Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Post autor: AWu »

Defilada:
Uroczystości dnia Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 12 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Tam będzie trybuna, przemówienie wygłosi m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Po przemówieniach defilada przejdzie Alejami Ujazdowskimi od pl. Trzech Krzyży do ul. Gagarina.

Zanim jednak wyruszą oddziały żołnierzy i sprzęt lądowy, będziemy oglądać popis akrobatyczny samolotów TS-11 Iskra. Po nich na niebie pojawią się 43 samoloty bojowe, transportowe oraz śmigłowce, w tym dwa śmigłowce amerykańskiej armii UH-60M Black Hawk. Potem zademonstruje swoje umiejętności około 800 żołnierzy, m.in. reprezentanci 10. Brygady Kawalerii Pancernej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, a także mundurowi z USA i Kanady. Na końcu przejadą transportery Rosomak, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta, czołgi Leopard 2A5. Te ostatnie zakupiono w ub.r. z rezerw Bundeswehry. Pierwsze dotarły do Polski w maju, będzie to więc ich debiut przed tak wielką publicznością.

Miasteczko militarne

Atrakcje dnia wojska nie skończą się na defiladzie. Od godz. 13 do godz. 18 będzie się odbywał festyn żołnierski. W parku Agrykola i na ul. Myśliwieckiej będą pokazy historyczne oraz sprzęt wojskowy. Na boisku sportowym w Łazienkach Królewskich powstanie miasteczko militarne z grami i zabawami dla dzieci.

Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3) zaprasza z kolei 15 sierpnia na dzień otwarty.

Szczegółowy harmonogram defilady:

Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej rozpocznie się defilada wojskowa, którą otworzy przelot 7 samolotów TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry. W następnej kolejności na niebie pojawią się: - śmigłowce SW-4 - 6 szt. - śmigłowce W-3 "Sokół" - 4 szt. - śmigłowce Mi-17 i Mi-8 - łącznie 4 szt. - śmigłowce Mi-24 - 4 szt. - śmigłowce amerykańskiej armii UH-60M Black Hawk - 2 szt. (stacjonujące w 12. Komendzie Lotniska w Mirosławcu) - samoloty M-28 Bryza - 4 szt. - samoloty transportowe C-295 M- 3 szt. - samoloty transportowe C-295 M (2 szt.) i C-130 Hercules (2 szt.) - samoloty PZL-130 Orlik - Zespół Akrobacyjny "Orlik" - 6 szt. - samoloty MiG-29 (2 szt.) i Su-22 (2 szt.) - samoloty wielozadaniowe F-16 - 4 szt. Po pokazach powietrznych al. Ujazdowskimi przejdą pododdziały piesze i konne w kolejności: - Wojska Lądowe; - Siły Powietrzne; - Marynarka Wojenna; - Żandarmeria Wojskowa; - 6. Brygada Powietrzno-desantowa; - 10. Brygada Kawalerii Pancernej; - 21. Brygada Strzelców Podhalańskich; - Wojskowa Akademia Techniczna; - Akademia Marynarki Wojennej; - Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych; - Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych; - pododdziały z Kanady i Stanów Zjednoczonych Ameryki; - Kompania Reprezentacyjna WP; - pododdziały historyczne; - Szwadron Kawalerii WP. W następnej kolejności Al. Ujazdowskimi przejedzie sprzęt wojskowy: - Motocykl ŻW - 5 szt. - Pojazd interwencyjny ŻW - skoda octavia - 2 szt. - Pojazd interwencyjny ŻW - VW Crafter - 2 szt. - Pojazd interwencyjny ŻW - Land Rover Soft - 2 szt. - Pojazd interwencyjny ŻW - Land Rover Hard - 2 szt. - Wóz dowodzenia ŻW - TIWD - 2 szt. - Quad ARCTIC CAT; Quad POLARIS; Quad BOMBARDIER - 7 szt. - Quad JW NIL - 1 szt. - HMMWV Wojsk Specjalnych - 3 szt. - Mercedes Gelandewagen - 3 szt. - Toyota Hilux - 3 szt. - Opancerzony samochód SKORPION-3 - 6 szt. - Samolot bezzałogowy demonstrowany na pojazdach (samochody ciężarowo-osobowe HMMWV M1097A2) - 2 szt. - Samochód ciężarowo-osobowy HMMWV - 6 szt. - Kołowy Transporter Opancerzony "ROSOMAK" - 14 szt. - Kołowy Transporter Opancerzony "ROSOMAK" - WEM - 2 szt. - Radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego "LIWIEC" - 2 szt. - Samobieżna armatohaubica 152 mm "DANA" - 6 szt. - Wyrzutnia rakietowa WR-40 "LANGUSTA" - 6 szt. - Pojazd odkryty - strzelcy z plot. "GROM" / STAR - 2 / 2 szt. - Zestaw "HIBNERYT" opancerzony - 4 szt. - Przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy "OSA" - 6 szt. - Zautomatyzowany wóz dowodzenia "ŁOWCZA-3K" - 2 szt. - Trał mechaniczny zdalnie sterowany "BOŻENA" na przyczepie z pojazdem Star - 2 szt. - Most samochodowy MS 20 "DAGLEZJA" - 2 szt. - Pojazd sanitarny wielonoszowy IVECO - 4 szt. - Czołg Leopard 2A5 - 14 szt. - