Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Tylko, że patrolowiec rozwija 17w i ma 18 członków załogi (nie licząc ewentualnych pilotów) a Ślązak 30w a załoga docelowo ma liczyć niemal 100 osób...
Tak to się niestety kończy gdy korweta zostaje patrolowcem "ad hoc".

https://menway.interia.pl/militaria/new ... Id,3357481

Ale właśnie z powodu swego żenującego komizmu ten okręt nie jest zbyt aktywnie promowany przez media rządowe. "Ślązaka" nie da "wybielić"... choć spodziewam się iż pod koniec obecnej kadencji ktoś z rządu zacznie snuć marzenia odnośnie przekształcenia "Ślązaka" w korwetę ("rozwiązanie przejściowe" ukręcające łeb programowi "Miecznik").
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

Telamon - a Ty wiesz, ile różnych rzeczy można zbudować w oparciu o legendarną stępkę, która w którymś z portów rdzewieje? Nie ma zdefiniowanych planów budowy, więc może być i malutki lotniskowiec, i duży pancernik.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Wyjdźmy w przyszłość i zbudujmy krążownik kosmiczny klasy "Normandia" albo "Enterprise". Względnie gwiezdny niszczyciel dla Imperatora. :P
Jako iż to technologia z przyszłości będzie go można do użytku oddać ok. 2100.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Dyskutujecie o projektach bardzo kosztownych, a pomijacie dostępne technologie wytwórcze jednostek uzbrojenia, w które można uzbroić ludność zupełnie po taniości i z tanim serwisem w byle szopie:

https://www.youtube.com/watch?v=_AySuafZ8to

https://www.youtube.com/watch?v=URwuU0b ... lPGA0o8koc
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Ta kusza chyba podpada pod ustawę o posiadaniu broni... W Polsce zwykły obywatel nie może mieć kuszy bez pozwolenia czcigodnego państwa. Tylko łuki, proce i broń czarnoprochową (tą ostatnią pewnie już niedługo).
Nie wiem natomiast jak potraktować tego turboskorpiona... hmmm... :P
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Joerg tłumaczy (od 9`35``), że ideowo i konstrukcyjnie urządzenie kuszą nie jest.
Co do łuków, to pewnie też pozabierają, zważywszy, że już się rozniosło, jak mogą być użyte:

https://noizz.pl/spoleczenstwo/protestu ... ow/pjyq9hw

BTW - złapanych łuczników podobnież policja wywoziła do wieżowców i wyrzucała przez okna :?
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Telamon pisze: czwartek, 28 listopada 2019, 11:42 Mnie bardziej interesuje jak bardzo te okręty są "zajechane" i jaką cechują się specyfikacją. Ile jest np. prawdy w tym iż Szwedzi mają problemy z ich utrzymaniem.
Na nową "Orkę" od lat nie liczę - Marynarka od '89 zawsze była na szarym końcu. Przy obecnym rządzie i masakrycznych wydatkach na socjal MON może co najwyżej pełnić funkcję propagandową. Propaganda sukcesu i siły w mediach, organizacja defilad.
Podobno Rzeczpospolita dotarła do informacji, że 1 mld do połowa ceny. Drugi mld pójdzie do szwedzkich stoczni na remont i dostosowanie okrętów do standardów NATO. Zdaje się jeden z nich jest obecnie w podobnym stanie jak nasz Orzeł... niby jest a jakby go nie było
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Jeżeli tak to raczej nie robimy tu dobrego biznesu. Jednostki z technologią, które są jednak okropnie zużyte i na samym wejściu wymagają sporych nakładów na remonty... ile lat po nich będą sprawne zanim znów udadzą się na remont do Szwecji.
Trudno było oczekiwać iż ktoś daje nam sprawne okręty za pół darmo.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Są to jednak okręty z napędem AIP, więc jako rozwiązanie pomostowe sprawdzą się całkiem nieźle pozwalając naszej marynarce i stoczniowcom oswoić się z nową technologią i zbudować choćby zaplecze i procedury dla dostaw sprężonego tlenu. W sumie chyba lepiej jak te zaplecze i procedury będą testować na okrętach za 1 mld pln niż za 1mld USD... Tylko fajnie by było, gdyby na kolejne okręty czekać nie 20 lat a 5, a umowa ze Szwedami zawierała poufną klauzurę, że część kosztów remontu zostanie potraktowana jako zaliczka przy zakupie Blekinge... no ale to marzenia ściętej głowy.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

To może coś o WOT.

Nowe drony obserwacyjne.

https://www.defence24.pl/prawie-50-dron ... ytorialsow
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Jeżeli WOT ich faktycznie aktywnie używa w ramach zadań Obrony Cywilnej to może przydzielanie ich do tej formacji to nie taki zły pomysł. Przynajmniej porządnie przetestują sprzęt...
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Ja tam ciągle twierdzę (za co mi 2 lata temu nazad nawet pogrożono :/ ), że WOT ideowo zalęga się, tworzy i rozwija ścieżką Waffen SS. Najsamprzód na ochotnikach i szkieletowo, ale przy wyposażaniu w najlepsiejsze sprzęty stanie się siłą alternatywną wobec Wehr... eee...WP i dominującą je. Przy czym zważywszy na infiltrację WP przez podmioty obce, to może i dobrze.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

WOT jest na dziś jedyną alternatywą dla zawłaszczenia kilku tysięcy rekrutów przez organizacje paramilitarne. O niejasnych źródłach finansowania. Już choćby z tego powodu warto tą formację wspierać i dopieszczać... bo jak nie, to znajdą się inni, którzy stosunkowo niedużym kosztem chętnie tych ludzi wesprą i dopieszczą. Poza tym WOT nigdy nie dostanie ciężkiego sprzętu... co raczej sprowadza WOT do odpowiednika Volksturmu, jeżeli już chcemy szukać tak daleko idących analogii. :)
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

jimmor "O niejasnych źródłach finansowania"

Jeśli masz na myśli nieciekawą jednostkę "Strzelca", to oni się nadal, pod auspicjami MON bawią, ale jako ZS "Strzelec" Józefa Piłsudskiego :-)
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1888
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Nie mam na myśli żadnej konkretnej organizacji. Raczej potencjał jaki stanowi kilka tysięcy młodych ludzi, z poczuciem wykluczenia czy zawodu, w ręku kogoś kto dałby im broń, wyszkolenie, misję i namiastkę braterstwa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”