Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Torgill »

https://www.defence24.pl/izraelsko-pols ... rozumienie

Coraz bliżej modernizacji Mi24. Zważywszy na problemy gospodarcze, to jedyne sensowe, przejściowe rozwiązanie. Plus uzbrojone Sokoły.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Gdyby faktycznie uruchomić produkcję Spike LR2 i toplite... gdyby zintegrować Głuszce ze Spike... Gdyby zmodernizować nie tylko Mi-24 ale też setkę Sokołów do standardu Głuszec-Spike... No dobra rozmarzyłem się. A wiadomo coś, jak wyszły próby zmęczeniowe Mi-24?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Torgill »

jimmor pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 09:01 A wiadomo coś, jak wyszły próby zmęczeniowe Mi-24?
Z tego co wiem, to jeszcze trwają.

Z innej beczki:
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/n ... -2020-roku

Wygląda na to, że możemy dorobić się wreszcie tego bardzo potrzebnego sprzętu i jest duża szansa na produkcję w kraju.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Torgill

Obawiam się, że dyskusje mocno się przeciągną poza horyzont 2020 roku.

Dwa "przy skali potrzeb szacowanych nawet na 150 tys. egzemplarzy wydaje się bardzo istotne" Nawet przy rozbiciu dostaw na kilka lat, przyjmując nawet np 15-20 tys sztuk rocznie, koszt okaże się nie do udźwignięcia nie tylko dla budżetu MON, ale i krajowego. Pomyśl, co nas czeka w najbliższych, przynajmniej, 2-3 latach i jakich oszczędności będzie to wymagało.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

O nowym sprzęcie raczej bym zapomniał. Dobrze, że chociaż WP zamówiło trochę następców Honkera...

https://www.defence24.pl/wojsko-szuka-c ... w-i-starow

... bo reszta nadaje się na złom. Zapewne nie ma już czego kanibalizować.

W gruncie rzeczy dobrze iż udało się załatwić sprawę myśliwców. Nie jestem miłośnikiem F-35 ale przynajmniej tą kwestię odfajkowano przed kryzysem.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

"W gruncie rzeczy dobrze iż udało się załatwić sprawę myśliwców. Nie jestem miłośnikiem F-35 ale przynajmniej tą kwestię odfajkowano przed kryzysem."

Podpisano umowę, co nie oznacza, że cały czas są i będą środki na zapłatę.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

W obliczu nadchodzącego kryzysu? Nie liczyłbym na to.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Tylko w przypadku zmiany ekipy rządzącej. Ta musiałaby dostać specjalną dyspensę z Waszyngtonu.
Wyborców można poczęstować najnowszymi zabawkami policji oraz dofinansowaną TVP. Pokrzyczą, przegłodują...
Trumpa tak łatwo zadowolić się nie da, a przecież i w jego kraju kryzys będzie miał miejsce. Nie odpuści tego kontraktu.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Telamon - ja nie wiem, czy się wyborcy ucieszą z zabawek dla policji, patrząc, że to np polewaczki do rozpędzania tłumów :-)

To, że muszą się liczyć z konsekwencjami ze strony Waszyngtonu, to oczywista oczywistość. Kwestia, czy bardziej się będą bali dalekiego Waszyngtonu, czy np górników pod oknami.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

No właśnie z myślą o tych górnikach oraz rolnikach... kupiono nowy sprzęt do pacyfikowania tłumu. Z wyprzedzeniem o nich pomyślano. :P
Trumpa nie da się polać wodą, spałować i zamknąć na 48h. Ma większą pałę. Daleki Waszyngton ma dość sposobów legalnych... i tych mniej... aby wysadzić obecny (paździerzowy) rząd z siodła. Od delikatnych sankcji poprzez wątek żydowski na bombardowaniu "aferami taśmowymi" kończąc. Jak będzie trzeba to nawet Putinem poszczują. Więc suweren będzie musiał to przełknąć. Jak trzeba będzie to z własnymi zębami.

Myślę iż od Harpii nie będziemy mogli odejść. Może płatność zostanie inaczej rozłożona. Inna sprawa iż jakoś nie wierzę aby np. Wisła została w ogóle dokończona.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

"No właśnie z myślą o tych górnikach oraz rolnikach... kupiono nowy sprzęt do pacyfikowania tłumu"

Dostawy mają się rozpocząć w grudniu, czyli może nie jest aż tak źle?

A bardziej serio - przykład Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii dowodzi, że nam nie potrzeba wrogów zewnętrznych, samo sobie damy radę. Bismarck się kłania ze swoim lub jemu przypisanym powiedzeniem.

Tak czy inaczej powinno się pilnie śledzić, które projekty wrócą na etap koncepcyjny potrzeb, które z nagle znalezionych powodów formalnych zostaną uwalone, a które będą rozdzielane jako pomoc dla państwowych zakładów.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

PS A gdybyśmy Trumpowi Niderlandy w zamian?
Patrząc, jak się zachowuje i ile z osobistego majątku stracił w ostatnich tygodniach, wielce możliwe, że by się skusił. A do tego np Wieżę Eiffla?
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1903
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 197 times
Been thanked: 483 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Już Pompeo zapowiedział, że Polska być może znajdzie się w grupie państw mogących liczyć na finansową pomoc USA...
https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-szef ... li-4549351

Czyli USA sfinansują pośrednio LM, przynajmniej częściowo.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

"Według Pompeo zakres ewentualnego wsparcia dla Polski wykraczać będzie poza kwestie związane ze sprzętem i technologią dotyczącą ochrony zdrowia. Dotyczyć może również działań sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Torgill »

https://www.defence24.pl/modernizacja-o ... iany-w-pmt

Nie będzie modernizacji Orkanów, prawdopodobnie wypadają też szybkie kutry rakietowe. Gorzej, że dalej nie wiadomo co w zamian.
Teoretycznie jest to dobra decyzja. Orkany mają koło 30 lat, to nie są jednostki perspektywiczne. Nasze stocznie mogłoby wybudować nowe jednostki, nawet Mieczniki, na których można by umieścić nawet RBS'y z Orkanów. Tyle, że jak dotąd w tym równaniu brakuje jego drugiej części - budowy nowych okrętów. Jest tylko wywalanie starych.
Z nowych okrętów mamy tylko Kormorany, holowniki i jednego Ślązaka, który powinien przejść dozbrojenie.

Swoją drogą - z Helu do Bałtijska jest 70 kilometrów, a to jedyne przejście do i z Gdyni. Już samo to pokazuje jaką rolę powinna pełnić nasza MW i jakie okręty powinniśmy kupować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”