Gripen ma niskie koszta, a tutaj nagle te rosną czterokrotnie i "przypadkiem" przebijają o kilka tysięcy F-16V?
Ciekawe czy obecne wywiady RP są zdolne takie dane wyszpiegować? W stanie nagłej konieczności to chyba można użyć do tego smoka Zacharskiego, skoro już i tak siedzi w tej Szwajcarii :)

...lub renomowane czasopisma - miałem kiedyś przyjemność nabyć w drodze kupna garaż od emerytowanego kapitana wielu statków, w tym muzeum Daru Pomorza, który pokazał mi swoją kolekcję własnoręcznie wykonanych modeli okrętów wojennych (wspaniałe rzeczy BTW, np. metrowy Tirpitz i inne w tej skali). Jednym z nich był model lotniskowca Mińsk ([link=https://www.defence24.pl/chiny-rosyjski ... go-miejsca]), spawany gdzieś na stoczni z odpadów po godzinach na początku 80-tych. Gdy już miał gotowy kadłub i większość dużych elementów, widać było co on to spawa i się zainteresowano. Musiał się tłumaczyć skąd ma plany tej jednostki i wtedy pokazał jakieś renomowane amerykańskie czasopismo dla modelarzy sprzed paru lat, które sobie kupił w Nowym Jorku w księgarni. Zawierało plan radzieckiego lotniskowca, który właśnie wszedł do służby.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Ciekawe czy obecne wywiady RP są zdolne takie dane wyszpiegować
Ten sam wywiad, który regularnie jest pacyfikowany przez własnych polityków i innych idiotów? ;)

https://fakty.interia.pl/prasa/news-gw- ... Id,3037064
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Telamon pisze: sobota, 22 czerwca 2019, 08:57
Ciekawe czy obecne wywiady RP są zdolne takie dane wyszpiegować
Ten sam wywiad, który regularnie jest pacyfikowany przez własnych polityków i innych idiotów? ;)

https://fakty.interia.pl/prasa/news-gw- ... Id,3037064
Zgłaszajcie się, zgłaszajcie. Można się języków poduczyć, zanim "Andrzej, to EBnie":
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/14 ... olski.html
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Przeczytałem książkę wywiad "Generałowie”. Wiedziałem że WP pod światłym przewodem dobrej zmiany szparko zmierza w głąb czarnej dupy, ale nie wiedziałem jak bardzo jest już przy tym obesrane. My już w zasadzie nie mamy armii.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Jaki koń jest, każdy (niestety) widzi. Oczywiście RAJ mógłby wrzucić jakieś kąski z tej książki, co smakowitsze :D
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Jak będę miał chwilę wolną to postaram się coś wypisać.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

https://www.defence24.pl/turcja-moze-st ... -komentarz

Turcy boją się iż ich F-16 stracą wparcie techniczne. Robią zapasy części zamiennych aby 200+ myśliwców nie musiało "pożerać się" nawzajem.
Pokazuje to nam, że kraj rozsądny nie powinien opierać swej armii na sprzęcie od tylko jednego dostawcy.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1900
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 477 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Może mają przykre doświadczenie z Niemcami i modernizacją Leopardów...

Sytuacja nie jest prosta. Jeżeli państwo opiera się na jednym dostawcy to przynajmniej tak długo jak sojusz pozostaje w mocy wszystko będzie działać. Tylko potem trochę trudno wyjść z uścisku wielkiego brata. Jak państwo zaczyna zbierać sprzęt od różnych dostawców zawsze komuś podpadnie, do tego zaczynają dochodzić konflikty pomiędzy dostawcami. Czyli kupi sprzęt drożej (będzie go mniej), nie kupi sprzętu najnowszej generacji, koszty utrzymania będą wyższe a gotowość zapewne niższa. Zbudowanie samemu czołgów i myśliwców w miarę aktualnej generacji też nie wchodzi w grę... Współpraca w ramach konsorcjów międzynarodowych grozi, że konsorcjum się rozsypie zanim dowiezie efekt...

... nic tylko wybrać dostawcę bez interesów w rejonie. Korea albo Japonia...
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Umpapa »

jimmor pisze: piątek, 5 lipca 2019, 09:33 ... nic tylko wybrać dostawcę bez interesów w rejonie. Korea albo Japonia...
Korea i Japonia blokują Pas I Szlak, wiec jakby ostatecznie to Chiny wygrały z USA dominację, a my musielibyśmy przesiąść się do obozu chińskiego to wówczas straciliśmy dostawcę sprzętu.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Umpapa pisze: sobota, 6 lipca 2019, 15:53
jimmor pisze: piątek, 5 lipca 2019, 09:33 ... nic tylko wybrać dostawcę bez interesów w rejonie. Korea albo Japonia...
Korea i Japonia blokują Pas I Szlak, wiec jakby ostatecznie to Chiny wygrały z USA dominację, a my musielibyśmy przesiąść się do obozu chińskiego to wówczas straciliśmy dostawcę sprzętu.
Licencja, transfer technologii wraz z pobocznymi i produkcja na miejscu. Tylko tak.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1900
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 477 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Antypirx pisze: niedziela, 7 lipca 2019, 00:52 Licencja, transfer technologii wraz z pobocznymi i produkcja na miejscu. Tylko tak.
Prawda, tylko to plan na 15 lat a więc i tak trzeba wybrać dostawcę, od którego będziemy w tym czasie w pełni zależni. A który decydent myśli w kategoriach dłuższych niż najbliższe wybory...?
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

jimmor pisze: poniedziałek, 8 lipca 2019, 15:21 A który decydent myśli w kategoriach dłuższych niż najbliższe wybory...?
Był taki. Oficjalnie nazywał się Kiszczak. No ale umarł. Właściwie to bardzo dobrze, tyle tylko, że to nic nie wniosło.
Faktem jest, że cykl 4-letni karuzeli wydaje się za krótki na sensowne ruchy. Zmieniłbym na 5 :D
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

https://www.defence24.pl/problemy-techn ... -komentarz

12 grzechów głównych F-35. Komentarze też fajne.
W skrócie - na obecną chwilę to bubel.

Gdzieś w amerykańskiej prasie istnieje nawet lista ze 100 takimi usterkami.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

To kiedyś będzie dobry samolot. Ale my dostaniemy go w wersji bublowej i raczej nie zrobimy upgrejdu do wersji poprawionej...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Ja coraz mniej wierzę, że ten samolot kiedykolwiek będzie "dobry". Projektowi niebawem przyjdzie zarabiać na czwarty krzyżyk, a nadal cierpi z powodu niedociągnięć.
Mści się to, że w USA pozostały raptem dwie korporacje lotnicze. Nie ma z czego wybierać, a F-35 jest projektem tak monumentalnym iż nie może upaść (tak jak ukręcono łeb F-104 po kilku latach służby... oczywiście w USAF).

Te 44 tysiące USD za godzinę lotu można najpewniej włożyć między bajki skoro ta konstrukcja jest aż tak bardzo "schorowana". Odpadająca powłoka malarska i pękające opony... a Polska z każdą pierdołą będzie musiała udawać się do producenta. Nie będziemy mieli klucza reprezentacyjnego tylko jeden sprawny egzemplarz złożony z kilkunastu...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”