Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Zero zrozumienia tego co napisałem... Ręce opadają.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

RAJ pisze: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 10:33 Zero zrozumienia tego co napisałem... Ręce opadają.
Napisałeś bzdury, zatem nie oczekuj ich rozumienia.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

No właśnie mój wpis wynika ze zrozumienia tego, co napisałeś. A propos, Włosi z Orlando biorą się do roboty: https://defence24.pl/sily-zbrojne/glown ... -defence24
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Za każdym razem gdy pisaliście o zajebistości fregat udowadnialiście brak zdolności do zrozumienia tego co napisałem. Niestety bardziej prosto już nie potrafię tego napisać. Poddaję się.

Tylko jeszcze jakbyście wskazali mi gdzie w artykule 3 NATO jest zapisany obowiązek rozwijanie sił morskich...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

Karel W.F.M. Doorman pisze: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 13:08 No właśnie mój wpis wynika że zrozumienia tego, co napisałes. A propos: Włosi z Orlando biorą się do roboty. https://defence24.pl/sily-zbrojne/glown ... -defence24
Leonardo, plizz... :shock:
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

RAJ pisze: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 13:43 Za każdym razem gdy pisaliście o zajebistości fregat udowadnialiście brak zdolności do zrozumienia tego co napisałem. Niestety bardziej prosto już nie potrafię tego napisać. Poddaję się.

Tylko jeszcze jakbyście wskazali mi gdzie w artykule 3 NATO jest zapisany obowiązek rozwijanie sił morskich...
Skoro napisałeś bzdury to nie oczekuj, że ktoś będzie starał się je zrozumieć.

Ba, w art. 3 traktatu nie ma obowiązku rozwijania JAKICHKOLWIEK sił - nie tylko morskich. Lądowych czy powietrznych także:
https://www.nato.int/cps/en/natohq/offi ... dLocale=pl
Artykuł 3. Dla skuteczniejszego osiągnięcia celów niniejszego Traktatu Strony, każda z osobna i wszystkie razem, przez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści
Równie dobrze możemy zainwestować w miny jądrowe i zrobić swoją wersję Pasa Trettnera.

Dlatego wszelkie twoje enuncjacje i dywagacje nie są warte funta kłaków, tym bardziej, że odnosząc się do art. 3 Traktatu Północnoatlantyckiego walczyłeś z chochołem.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Myślałem, że to to samo, co OTO Melara.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

"Wszystkie one zostały zaprojektowane przez znaną firmę Oto Melara, która miała swoją siedzibę w La Spezii w północnych Włoszech. Dzięki wejściu 1 stycznia 2016 r. tego przedsiębiorstwa w skład koncernu Finmeccanica, który rok później zmienił nazwę na Leonardo, to on ma obecnie w swoim portfolio bardzo szeroką gamę artyleryjskiego uzbrojenia morskiego."
Za: https://defence24.pl/sily-zbrojne/glown ... -defence24
Dobrze mówiłem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

Karel W.F.M. Doorman pisze: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 14:21 Myślałem, że to to samo, co OTO Melara.
Teraz tak :ugeek: :D
https://en.wikipedia.org/wiki/OTO_Melara
Dobrze mówiłem
W sumie tak.

Aczkolwiek nigdy nie szukałem rozwinięcia skrótu OTO :D (Odero Terni Orlando), potem też jako Otobreda :D

Generalnie firma z dłuuuugimi tradycjami artyleryjskimi, IMHO produkująca najlepsze armaty morskie na świecie.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Darth Stalin pisze: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 14:19 Dlatego wszelkie twoje enuncjacje i dywagacje nie są warte funta kłaków, tym bardziej, że odnosząc się do art. 3 Traktatu Północnoatlantyckiego walczyłeś z chochołem.
Ja pier... przecież o tym była moja historyjka że debile na twiterze bronią z całych sił tezy, że musimy rozwijać siły morskie bo tak każe art 3, a ja twierdziłem, że to gówno prawda.
Co tylko pokazuje jak bardzo nie rozumiesz tego co napisałem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

