Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

No jak nic - przenośne Gromy/ Pioruny i Poprady to nie są systemy antydronowe? Ten "tryb ognia" w selektorze to niby pic na wodę?
Sęk w tym ze oni (przeciwlotnicy WL na systemach VSHORAD) pewnie by woleli Warany... Jak już...
A K30 Biho z Korei nie kupiono...
Wiesz co to Szogun, Szerszeń albo JET 2?

Nie wiem - nie wiem jak rozwinięta jest ZSSW-30, jak rozwinięty będzie BMS, ale teoretycznie każdy bushmaster może być środkiem "antydronowym"*

*Mówimy o małych dronach

A skoro o Waranie czy TatroSanie - to nie wiem czy zauważyliście ale wygląda na to, że HSW do spóły z WB rozwiązali problem MON i wojska.
Mianowicie wojsko od kilkunastu lat nie mogło sobie poradzić z tematem wyboru i zakupu LOSP... Ostatnie postępowanie- PEGAZ, trwające od 2011 unieważniono w 2020...
Teraz przy okazji różnych projektów (Gladius, Otokar-Brzoza i WR239 Krewetka)WP nabędzie spora ilość pojazdów tej klasy.
Samych pojazdów na potrzeby 12 DMO "Krewetki" będzie tak między 300 a 400 sztuk (kwestia otwarta czy i jakie wozy w jakiej ilości będą w strukturze DMO)

Jak widać - czasem trzeba oknem - jeśli nie drzwiami... Zabawne jest że Pepiki mając dobrą platformę (Tatre) kupili sobie Iveco LMV czy Dingo....
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Jedyną informację jaką znalazłem o ZSSW-30, jest taka, że "W stosunku do ZSSW-30 nie zapisano wprost wymagania dotyczącego zdolności do zwalczania celów powietrznych. Można założyć, iż taką zdolność system posiada." O ile działo i mechanika wieży się sprawdzą to pytanie co ze zdolnościami wykrywania małych UAV i co z systemem celowniczym. Także tempo nasycania jednostek będzie nieduże. W Borsuki będą przezbrajane całe bataliony, produkcja Rośków z tymi wieżami to duża niewiadoma...

Pioruny / Gromy są na pewno skuteczne w niszczeniu małych UAV. Przy ręcznych wyrzutniach problemem jest jednak wykrycie zagrożenia. Poprad ma odpowiedni zestaw sensorów... ale jeżeli dobrze liczę to mamy mniej więcej jednego Poprada na planowany batalion. Czym wojsko ma osłonić np. mosty pontonowe? Do wszystkiego będziemy stosować Sonę?
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

Wiesz musisz mieć świadomość, że brak zapisu dotyczącego zdolności do "zwalczania celów powietrznych", nie oznacza braku realnych zdolności.
To tylko oznacza to że nikt zawarł zapisu, iż ZSSW-30 ma mieć udokumentowane zdolności do niszczenia celów poruszających się z prędkością do XXX m/s na dystansie nie mniej niż YYYYY m i wysokości do ZZZZ m.
Ale wiesz - głowice optyczne i termalne są, szybkostrzelna armata z dużym kątem podniesienia jest. Kwestia czy jesteśmy w stanie dostarczyć stosowne dane do wozów typu uwaga z kierunku XX zbliża się cel z prędkością Y m/s, kursem Z. Tak by wóz "przygotował się" do nawiązania kontaktu (głowica pojazdu) i otwarcia ognia...
Wiadomo - rasowego SPAAG to to nie zastąpi. Ale będzie to "nowa jakość" w pełnieniu służby "dyżurnego środka ogniowego" w ramach POPL.

Jeśli chodzi o Poprada - znów... To kwestia nowoczesnej filozofii przeciwlotników, którzy celowo oddzielili sensory od efektorów. Gdyż pracujący radar niestety jest elementem dekonspirującym (sygnatura elektromagnetyczna). Stąd też wedle koncepcji użycia zestawu zamaskowane wyrzutnie "osłaniają" ugrupowanie, a radary (będące w ciągłym ruchu i stosujące wabiki) znajdują się nieco z tyłu. Na podobnej zasadzie działa cała Pilica.
Nie wiem czy Soła i Bystra to dobre radiolokatory - wiem natomiast, że mamy okazji to przetestować choćby na zakupionych TB-2, czy posiadanych Flyeye...

Popradów jest 79, które przydałoby się uzupełnić zarówno PZR o dłuższym zasięgu (zwalczanie lotnictwa armijnego i maszyn taktyczno szturmowych) jak i armaty samobieżne (do taniego zwalczania drobnicy na wysuniętych rubieżach).
Przypominam też że są ZURy które moim zdaniem powinny w sporej ilości trafić do WOT.

I tu wracamy do punktu wyjścia - czyli potrzeby, a możliwości. OPL to studnia bez dna... Jeśli chcemy w miarę szybko uzyskać wymierne zdolności (jak choćby zakup 63 wyrzutni CAMM wraz z zapasem rakiet dla Pilicy+) to musimy przesunąć dużą pule środków a co oznacza rezygnacje z innych planów.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Popraw mnie jeżeli się mylę: Poprad, Pilica mają indywidualne głowice z sensorami optycznymi i termowizją, które mogą być użyte nie tylko do namierzania celu ale także do pasywnej detekcji. W skuteczność namierzanie dronów przy użyciu radarów, które się muszą trzymać (tu też proszę o korektę, jeżeli mam błędne wyobrażenie) ze 20km za linią frontu, nie do końca wierzę. Lancet lecący na 20m będzie dla nich na granicy detekcji, zanim OPL zdąży zareagować może być za późno.

