Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych"

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Consul
Posty: 5899
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych"

Post autor: Darth Stalin » wtorek, 14 maja 2019, 13:46

No własnie:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... cs&utm_v=2
Jeśli pani to ujawni, będzie katastrofa". Jak wojskowa uczelnia próbowała fałszować badania
EDYTA ŻEMŁA
Dziennikarka Onetu
MARCIN WYRWAŁ
Dziennikarz i reporter wideo Onetu
Zaufanie do przełożonego wśród podchorążych Akademii Wojsk Lądowych spada o 41 proc., szacunek do symboli narodowych o 35 proc., a lojalność wobec przełożonego o 25 proc. – wynika z badań Agnieszki Taurogińskiej-Stich. Władze uczelni próbują zatuszować sprawę. Nakazują pracowniczce fałszowanie wyników badań naukowych, a gdy to się nie udaje, straszą ją "konsekwencjami prawnymi" i kontrwywiadem wojskowym. - Jak pani to ujawni, to będzie katastrofa – mówi jej przełożony.
Teraz naszego materiału możesz posłuchać również w formie podcastu!

Przywództwo to gorący temat w polskiej armii. – W obliczu współczesnych zagrożeń wojsko potrzebuje samodzielnie myślących oficerów, przywódców – podkreśla w wywiadach gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Takich oficerów mają kształtować uczelnie wojskowe, w tym Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Tradycje tej największej i najstarszej polskiej uczelni wojskowej sięgają XVIII w.
Niespełna cztery lata temu uczelnia z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych została przemianowana na akademię. Jej rektor - wyznaczony przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza w 2016 roku – gen. Dariusz Skorupka w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl podkreślał: To będzie najlepsza szkoła dowódców w Europie
Historia Agnieszki Taurogińskiej-Stich – od 2014 roku nauczycielki akademickiej w AWL – odsłania jednak zupełnie inne oblicze uczelni.
1.
Agnieszka Taurogińska-Stich badała kompetencje przywódcze w grupie podchorążych – studentów pierwszego roku wojskowej uczelni. Potem porównywała je z wynikami badań wśród podchorążych z wyższych roczników. Z jej badań wynika, że o ile do AWL trafiają aktywni, zmotywowani młodzi ludzie, to po kilku latach nauki ich kompetencje przywódcze lecą na łeb na szyję. Zaufanie do przełożonego w tej grupie spada o 41 proc., szacunek do symboli narodowych o 35 proc., a lojalność wobec przełożonego o 25 proc.
Przewód doktorski dotyczący przywództwa pani Agnieszka otworzyła w 2017 roku.
Czym są kompetencje przywódcze? – Każdy dowódca powinien być liderem. To człowiek, który potrafi znaleźć złoty środek w realizacji zadań. Taki dowódca motywuje podwładnych, jest bezkompromisowy i sprawiedliwy. Zawsze działa w interesie swoich żołnierzy – wyjaśnia gen. Waldemar Skrzypczak, uważany za jednego z najbardziej charyzmatycznych oficerów polskiej armii.
– Za przywódcą żołnierz idzie w ogień, za dowódcą niekoniecznie. Autorytet tego, który stoi na czele plutonu czy kompanii, jest bardzo ważny dla skuteczności działania na polu walki – dodaje absolwent uczelni prof. gen. Stanisław Koziej.
2.
Pani Agnieszka z zapałem zabrała się do pracy. Zrobiła badania, przeprowadziła ankiety i przeanalizowała ich wyniki z pracownią badań psychologicznych. Jednocześnie prowadziła zajęcia i wykłady oraz szkoliła z przywództwa żołnierzy i kadrę oficerską w jednostkach.
Początkowo doktoratu miała bronić na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. – Jednak gdy uczelnia zdobyła uprawnienia do przyznawania stopni naukowych, naturalne dla wszystkich było to, że rozprawę doktorską na temat przywództwa obronię w AWL. Mój doktorat miał być pierwszym, bądź jednym z pierwszych, który zostałby obroniony na AWL. Z promotorem uzgodniliśmy, że to dobre rozwiązanie, uznając, że skoro uczelnia umożliwiała mi prowadzenie badań, to będzie uczciwe i korzystne dla obu stron – powiedziała.
Agnieszka Taurogińska-Stich miała bronić pierwszego doktoratu w historii największej uczelni wojskowej w Polsce. Zakończyło się skandalem i próbą zafałszowania wyników badań naukowych. Foto: Onet
Agnieszka Taurogińska-Stich miała bronić pierwszego doktoratu w historii największej uczelni wojskowej w Polsce. Zakończyło się skandalem i próbą zafałszowania wyników badań naukowych.
3.