RAJ pisze: wtorek, 23 stycznia 2024, 07:29
Darth Stalin pisze: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 14:19 Dlatego wszelkie twoje enuncjacje i dywagacje nie są warte funta kłaków, tym bardziej, że odnosząc się do art. 3 Traktatu Północnoatlantyckiego walczyłeś z chochołem.
Ja pier... przecież o tym była moja historyjka że debile na twiterze bronią z całych sił tezy, że musimy rozwijać siły morskie bo tak każe art 3, a ja twierdziłem, że to gówno prawda.
Co tylko pokazuje jak bardzo nie rozumiesz tego co napisałem.
Co nie zmienia faktu, że pisałeś jeszcze większe bzdury, choćby o korwetach i całej reszcie. I nakręciłeś się tym art. 3 jakby to była jakaś prawda objawiona. A już Twitter w szczególności.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tak na koniec: zestaw łajb zbudowanych przez Fincantieri w La Spezi i w Orlando w Livorno https://it.m.wikipedia.org/wiki/Cantier ... l_Muggiano. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cantier ... li_Orlando spory kawał Regina Marina.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://www.keymilitary.com/article/horseback-future Royal Lancers ćwiczyli konno z Lubelską Brygadą OT.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Bzdury o korwetach to wy pisaliście.
Poczytajcie o fińskich korwetach, których moglibyśmy mieć 12 w cenie trzech mieczników.
Jakoś tak radośnie zapominacie, że tak jak fregaty rosną i kiedyś miecznik byłby niszczycielem, tak korwety też rosną i te fińskie są praktycznie wielkości brytyjskich fregat.
4 razy więcej okrętów, to cztery razy więcej zadań, które można wykonać. Bo cały czas radośnie zapominacie o jednym, to, że te okręty samotnie stawią czołu równoważnemu przeciwnikowi nie istnieje tak długo jak jesteśmy w NATO a przeciwnikiem jest Rosja. I wolałbym mieć 12 Pohjanmaa, zwłaszcza, ze w ich przypadku udział naszego przemysłu stoczniowego mógłby być znacznie większy. I wtedy byłby czas na okręty reprezentacyjne, flagowe, czyli Mieczniki.
Owszem, miecznik jest znacznie silniejszym okrętem. Ale z 4 takimi sobie nie poradzi. A w 99% wykonywanych zadań, które będzie wykonywał nie wykorzysta swojej przewagi bojowej, będzie się liczyła sztuka, okręt jest lub okrętu nie ma.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

RAJ pisze: środa, 24 stycznia 2024, 07:26 Bzdury o korwetach to wy pisaliście.
Poczytajcie o fińskich korwetach, których moglibyśmy mieć 12 w cenie trzech mieczników.
Jakoś tak radośnie zapominacie, że tak jak fregaty rosną i kiedyś miecznik byłby niszczycielem, tak korwety też rosną i te fińskie są praktycznie wielkości brytyjskich fregat.

4 razy więcej okrętów, to cztery razy więcej zadań, które można wykonać. Bo cały czas radośnie zapominacie o jednym, to, że te okręty samotnie stawią czołu równoważnemu przeciwnikowi nie istnieje tak długo jak jesteśmy w NATO a przeciwnikiem jest Rosja. I wolałbym mieć 12 Pohjanmaa, zwłaszcza, ze w ich przypadku udział naszego przemysłu stoczniowego mógłby być znacznie większy. I wtedy byłby czas na okręty reprezentacyjne, flagowe, czyli Mieczniki.
Owszem, miecznik jest znacznie silniejszym okrętem. Ale z 4 takimi sobie nie poradzi. A w 99% wykonywanych zadań, które będzie wykonywał nie wykorzysta swojej przewagi bojowej, będzie się liczyła sztuka, okręt jest lub okrętu nie ma.
1) Moglibyśmy albo i nie. Nb. te 12 Pohjanmaa ma MNIEJSZY potencjał niż 3 Mieczniki, choćby dlatego, że ESSM to rakiety de facto do samoobrony, a nie obrony strefowej, jak CAMM.
2) NIE zapominamy. Ale bywają różne sytuacje, i trzeba być gotowym na najgorszą z nich, a nie najlepszą.
3) Racz zauważyć, że kraje NATO NIE budują odpowiedników Pohjanmaa tylko okręty WIĘKSZE.
Miecznik to jest kategoria choćby francuskich FDI/BELH@RRA czy włoskich PPA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”