Naród żydowski został wymyślony

Yeti
Adjudant

Re: Naród żydowski został wymyślony

Post autor: Yeti » środa, 6 marca 2019, 17:22

Raleen - o zmieniającym się stosunku mieszkańców Izraela i tamtejszych władz do Holocaustu także możesz u Zychowicza poczytać :-)
To wcale nie jest tak, że Shoah od początku państwa był czymś ważnym - wprost przeciwnie, ci, którzy przeżyli byli traktowani jako Żydzi drugiej kategorii.

Dwa - dopóki amerykańscy Żydzi nie rozliczą się z braku jakiejkolwiek pomocy i działań w stosunku do Żydów europejskich po 1933 czy 1939, to nigdy spokoju nie będzie.

Trzy - pamiętaj, że w chwili, gdy islamska rewolta i/lub Arabska wiosna 2.0 trwa i nie ma szans na pokój w tamtym rejonie, Waszyngton będzie na 101 % wspierał jednego z ostatnich sojuszników. Zwłaszcza, gdy u władzy jest [...] Trump. Który postawiony przed widmem impeachmentu, a to może być już za "chwilę" może bardzo dziwne ruchy wykonywać.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » środa, 6 marca 2019, 19:42

Co do najbliższych kilku lat to ja też nie mam złudzeń, a co do prezydentury Trumpa tym bardziej. W perspektywie kilku lat nic się nie zmieni. Ja zrozumiałem wywody tego profesora w ten sposób, że on myśli o perspektywie kilkudziesięciu lat, a że samemu mu wiele życia nie zostało, bo już ma swoje lata, to pisze co uważa... Zresztą to jest taki temat, że trudno sobie to wyobrażać, żeby coś się mogło tu szybko zmienić.

Kiedyś (to jeszcze było w okresie gorących dyskusji na temat nowelizacji ustawy o IPN) trafiłem natomiast na dywagacje dotyczące polityki Netanjachu względem Putina, w której doszukiwano się tego rodzaju posunięć, że na wypadek gdyby USA zmieniły zapatrywania w sprawie Bliskiego Wschodu albo ogólnie sytuacja międzynarodowa uległa zmianie, to Izrael będzie miał wsparcie i partnera w Rosji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » środa, 6 marca 2019, 20:02

Raleen

Spora część nowych obywateli Izraela ma korzenie z ZSRR. Spora część rosyjskich* oligarchów i magnatów, ma żydowskie korzenie.

Na razie, to Netanjahu się z Putinem co do Syrii porozumieli.

* i nie tylko, ale piszemy o ZSRR
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » środa, 6 marca 2019, 20:23

Ja z tym Putinem oczywiście znowu miałem na myśli dłuższą perspektywę, nie bieżące rozgrywki wokół Syrii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nahar
Chef de bataillon
Has thanked: 1 time

Post autor: nahar » środa, 6 marca 2019, 20:40

Holocaust jako podwaliny świadomości narodowej izraelczyków to okres procesu Eichmanna.

Zainteresowanym zamiast Zychowicza (co do którego mam mieszane uczucia, ale czytałem tylko książkę - o powstaniu) polecam Siódmy milion Toma Segeva, lub Klugmana Izrael ziemia świecka.

Swego czasu mocno się tematem interesowałem teraz właśnie wróciłem do tego czytając Siódmy milion. Z ciekawszych rzeczy to w Izraelu głoszono też takie poglądy że Żydzi niemieccy są winni Holokaustowi bo nie chcieli wyjechać do Palestyny przed dojściem do władzy Hitlera walczyć o Państwo Żydowskie. Oczywiście to były poglądy skrajne ale pokazują jak traktowano ocalałych z Europy.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » piątek, 8 marca 2019, 10:23

Pojawia się pytanie: czym jest naród? Jeżeli stawiamy wymaganie by naród miał wspólne korzenie etniczne to nie można mówić np. o narodzie amerykańskim. Być może współczesny naród żydowski nie jest genetycznie związany z Żydami z okresu panowania rzymskiego, ale jako naród wciąż się kwalifikuje. Zresztą to nie pierwsza migracja ludzi uznających się za Żydów na ziemie Izraela. Czy Żydzi uciekający z Egiptu byli etnicznie zgodni z semickimi pasterzami, którzy na terenie Egiptu się osiedlili, czy też wraz z izrealczykami Egipyt porzuciły też inne grupy etniczne? Czy powracając z 'niewoli babilońskiej' Żydzi byli tymi samymi Żydami, którzy do niej trafili? I czy wracając na swoje ziemie nie zastali tam już jakiś obcych, których przez kolejne wieki zasymilowali? Naród Żydowski to zawsze była raczej wspólnota tradycji i wiary niż puli genetycznej. Jedyny mit jaki autor obala, to ten próbujący tą wspólnątę genów budować...
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » piątek, 8 marca 2019, 10:30