Doktorat został napisany i w czerwcu 2018 roku trafił do ostatecznej weryfikacji do promotora oraz jednego z profesorów AWL, uznawanego za autorytet również w tej dziedzinie. Lecz po dokonaniu ostatecznych poprawek, uczelnia zaczęła robić problemy. Przesuwała termin oficjalnego zgłoszenia pracy, tłumacząc, że nie ma jeszcze gotowych procedur. W końcu pani Agnieszka złożyła doktorat 16 stycznia 2019 roku. Wpłynął do sekretariatu, ale dziekan Wydziału Zarządzania AWL, na którym pracowała i robiła doktorat, nie podpisał oficjalnie przyjęcia.
– To mnie zaniepokoiło. Sprawa nie była jasna, ale otrzymałam informację o seminarium doktorskim, na którym mam wystąpić. Wkrótce też na e-maila została wysłana informacja, że pod koniec stycznia ma się odbyć seminarium. Tyle że procedury uczelniane mówią, że po złożeniu doktoratu nie mogę brać udziału w seminariach. To było pogwałcenie regulaminów – mówiła nam pani Agnieszka.
Umówiła się na rozmowę z rektorem Skorupką i wprost zapytała, o co w tym wszystkim chodzi. – Powiedział: na Wydziale Bezpieczeństwa nie wszystko szło dobrze. Dlatego kazałem robić takie seminaria. W twoim przypadku nie mogę postąpić inaczej – relacjonowała nam pani Agnieszka. W trakcie tej rozmowy zapytała też rektora, jak ma się przygotować. Usłyszała, że seminarium ma mieć "jedynie charakter grzecznościowy" i ma przedstawić na nim główne wnioski z doktoratu oraz swój dorobek naukowy.
– Niczego nie podejrzewałam. Na seminarium pokazałam próbę badawczą, metodologię i wnioski. Wtedy jednak wytoczono przeciwko mnie wszystkie działa – powiedziała.
Władzom uczelni nie spodobały się wnioski z jej pracy doktorskiej. Główny był taki, że kompetencje przywódcze podchorążych zmieniają się w kierunku niekorzystnym dla Sił Zbrojnych. Drugi, że dotyczy to postaw społecznych przyszłych dowódców. W trakcie nauki na AWL zaczynają tracić szacunek do człowieka, dowódców i symboli patriotycznych.
– Na uczelniach wojskowych nikt wcześniej nie zajmował się kompetencjami przywódczymi podchorążych. Mój doktorat należy traktować jako początek długiej drogi i punkt wyjścia do zmian – podkreśliła pani Agnieszka.
Tak się jednak nie stało. – Po moim wystąpieniu rektor się wściekł. Powiedział, że nie zgadza się z tezami doktoratu oraz że mam poprawiać pracę. W końcu seminarium przerodziło się w emocjonalną wymianę zdań. Poproszono, abym wyświetliła moje publikacje. Wtedy rektor zaczął mnie poniżać na forum profesorów i pracowników uczelni, twierdząc, że moje publikacje nie przedstawiają żadnej wartości. Na koniec zapytał zebranych, czy ktoś zna lepszą uczelnię i szkołę liderów w Europie od AWL, ponieważ on takiej nie zna. Nikt nie odważył się odezwać – opowiadała nam pani Agnieszka.
Gen. Skorupka opuścił salę, ale seminarium się nie skończyło. – Wstał prorektor ds. naukowych dr hab. Adam Januszko i powiedział, abym tak nie dyskutowała, ponieważ niebawem zbiera się rada wydziału i może nie zagłosować pozytywnie za wyborem recenzentów mojej pracy – opowiadała nam pani Agnieszka, dodając, że potraktowała te słowa jako jawną groźbę.
Podobne odczucia wobec przebiegu seminarium miał też promotor jej pracy, dr hab. Arkadiusz Wierzbic z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu: – Zasugerowano w sposób bardzo wyraźny konieczność radykalnych zmian w treści doktoratu, aby praca mogła zakończyć się obroną.
4.
Kolejne dni przebiegały w równie nerwowej atmosferze. Pani Agnieszka była wzywana do gabinetów osób funkcyjnych, które nagabywały ją, aby zmieniła wyniki badań.
– To był szok. O wynikach od dawna wiedziały władze akademii, w tym rektor. Na etapie pracy nad doktoratem sądziłam, że dają mi zielone światło oraz, że istotą jest wprowadzenie zmian w kształceniu podchorążych, szczególnie w okresie adaptacji. Tymczasem, kiedy doktorat został złożony, kazano mi je zmieniać. Badania naukowe przeprowadziłam rzetelnie, z badaniami się nie dyskutuje – podkreśliła pani Agnieszka.
Jej opinię podzielił prof. gen. Koziej: – To dyskwalifikacja naukowa uczelni. Nie może ona zniechęcać badaczy do jasnego, precyzyjnego prowadzenia badań, a już na pewno w sposób administracyjny wymuszać na naukowcach, jakie mają być wyniki.
Pani Agnieszka po seminarium przez kilka tygodni była wzywana, nagabywana i indagowana, aby zmieniła wyniki. W końcu padł pomysł zwołania kolejnego seminarium, ponieważ – jak usłyszała – "trzeba dać profesorom wyjść z tego z twarzą".
5.