BTW właśnie ogłoszono, że Amerykanie nie sprzedadzą nam 500 HIMARS "tylko" około 200. 16 DAR Chunmoo + 12 DAR HIMARS zdaje się potwierdzać...
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

Tak - Pilica ma głowice GOS-1, a Poprad głowice o analogicznych możliwościach. A jaki byłby realny zasięg wykrycia małego drona - amunicji krążącej o napędzie elektrycznym...
Cóż совершенно секретно.
To działa w obie strony - Jeśli taki Lancet "widzi" Poprada to i Poprad go zobaczy....

Ale to nadal podstawowym zagrożeniem jest sparaliżowanie działania lotnictwa przeciwnika i większych BŚR.

A co do Himarsa - pożyjemy - a razie kupujemy 12 DAR Krewetki - i póki co mamy umowę ramową i 2 umowy wykonawcze, które nie wyczerpują tematu owych 12 DARów...
Tak więc spoko - ja takie zapowiedzi przyjmuje "na miękko"...

I czekam, aż gruchnie kontrakt na AS21... I myślę sobie tak
Gdyby baon Abramsów składałby się z 44 czołgów i 14 AS21 to z 366 zamówionych czołgów można sformować 8 batalionów... Potrzeba tylko 112 Redbacków...
Ale gdyby sformować taki z 30 Abramsami, 14 AS21 i kompanią zmech na np. 11 transporterach na bazie LPG to takich baonów można mieć 12
Mało? A wystarczy kupić 180 AS21 + owe transportery, które powinny kosztować grosze (przy AS21 a nawet przy Borsuku)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Ciekawy filmik z testów nowych koreańskich pocisków plot/antybalistycznych - skoro tak bardzo z nimi współpracujemy, to może to kiedyś i do nas trafi.
https://twitter.com/HyunminPppp/status/ ... Qfgxdas-KA
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

Fajne - ale wiesz skąd $ na to brać...
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

https://www.youtube.com/watch?v=wmBxpoIKvEE
Heh he - z czym sie Wam kojarzy ta jaszczurka?
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

https://defence24.pl/przemysl/pioruny-b ... a-przetarg
Wreszcie jakiś prestiżowy kontrakt...

Swoją drogą ja żałuję ze kontrakty na NSM nie poskutkowały projektem pocisków manewrujących "ziemia-ziemia" (tj lepiej dostosowanych do tych zadań niż NSM)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Bardzo zła informacja dla WP.
https://twitter.com/wolski_jaros/status ... 6076376064
AS21 zapewne i tak kupimy, więc wojaki będą jeździć złomem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Ja bym z ocenami poczekał na wyniki testów z Australii. Bo Wolski najpierw psioczył, że "zapoznanie się z wozem" to nic nie warta ściema, a teraz się powołuje na to, że w czasie tego ustawionego zapoznawania się z konstrukcją wojskowi zdyskwalifikowali pojazd.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

A co niby powiedzą testy w Australii?
Mało to gniotów jest?
ASCOD-2 okazuje się bublem... Czesi którzy go chcieli (patrz obecność GDLS w Czechach) kupują CV90...
Dlaczego? Oficjalnie - bo się mieści w czeskiej skrajni kolejowej, a po drugie - jest mniejsze ryzyko "problemów"
Inna sprawa że CV90 nie spełniał podstawowych wymogów ACR - np.zabiera za mało żołnierzy...

To że podczas zapoznawania sie z AS21 żołnierze się mocno rozczarowali...
Cóż... To nie znaczy że MON nie kupi...
W końcu to nie były testy - tylko demonstracja...
Ot się powie że żołnierze nie mieli czasu dostatecznie dobrze się wyszkolić na demonstrowanym egzemplarzu - stąd były problemy na strzelnicy itd.

A jakby ktoś roboty szukał to tu mam ciekawą propozycje
https://www.pracuj.pl/praca/dyrektor-de ... n=w_wrz_22
:D
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Testy, jeżeli zostanie opublikowana jakaś punktacja, dadzą porównanie z Lynxem, będzie punkt odniesienia. Nie wiem co się stało z ASCODem, Słowacy go ocenili wyżej niż KF41 ale niżej niż CV90. Wiem, że w GB były potężne perypetie z ich wersją - Ajaxem ale nie wiem na ile problemy Ajaza to problemy ASCODa
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

Ale wiesz- w Czechach też był konkurs przetargowy, były testy i też była punktacja
A kupiono CV90 który w zasadzie dwie pożądane cechy miał - wieże załogową (tak,tak Czesi po przygodzie z izraelską RCWS-30 nie chcą bezzałogówek) i mieści się w skrajni kolejowej.
No i raczej ryzyko technicznego gniota nie będzie. (Choć nie ukrywajmy to leciwa konstrukcja )
Innych wymagań nie spełniał... A i same Pepiki chyba nieco plują sobie w brodę ze wyprzedzili ich Słowacy...
Swoją drogą gdyby się Praga z Bratysława dogadała się na jeden kontrakt to i między siebie byłoby co dzielić... - Ty montujesz wozy, ja produkuje armaty...
Przemysłowo miałby to większy sens...
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Ja się trochę niepokoję w tym wszystkim naszym hurra optymizmem odnośnie Borsuka i ZSSW-30. Jak to nasz przemysł fantastycznie sobie poradził z czymś czego Izrael i Korea nie potrafią ugryźć. Tylko... my tu porównujemy ręcznie składane prototypy z seryjną produkcją. Co cuda naszej inżynierii są warte okaże się, gdy zaczniemy montować seryjne wieże na Rośkach. Choć jak widzę 70 sztuk w 4 lata, to mam wrażenie, że każdy egzemplarz też będzie ręcznie pasowanym unikalnym dziełem sztuki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”