Pojawia się kolejne pytanie, czy współczesne państwo Izrael nie próbuje tej tradycji mitem o wspólnocie etnicznej zastąpić...

Obrazek
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » piątek, 8 marca 2019, 19:44

jimmor

To, że Izrael jest państwem policyjnym mocno przy okazji zmilitaryzowanym, to oczywista oczywistość.
Z tym, że dodatkowo, poza konfliktami zewnętrznymi i konfliktem wewnętrznym na linii Palestyńczycy-Arabowie mieszkający w Izraelu-Żydzi, jest jeszcze konflikt religijny, którego element pokazałeś na filmie.
Ortodoksyjni Żydzi nie bardzo współpracują z władzami, a zdecydowanie częściej stają władzy w poprzek, mając w nosie część przepisów świeckich.
Awatar użytkownika
nahar
Chef de bataillon
Has thanked: 1 time

Post autor: nahar » piątek, 8 marca 2019, 20:29

Wszystkie....

w latach bodaj 80 obrzucili granatami lewicową demonstrację. Oraz wieszali linki stalowe na drodze przez swoją dzielnicę....

Mili goście...
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » piątek, 8 marca 2019, 20:51

Jeżeli spoiwem narodu jest religia, która uniemożliwia zarzadzanie tym narodem nic dziwnego, że Izrael próbuje stworzyć nowe spoiwo...
Antypirx
Lieutenant-Adjudant-Major

Post autor: Antypirx » sobota, 9 marca 2019, 07:20

jimmor pisze:Pojawia się pytanie: czym jest naród? Jeżeli stawiamy wymaganie by naród miał wspólne korzenie etniczne to nie można mówić np. o narodzie amerykańskim. Być może współczesny naród żydowski nie jest genetycznie związany z Żydami z okresu panowania rzymskiego, ale jako naród wciąż się kwalifikuje. Zresztą to nie pierwsza migracja ludzi uznających się za Żydów na ziemie Izraela. Czy Żydzi uciekający z Egiptu byli etnicznie zgodni z semickimi pasterzami, którzy na terenie Egiptu się osiedlili, czy też wraz z izrealczykami Egipyt porzuciły też inne grupy etniczne? Czy powracając z 'niewoli babilońskiej' Żydzi byli tymi samymi Żydami, którzy do niej trafili? I czy wracając na swoje ziemie nie zastali tam już jakiś obcych, których przez kolejne wieki zasymilowali? Naród Żydowski to zawsze była raczej wspólnota tradycji i wiary niż puli genetycznej. Jedyny mit jaki autor obala, to ten próbujący tą wspólnątę genów budować...
Współcześnie nie ma mowy o faktycznej etnicznej zgodności jakiejkolwiek większej grupy ludności na określonych terenach po 2k lat, jeśli tereny te leżały na szlakach przemarszu wojsk, a Palestyna akurat leżała.
Jak powszechnie wiadomo 10% ludności Azji nosi ślad genotypu Dżyngis Chana.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 marca 2019, 07:24 przez Antypirx, łącznie zmieniany 1 raz.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Lieutenant-Adjudant-Major

Post autor: Antypirx » sobota, 9 marca 2019, 07:23

Raleen pisze: Kiedyś (to jeszcze było w okresie gorących dyskusji na temat nowelizacji ustawy o IPN) trafiłem natomiast na dywagacje dotyczące polityki Netanjachu względem Putina, w której doszukiwano się tego rodzaju posunięć, że na wypadek gdyby USA zmieniły zapatrywania w sprawie Bliskiego Wschodu albo ogólnie sytuacja międzynarodowa uległa zmianie, to Izrael będzie miał wsparcie i partnera w Rosji.
Czujnie wzmacnia lewą nogę. Normalna sprawa w sytuacji jaką ma. Do tego i z własnej i z krajowej perspektywy strategiczny obowiązek.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”