– W tym czasie wezwał mnie prorektor, dr hab. Adam Januszko. Widząc, jak władze uczelni mataczą, postanowiłam już wtedy nagrywać rozmowy – wyjaśniła. – Na początku rozmowy przyznał, że rektor uczelni gen. Skorupka wiedział o wynikach z mojej pracy doktorskiej, "ale teraz zmienił zdanie". "Pan rektor jest rozczarowany" – usłyszałam. Usiłowałam mu wytłumaczyć, że to dopiero początek badań, że na uczelni nikt dotąd nie zajmował się problematyką przywództwa w takim kontekście. "Jak to chce pani ujawnić, to wie pani, że to będzie katastrofa dla uczelni", powiedział wtedy dr hab. Januszko.
Prorektor ds. Nauki na uczelni oświadczył pracowniczce, że ujawnienie jej wyników będzie katastrofalne dla Akademii Wojsk Lądowych. Foto: Onet
Prorektor ds. Nauki na uczelni oświadczył pracowniczce, że ujawnienie jej wyników będzie katastrofalne dla Akademii Wojsk Lądowych.
Potem przez kilka minut rozmawiali o łamaniu procedur uczelnianych. "Procedury są takie, że można nimi manipulować" – stwierdził prorektor. Następnie wrócili do pracy pani Agnieszki. Ta podkreślała, że badania zrobiła rzetelnie i zgodnie z metodologią. "Prawdziwe badania są dobre, tylko tu nie chodzi o badania, tylko jak udowodnić ich wartość dla uczelni" – rzucił dr hab. Januszko, podkreślając, że rektor i tak nie przepuści jej pracy do obrony. Namawiał ją też, aby się podporządkowała, a wszystko dobrze się skończy. "My o to zadbamy od strony proceduralnej, żeby nie zawalić sprawy. Natomiast zanim te procedury będą się mogły toczyć, to trzeba zadziałać tak, żeby to była promocja uczelni, a nie jej... a nie jej niepromocja" – przekonywał.
Pani Agnieszka: – Wiem jedno, w szkole liderów nie powinny mieć miejsca takie zachowania. I pan dobrze o tym wie.
Prorektor Januszko: – I wszystko to się nie skleja.
Pani Agnieszka: – I to się, panie profesorze, nie skleja. A tak mi to utkwiło w głowie, jak na naszym pierwszym spotkaniu pokazał mi pan kodeks etyki, pomyślałam, że może będzie człowiek, który trochę postara się nad tym zapanować.
Prorektor Januszko: – Widzi pani, to nie jest moja decyzja.
Pani Agnieszka: – Ale rozumie pan, o czym mówię.
Prorektor Januszko: – Ja się nawet z panią zgadzam. I co można na to poradzić? Potem dodał: – Pan rektor może pozwolić na to, że już nie będzie więcej takich badań na uczelni.
Pani Agnieszka: – Może. Tylko...
Prorektor Januszko: – No i taką decyzję podjął.
Pani Agnieszka: – No i co, uważa pan, że zakazał takich badań i że my w nauce pójdziemy do przodu?
Prorektor Januszko: – Nie no, będziemy szukać innych narzędzi do uczenia się.
Pani Agnieszka: – Uczelnia liderów. Czyli co? I kogo? Panie profesorze, pan się uśmiecha, pan rozumie, o czym ja do pana mówię.
Prorektor Januszko: – Tak, ale widzi pani, że ja jestem bezsilny? Ja tu jestem na takim małym etacie. Stanowisko, które zajmuję, mówiłem rektorowi, że ja powinienem być na stanowisku, nie na funkcji.
Pani Agnieszka: – Tak, na stanowisku naukowca i trzymać się tej etyki nauki.
Prorektor Januszko: – No, ale rektor mówi, że nie.
6.
Chcieliśmy spotkać się z rektorem gen. Skorupką. Nie znalazł jednak czasu. Udało nam się za to porozmawiać z prorektorem dr. hab. Adamem Januszką. Przekonywał nas, że pani Agnieszka przyjęła błędne założenia metodologiczne i gdyby jej praca ujrzała światło dzienne, "byłaby to kompromitacja dla pani Agnieszki, a nie dla uczelni". – Założyła, że przychodzą do nas ludzie z kompetencjami przywódczymi. To błędne założenie. Przychodzą do nas osoby bez takich kompetencji, a my je w uczelni dopiero kształtujemy – powiedział.
Czy prorektor, z wykształcenia chemik, jest odpowiednią osobą, by oceniać pracę pani Agnieszki? – Powinna być ona oceniana przez recenzentów. To oni, po dogłębnym zapoznaniu się z treścią, wydają opinię. Niestety, pani Agnieszka została tej możliwości pozbawiona ze względu na splot okoliczności, jakie miały miejsce po seminarium – powiedział dr hab. Wierzbic.
7.
W lutym, pod wpływem nękania przez przełożonych, pani Agnieszka poważnie podupadła na zdrowiu. Lekarz dał jej zwolnienie. Wtedy też – w porozumieniu z promotorem – postanowiła wycofać pracę z akademii i zamknąć przewód doktorski. – Prawo daje mi taką możliwość. Dalsze użeranie się nie miało najmniejszego sensu. To wszystko było nieprofesjonalne, nieuczciwe. Sądziłam, że wycofując pracę, grzecznie i elegancko rozwiązałam problem – podkreśliła.
Uczelnia jednak nie przyjęła jej decyzji do wiadomości. Wkrótce potem jeden z przełożonych poinformował ją, że ma dwa wyjścia: – Albo wrócę na AWL, praca zostanie utajniona i będę mogła się obronić, albo zabieram pracę, ale z poważnymi konsekwencjami prawnymi, łącznie z interwencją Służby Kontrwywiadu Wojskowego – opowiadała nam pani Agnieszka. Próba utajnienia pracy zaszokowała ją: - Brałam udział w jawnych badaniach. Pisałam na jawnych komputerach i używałam jawnych pendrive'ów. Środki finansowe zostały rozliczne. Na wszystko miałam zgody władz uczelni.
