Wyrzutnie S 300 / SA-10 Grumble

Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Wyrzutnie S 300 / SA-10 Grumble

Post autor: J E Y T »

No właśnie temat dość prosty - mianowicie chodzi mi o rosyjskie mobilne zestawy S 300 dostarczone ( w liczbie 4 zestawów? ) do Białorusi...
I tu na początek stawiam kilka pytań:
1. Jaka wersja jest tych rakiet ( zasięg?)
2 Czy są rzeczywiście tak groźne jak o nich się mówi/ pisze...
3 Jaka powinna być reakcja Polski ew. reakcja NATO.
To tyle na początek – Zapraszam do dyskusji...
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

1. S-300 PMU
2. Są bardzo dobrym systemem plot. a wersja to chyba szczególnie
3. A niby jak mamy zareagować? To suwerenny kraj, każdy niech się zbroi w broń konwencjonalną jak ma ochotę, nam nie krzyczeli zza Buga, nie kupujcie F-16 :)
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Broń plot jest bronią obronną,więc nie wiem dlaczego miałoby nas to specjalnie niepokoić...
Ostatnio zmieniony środa, 12 grudnia 2012, 15:25 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Przygotowując się do wojny Yom Kippur Egipcjanie też nakupowali mnóstwo ruskich zestawów p-lot, którymi później narobili bobu izraelskiemu lotnictwu. Niby broń defensywna, a może zaboleć :?
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Takeo Takagi pisze:Przygotowując się do wojny Yom Kippur Egipcjanie też nakupowali mnóstwo ruskich zestawów p-lot, którymi później narobili bobu izraelskiemu lotnictwu. Niby broń defensywna, a może zaboleć :?
Ale to rozumiem w momencie gdy lotnictwo izraelskie próbowało uderzać w atakujące oddziały egipskie?Chyba nikt przy zdrowych zmysłach,nie będzie zakładał ze Białoruś zaatakuje Nato :) Te rakiety plot to raczej wyraz tego,że się boją,niz realnego zagrożenia dla kogokolwiek.
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Egipcjanie wzmocnili obronę p-lot, żeby dać osłonę przed lotnictwem izraelskim nacierającym wojskom lądowym. I ofensywa rozwijała się pomyślnie, dopóki te wojska znajdowały się w zasięgu rakiet.
Co do białoruskiej obrony p-lot - jak każdy kraj, mają prawo ją wzmacniać tak, jak im się żywnie podoba, nawet jeśli swoim zasięgiem obejmuje kawał terytorium Polski. Przecież polska obrona p-lot też ma w swym zasięgu terytorium Białorusi.
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

Widzę, że moje pytanie zostało źle zinterpretowane... Nie chodzi mi o wyrzutnie jako takie... Bardziej mi chodzi o ich rozmieszczenie ( Czy nie uważacie, że to była manifestacja wrogości wobec Polski?)
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
Awatar użytkownika
CHOMIK militarny
Sergeant Major of the Marine Corps
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 20 listopada 2006, 16:25
Lokalizacja: Szczecin/UK
Kontakt:

Post autor: CHOMIK militarny »

Myślę że nie należy się tym specjalnie przejmować. Kupiono je raczej w odpowiedzi na nasze F-16, jeśli już. Co do ich skuteczności na polu walki to chyba za wiele nie można powiedzieć, choć porównuje się je chyba z systemem Patriot. Słyszałem że zakupił je m.in. Cypr.
Pinky: Hej móżdżku, co będziemy robić dziś wieczorem? Mózg: To co zwykle Pinky, to co zwykle. Spróbujemy opanować świat.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Cypr chciał kupić, ale Turcja zrobiła wielką awanturę i ostatecznie kupiła je Grecja i zainstalowała na Krecie. Zresztą turcy we współpracy z Izraelem opracowali systemy WRE i wspomagania uderzenia dla swoich F-16C/D specjalnie do zwalczania tych kompleksów.

Jaka jest rzeczywista skuteczność S-300 PMU/PMU-1 w warunkach bojowych - nikt nie wie. Podobnie jak nie wiadomo, jaka byłaby skuteczność np. F-16 (block 40/42 i wyżej) w ich zwalczaniu...
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Post autor: TKS »

viking pisze:Broń plot jest bronią obronną,więc nie wiem dlaczego miałoby nas to specjalnie niepokoić...
Tak to dlaczego tak Rosja krzyczy na tarcze ANTYrakietową?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Bo to jest zasadnicza różnica w kwestiach STRATEGICZNYCH - w przypadku wojny konwencjonalnej systemy plot mają znaczenie, ale z tym da się żyć i nikt tego nie kwestionuje.
Ale jak zaczynaja latać "duże sztuki", to każda, ktoa nie doleci, ma całkiem spory wymiar. Poza tym, jak się uda taki "ograniczony" system, to moze byc w przyszłości rozwinięty w coś znacznie większego => może nawet do realizacji dawnych "gwiezdnych wojen"... a to by oznaczało, ze kraj posiadający takie zdolności obronne moze nagle stać się agresorem zupełnie bezkarnym, co diametralnie zmienia sytuację na świecie.

Rosji na nowy wyścig zbrojeń nie stać, ledwo co na powolną wymianę i modernizację tego, co ma teraz, czyli sprzętu o wieku 20-25 lat; nawet Chiny (zdecydowanie od Rosji bogatsze!) nie mogą sobie pozwolić na produkcję rakiet w odpowiednio dużej ilości; że nie wspomnę o konstruowaniu systemów antyrakietowych. Nagle mielibyśmy światowego hegemona, któremu nikt nie jest w stanie "podskoczyć".

Aczkolwiek na miejscu Rosjan oprocz mówienia głośno tego, co i tak mówią, zabrałbym się za odpowiedź "asymetryczną" (i poczytał najpierw trochę powieści SF, zwłaszcza Gibsona czy Jacka Dukaja :D ) - i zainwestował kasę (zdecydowanie mniejszą) w informatyczne pole walki - czyli wojskowe hackerstwo. I to by było coś naprawdę groźnego... :twisted:
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

No właśnie jak było, jest z tymi " gwiezdnymi wojnami”? - Zrezygnowano z programu? Czy tylko przyhamowano jego rozwój? I na ile jest wykonalny ten projekt ( o ile się nie mylę to miało to polegać na tym, iż satelity za pomocą laserów chemicznych, miały strącać rakiety balistyczne - tak?!)

P.S. Coś mi się wydaje, że te wyrzutnie to był jednak ostatni prezent dla Łukaszenki...
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”