Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Telamon- lenia mam i nie bardzo wynurzeń posłuchałem, ale cz wspomniał, że Rosja ma c.a. 1000 zmodernizowanych T-72B3 i T-72B3M?


PS Nie mówiąc o tym, że nasze w miarę nowoczesne Leopardy stoją pod Warszawą pod chmurką*, a T-72 w Żaganiu, gdzie nie mają większej mocy do ich obsługi.


* chyba, że zamówione namioty dotarły
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

17 minutową wypowiedź Andrzejczaka streściłbym w tradycyjnej już frazie brzmiącej następująco: "FAZA ANALITYCZNO-KONCEPCYJNA". Reszta stanowi dodatek, z których najbardziej wyraźnym są informacje dotyczące przyszłych planów pozyskania myśliwca V generacji.
Generał "odkrywczo" stwierdził, że w niektórych aspektach WP jest już za bardzo zacofane aby zrobić wyraźny skok jakościowy więc postawimy na całościową "jakotakość". Niestety nawet tutaj nie poznajemy konkretnych planów.
T-72 mają zostać w charakterze wozów dla rezerwistów. Oczywiście o ich naturalnym wykruszaniu nic się nie wspomina.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Bo one się nie będą wykruszać, będą wieczne, tak jak Mi-14.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Radosław Kotowski »

Albo jak BWP-1.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Telamon pisze:T-72 mają zostać w charakterze wozów dla rezerwistów.
Rozumiem, że cytujesz.

A jeśli on tak na serio, to już powinien składać papiery o emeryturę.
Jakby nie patrzeć Żagań i Leopardy to nie tylko przygotowana infrastruktura, potężny poligon, gdzie można było współdziałanie na poziomie batalionu "trenować", ale przede wszystkim odwód o konkretnej sile rażenia.
Teraz w Żaganiu niekoniecznie jest co z nimi zrobić.

A w Wesołej ani zaplecza, ani wyposażenia, ani nawet miejsca na większe ćwiczenia.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

RAJ pisze:Ciekawe tylko czy to trwałe rozwalenie WP to oni tak sami z siebie czy to prace zlecone?
Tu chodzi o koncepcyjną spójność. Państwo teoretyczne powinno posiadać armię tego samego rodzaju. Aberracja w tym obszarze mogłaby spowodować poważne problemy.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Zgodnie z pewnym wojskowym powiedzonkiem - " ch*jowo, ale jednakowo". :P
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

"W listopadowym komunikacie DCSA poinformowano, że potencjalnemu kontraktowi nie towarzyszą żadne propozycje offsetu."

I to by było na tyle- a jak autko z wyrzutnią złapie gumę, to opona z Ameryki przyleci :-(
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Raczej nie sądzę, by producja opon wymagała transferu wiedzy / licencji / praw autorskich... szczególnie, że podwozie to standardowy MTV, który Amerykanie sami do Austriackiego Steyra kupili.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

jimmor, jak można się domyślić, Yetiemu nie chodziło o oponę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Yeti pisze:"W listopadowym komunikacie DCSA poinformowano, że potencjalnemu kontraktowi nie towarzyszą żadne propozycje offsetu."

I to by było na tyle- a jak autko z wyrzutnią złapie gumę, to opona z Ameryki przyleci :-(
Ja się tylko zastanawiam nad tym co mają Amerykanie na prezesa i spółkę. Jakie straszliwe nagrania i teczki trzymają w swych szafach... Kolejne notki "upominające" z ambasady, "logiczne inaczej" działania polskiej dyplomacji. Na końcu "zakupy" na których samą myśl człowiekowi zgrzytają zęby. Są chyba jakieś granice w "robieniu laski"?

Himmarsy - cena niezadowalająca (w porównaniu z Rumunią), ilość szczątkowa ale rzutująca na kolejne przetargi, technologia leciwa, całkowity brak polonizacji. Wystarczy zestawić to z ofertą izraelską, turecką, a nawet ukraińską. Co będzie następne...?
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Telamon

"Ja się tylko zastanawiam nad tym ..."

Zawsze to Fort Trump może nie 2 a 5 miliardów kosztować...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

https://www.defence24.pl/homarod-narodo ... ki-analiza

To jeszcze o "rozwoju" programu Homar na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Ja mam wątpliwości, czy koncepcja tworzenia przemysłu dla rodzaju broni, z którą samo wojsko nigdy nie miało żadnego doświadczenia to najlepszy pomysł. Czuję, że mogłoby się skończyć jak z polskim podwoziem dla Kraba, tylko koszty byłyby większe a wojsko nie zobaczyłoby uzbrojenia przez kolejne 5 lat. Nawet gdyby Homar zakończył się pełnym sukcesem to i tak cały nasz przemysł byłby w pełni uzależniony od dostaw kluczowych komponentów z USA. W takiej sytuacji zakup gotowych rozwiązań, za 1/10 sumy planowanej na Homara, by wojsko w ogóle weszło w posiadanie broni tego typu i mogło zdobyć jakiekolwiek doświadczenia nie wydaje się tak zły...

Pewnie możnaby wybrać coś trochę taniej albo trochę lepiej... ale mam wątpliwości czy zakup z Turcji przy jej obecnym dryfie ku Moskwie to najlepsze rozwiązanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”