Wkrótce pani Agnieszka i jej promotor zostali pisemnie powiadomieni przez dziekana Wydziału Zarządzania AWL ppłk. dr. Józefa Ledzianowskiego, że nie mogą wycofać pracy, oraz że mają stawić się na wysłuchanie przed radą wydziału.
8.
12 marca – na dzień przed planowaną radą wydziału – zadzwonił do pani Agnieszki ppłk Zbigniew Milejski, pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych AWL. Powiedział, że ma pilną sprawę. Pani Agnieszka przypomniała, że jest chora. – Sądziłam, że ma sprawę osobistą. Okazało się, że przyjechał do mnie samochodem służbowym z wymalowanym emblematem uczelni. Nie przedstawił mi ani upoważnienia, ani rozkazu – opowiada.
Pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych na AWL Zbigniew Milejski odwiedził panią Agnieszkę w domu i zagroził służbą kontrwywiadu wojskowego. Foto: Onet
Pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych na AWL Zbigniew Milejski odwiedził panią Agnieszkę w domu i zagroził służbą kontrwywiadu wojskowego.
Początkowo rozmowa przebiegała w dość przyjaznej atmosferze. Ppłk Milejski powiedział, że w pracy doktorskiej znajdują się dane wrażliwe, ale zgadza się z panią Agnieszką, że nie ma podstaw do jej utajnienia. Dodał: – Wiesz, ale ja patrzę na to ze strony tej drugiej, tych obcych. Dla mnie to jest bezcenny materiał. Agnieszka, nie muszą szpiegować, bo to na legalu dostają. I ktoś się powinien zastanowić, czy tak to komuś umożliwić – przekonywał. Po chwili dodał: – Jeżeli ja stwierdzę, że to powinno być zastrzeżone, a ty stwierdzisz, że jawne, to zaczyna się problem. Musiałbym wtedy napisać do SKW, żeby zajęli stanowisko.
Pani Agnieszka skwitowała to stwierdzeniem, że cała ta sprawa jest ambicjonalną rozgrywką władz uczelni.
Ppłk Milejski:– Uważamy się za wielką akademię, jedną z najlepszych w Europie, uważamy się za najlepszych, a tu wygląda na to, że nie. I ktoś, wiadomo kto, się bardzo zdenerwował.
Mimo pozornie przyjaznego tonu, pułkownik nie przestał straszyć pani Agnieszki służbami specjalnymi. W końcu ta rozpłakała się. Wtedy wkroczył jej mąż: – Ja was przeproszę, ale nie mogę pozwolić na to, żeby moja żona była w takim stanie. Jeżeli można, konkrety i dziękuję, bo zdaje pan sobie sprawę, że pana tu nie powinno być.
Ppłk Milejski przeprosił, że ich nachodzi. – Jest mi przykro, że tak się dzieje, jak się dzieje. Niestety, nic więcej nie mogę zrobić i powiedzieć.
Po kilku minutach wyszedł.
9.
Praca doktorska pani Agnieszki utknęła na wojskowej uczelni, mimo ponaglających pism jej prawnika, które trafiły do rektora gen. Skorupki oraz do wiadomości ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
W rozmowie z nami prawnik uczelni ppłk Dariusz Krośko przekonywał, że "wycofanie pracy jest prawnie niemożliwe". Jednak kilka dni po naszym wyjeździe z Wrocławia wojskowa uczelnia zgodziła się na wycofanie pracy i zamknięcie przewodu doktorskiego pani Agnieszki. Teraz będzie mogła otworzyć przewód doktorski na innej, cywilnej uczelni.
Nie oznacza to jednak, że wrocławska "szkoła liderów" pozbyła się problemów. Wręcz przeciwnie, te będą narastały. W 2018 roku, wobec fali odejść studentów z uczelni, rektor Skorupka zlecił zbadanie przyczyn tego zjawiska. W meldunku szef pionu ogólnego uczelni poinformował go, że studenci rezygnują m.in. z powodu rozczarowania wynikającego z dysonansu pomiędzy kreowanym przez materiały promocyjne wizerunkiem żołnierza i służby a rzeczywistością. Odchodzą z powodu zbyt małej liczby zajęć praktycznych, dramatycznych warunków bytowych, niedostosowania programu szkolenia do realiów stanowiska dowódcy plutonu, czy frustracji wynikającej z niedostępności i marnej jakości mundurów i sprzętu wojskowego.
Meldunek wpłynął do kancelarii jawnej uczelni w lutym 2018 roku. Później nigdy nie ujrzał światła dziennego. Na rozwiązanie problemu rezygnacji studentów z uczelni nakierowana była właśnie praca pani Agnieszki.
Dr hab. Wierzbic: – Gdyby trafiła na podatny grunt i konstruktywne podejście, mogłaby przynieść pozytywne rezultaty nie tylko z punktu widzenia szkoły, ale też całych Sił Zbrojnych i naszego państwa.
Napisz do autorów: marcin.wyrwal@redakcjaonet.pl, edyta.zemla@redakcjaonet.pl
I kolejny tekst:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ch/kpsndmr
Tomasz Siemoniak pyta o czystki na uczelniach wojskowych

- Kolejne doniesienia o zwolnieniach wykładowców i doświadczonych dowódców z uczelni wojskowych niepokoją. Pozbywanie się najbardziej doświadczonych kadr, kształcących nowe pokolenia oficerów, to skandal i marnotrawstwo – mówi minister obrony za rządów Platformy Tomasz Siemoniak, który złożył w tej sprawie interpelację do MON.

Poseł PO domaga się zwołania w trybie pilnym posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie sytuacji na uczelniach wojskowych
Rektorami uczelni wojskowych zostali oficerowie bez doświadczenia w dowodzeniu, wymaganych kwalifikacji, którzy nie brali udziału w misjach wojskowych
Z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu wyrzucono oficerów, którzy wprowadzali Polskę do NATO
Po tekście Onetu, w którym poinformowaliśmy, że szefowie resortu obrony, polecili rektorowi Akademii Marynarki Wojennej, by rozwiązał umowy z trzema byłymi dowódcami z Marynarki Wojennej, interpelację w tej sprawie wysłał do MON Tomasz Siemoniak poseł PO, były minister obrony.

Zapowiedział też zwołanie w trybie pilnym posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w kwestii wyrzucania doświadczonych dowódców z uczelni wojskowych.

Admirałowie usunięci z Akademii Marynarki Wojennej
Przypomnijmy: według nieoficjalnych informacji Onetu, na polecenie wiceministra obrony Wojciecha Fałkowskiego rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej rozwiązał umowy z trzema profesorami wizytującymi - admirałami, którzy jeszcze niedawno piastowali najwyższe stanowiska w polskiej flocie.

Chodzi o admirała Ryszarda Łukasika, byłego dowódcę Marynarki Wojennej i byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz byłych szefów sztabu Marynarki Wojennej: wiceadmirała dr Henryka Sołkiewicza i kontradmirała dr Zbigniewa Badeńskiego. Wszyscy trzej przeszli przez wszystkie szczeble dowódcze i mają ogromne doświadczenie wojskowe.

Zaczynali od służby na okrętach, następnie piastowali odpowiedzialne stanowiska w sztabach, aż po najwyższe stanowiska dowódcze. Po odejściu na emeryturę - jako profesorowie wizytujący - przekazywali swoją wiedzę i doświadczenie przyszłym oficerom Marynarki Wojennej.

– Na ich wykładach zawsze były tłumy studentów, ponieważ ich wiedza poparta jest ogromnym doświadczeniem zdobywanym przez lata ciężkiej służby – mówi komandor Janusz Walczak, były rzecznik Marynarki Wojennej.

Nowe porządki w szkole oficerskiej

Podobnie sytuacja wygląda na innych uczelniach wojskowych. W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, proces zwalniania doświadczonych oficerów, byłych dowódców wojskowych zaczął się w ubiegłym roku.

Rektorem został wówczas płk Dariusz Skorupka, który poza stopniem naukowym praktycznie nie posiada żadnych doświadczeń liniowych, nie ukończył studiów generalskich oraz nigdy nie wykonywał zadań w strefach działań wojennych lub stabilizacyjnych.

– Typowy przykład naukowca spod klosza. Gdy został rektorem-komendantem był w stopniu pułkownika. W ciągu kilku miesięcy awansował do rangi generała – mówi informator Onetu.

Płk Skorupka zastąpił na stanowisku płk. dr. Piotra Pertka, oddanego uczelni prorektora i pełniącego obowiązki rektora-komendanta WSOWL. Roszady były tak nagłe, że płk. Pertkowi nawet nie pozwolono godnie pożegnać się z kolegami i studentami w murach jego uczelni.

Nowy rektor już na początku urzędowania rozwiązał umowy z dowódcami, którzy jako profesorowie wizytujący wykładali na wojskowej uczelni. Z WSOWL pożegnali się m.in.: gen. Czesław Piątas, były szef Sztabu Generalnego i były wiceminister obrony. To właśnie gen. Piątas negocjował wejście Polski do NATO.

Z wrocławskiej szkoły musieli też odejść: gen. Zbigniew Jabłoński, były dowódca 5. Kresowej Dywizji Pancernej w Gubinie, szef sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i były dyrektor Departamentu Kadr, gen. dr Stanisław Nowakowicz, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. Kazimierz Jaklewicz, dowódca 17 Brygady z Międzyrzecza, który wprowadzał KTO Rosomaki do wojska i przedostatni rektor wrocławskiej uczelni, czy w końcu gen. pilot Piotr Luśnia, absolwent college amerykańskich sił powietrznych w Alabamie, były dowódca grupy natychmiastowego reagowania NATO w bazie w Ramstein i dowódca operacji powietrznych ISAF w Kabulu.

Zwolniono też prorektora ds. dydaktycznych płk. dr. Marka Kulczyckiego. – Ze starej kadry został praktycznie tylko były rektor-komendant uczelni gen. prof. Mariusz Wiatr, ale szykuje się kolejna reorganizacja szkoły i coraz głośniej mówi się, że on również może niebawem pożegnać się z uczelnią – mówi wysoki rangą oficer, były wykładowca wrocławskiej szkoły oficerskiej.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu ma niebawem zostać przemianowana na Akademię Wojsk Lądowych.

– Da to pretekst do przeprowadzenia kolejnych czystek na uczelni, tak jak to zrobiono na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, którą przemianowano na Akademię Sztuki Wojennej – dodaje rozmówca Onetu.

Zaczęło się od Akademii Obrony Narodowej

Rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej (AON) płk. prof. Dariusza Kozerawskiego, jeszcze przed przemianowaniem uczelni na Akademię Sztuki Wojennej, w ubiegłym roku nakłaniano do zwolnienia kilkudziesięciu pracowników naukowo-dydaktycznych (m.in. generałów, profesorów, doktorów), którzy tam wykładali.

Ponadto próbowano zmusić pełniącego obowiązki rektora-komendanta do wyznaczenia na stanowisko dziekana jednego z wydziałów AON, bliskiego kolegi wiceministra Fałkowskiego (co stanowiłoby złamanie ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", ponieważ stanowisko dziekana w uczelni publicznej jest wybieralne). Profesor Kozerawski, nie godząc się na łamanie obowiązującego prawa, złożył wówczas honorowo wypowiedzenie i odszedł z uczelni.

Kozerawski jest profesorem belwederskim, cenionym na świecie autorytetem z dziedziny bezpieczeństwa międzynarodowego, strategii bezpieczeństwa oraz współczesnych konfliktów zbrojnych. W ramach służby i badań naukowych brał udział w kilku misjach wojskowych w Kosowie, Bośni, Mołdawii, Iraku i Afganistanie. Prowadził też seminaria naukowe m.in. w dowództwach NATO i Parlamencie Europejskim.

Płk. Kozerawskiego zastąpił podpułkownik Ryszard Parafianowicz, który zaledwie dwa lata wcześniej zrobił doktorat, opisując historię żołnierzy wyklętych na Suwalszczyźnie. Nie posiada on dorobku i doświadczeń naukowo-dydaktycznych uprawniających nawet do kierowania kilkuosobowym zakładem dydaktycznym, nie mówiąc o najważniejszej uczelni wojskowej. Parafianowicz nie ma też praktycznie żadnego doświadczenia z linii i nigdy nie wykonywał zadań w strefach działań wojennych lub stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie czy na Bałkanach.

Źródła Onetu twierdzą, że w stosunku do kompetencji jego poprzednika - płk prof. Dariusza Kozerawskiego - kwalifikacje zainstalowanego na stanowisku rektora-komendanta ppłk Ryszarda Parafianowicza - świadczą o wyjątkowo "krótkiej ławce kadrowej" i desperackim pośpiechu władz resortu obrony w procesie stopniowego niszczenia wyższego szkolnictwa wojskowego.

Po zmianie na stanowisku rektora nastąpiła lawina zwolnień. Z Akademią Sztuki Wojennej musieli pożegnać się najlepsi polscy dowódcy, którzy służyli na misjach m.in. w Iraku i Afganistanie. Doświadczenie zaś zdobywali na ćwiczeniach, szkoleniach, kursach zagranicznych.

W sumie z uczelni odeszło 103 pracowników. W tym gronie byli: gen. Stanisław Koziej, były szef BBN, gen. Andrzej Tyszkiewicz, pierwszy dowódca polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku, gen. Bogusław Pacek, były dowódca Żandarmerii Wojskowej, gen. Jerzy Michałowski były zastępca dowódcy Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych, z ogromnym doświadczeniem na wielu misjach wojskowych, gen. Anatol Wojtan, były zastępca Szefa Sztabu Generalnego, gen. Ryszard Olszewski, były dowódca Sił Powietrznych.

Dowodzenia nie uczy się z książek

- Młodzi oficerowie, by dobrze wypełniać swoje zadania w przyszłości, potrzebują nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz też tej poszerzonej o praktykę dowódczą – mówi gen. Jerzy Michałowski i dodaje, że z samych książek jeszcze nikt nie nauczył się dowodzenia.

Przypomina również, że w wielu państwach NATO, szczególnie Stanach Zjednoczonych, oficerów z pewnym doświadczeniem wysyła się na akademie i uczelnie, by zdobyli wiedzę naukową, potem wracają do linii. Po zdjęciu munduru znowu ich wiedza jest wykorzystywana na uczelniach.

– Niestety na skutek nieracjonalnych decyzji kadrowych kierownictwa MON, uczelniami wojskowymi kształcącymi kadry dowódcze szczebla taktycznego, jak np. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, czy oficerów na stanowiska dowódczo-sztabowe szczebla operacyjnego i strategicznego, jak kiedyś Akademia Obrony Narodowej, a obecnie jej nieudana kopia – Akademia Sztuki Wojennej kierują oficerowie, którzy nie ukończyli tzw. studiów generalskich, nie posiadają wystarczających doświadczeń liniowych oraz nigdy nie wykonywali zadań w strefach działań wojennych lub stabilizacyjnych – mówi wysokiej rangi oficer.

– Co tu dużo mówić, w przypadku komendantów wojskowych uczelni brak kwalifikacji i doświadczeń typowo dowódczych negatywnie wpływa zarówno na poziom kształcenia, jak i wizerunek tych ośrodków naukowo-dydaktycznych w kraju i zagranicą - dodaje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 maja 2019, 11:08 przez Darth Stalin, łącznie zmieniany 1 raz.
Darth Stalin - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/
RAJ
Général de Brigade
Posty: 2870
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych" w RP

Post autor: RAJ » wtorek, 14 maja 2019, 14:07

W USA sprawa byłaby prosta. Przyjechałby smutny pan, powiedział, że to kwestia bezpieczeństwa narodowego i zabrał wszystkie materiały, komputery, telefony i jeszcze wykasował wszystkie dane z chmury.
Chęć utajnienia takiej pracy mnie nie dziwi. Ale oprócz utajnienia powinno się to wiązać z opracowaniem i wdrożeniem programu naprawczego. A w to jakoś nie wierzę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Sous-lieutenant
Posty: 447
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: znikąd
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych" w RP

Post autor: jimmor » wtorek, 14 maja 2019, 14:35

W Stanach Zjednoczonych i każdym innym kraju z normalnym wojskiem pani Agnieszka już na etapie uzgadniania tematu otrzymałaby informację, że cała jej praca, wyniki szczątkowe, wnioski i analizy będą stanowić tajemnicę państwową. I jak się jej nie podoba może poszukać innego tematu albo zbadać cechy przywódcze kandydatów na trenerów na AWF. To, że pozwolono jej pisać taką pracę bez tego rygoru jest już samo w sobie kompromitacją...
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
Yeti
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 16:52
Been thanked: 9 times

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych" w RP

Post autor: Yeti » wtorek, 14 maja 2019, 16:00

Zjazd na pysk Akademii Wojsk Lądowych zaczął się wraz ze zmianą naczelnika. Który później, podobnie jak inni w innych szkołach wyższych, mocno przewietrzył kadrę.

Akurat syn moich sąsiadów był na AWL i uciekł, mimo że od szkoły podstawowej wiedział, co i jak będzie w życiu robił.
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Posty: 5724
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 171 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych" w RP PiS

Post autor: Telamon » czwartek, 16 maja 2019, 12:58

Szczerze pisząc... nie wierzę aby do takiej "degrengolady" dało się doprowadzić w zaledwie trzy lata (chyba, że wywalono całą kadrę). Co najwyżej ten rząd jeszcze bardziej pogrążył AWL zamiast ją zreformować.. Trochę mało danych w tym tekście.
Awatar użytkownika
jimmor
Sous-lieutenant
Posty: 447
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: znikąd
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych" w RP

Post autor: jimmor » czwartek, 16 maja 2019, 13:00

Szczególnie, że pani doktorant prowadziła badania na starszych rocznikach, jej badania trochę musiały trwać, a zmian nowy światły zarząd nie wprowadził od pierwszego dnia. Zmiany nie pomogły, ale ze zanik cech przywódczych u studentów winiłbym raczej nasz system edukacji wywodzący zdaje się wprost z doktryny radzieckiej, gdzie inicjatywa dowódców nie była cechą szczególnie wysoko cenioną. A już na pewno nie w armiach wasalnych...
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Consul
Posty: 5899
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych" w RP

Post autor: Darth Stalin » poniedziałek, 27 maja 2019, 13:48

jimmor pisze:ze zanik cech przywódczych u studentów winiłbym raczej nasz system edukacji wywodzący zdaje się wprost z doktryny radzieckiej, gdzie inicjatywa dowódców nie była cechą szczególnie wysoko cenioną. A już na pewno nie w armiach wasalnych...
To akurat jest bzdura, na co zwracali uwagę np. sami Amerykanie - w swoich "podręcznikach polowych" ów mit powielali aż do lat 80. po czym przeprosili się z rzeczywistością w edycji z 1990 roku - krąży czasami po sieci jako "oficjalny draft".
Darth Stalin - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/
Awatar użytkownika
jimmor
Sous-lieutenant
Posty: 447
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: znikąd
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych"

Post autor: jimmor » wtorek, 28 maja 2019, 17:04

Ale mówimy o armii radzieckiej czy LWP...?
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Consul
Posty: 5899
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych"

Post autor: Darth Stalin » piątek, 7 czerwca 2019, 22:08

Radzieckiej. A za nią szły też armie sojusznicze.
Problem w tym, że WP zostało wrzucone po 1989 roku do dołu z gaszonym wapnem...
Darth Stalin - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/
Awatar użytkownika
jimmor
Sous-lieutenant
Posty: 447
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: znikąd
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Upadek i degrengolada tzw. "uczelni wojskowych"

Post autor: jimmor » poniedziałek, 10 czerwca 2019, 08:54

W '89 pułap startu do tego dołu nie był za wysoki. Dla ZSSR armie sojusznicze pełniły funkcje sił porządkowych, zaplecza inżynieryjnego i wojsk n-tego rzutu. Ostatnią rzeczą jakiej potrzebowała Moskwa był obdarzony inicjatywą korpus oficerski. (Powstanie Listopadowe ich czegoś chyba nauczyło...) Podejście to widać wyraźnie po wyposażeniu, gdzie wersje sojusznicze np. MIG-29 miały uproszczone radary, czy po utrzymywaniu w pierwszej linii konstrukcji, które w ZSSR dawno zalano towotem i odstawiono do rezerwy mobilizacyjnej. Obawiam się, że szkolenie kadry oficerskiej LWP było tak samo wykastrowane w porównaniu do uczelni radzieckich jak sprzęt, którego mieli używać a inicjatywa nie była akurat tą cechą którą w oficerach 'sojuszników' rozwijano...
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”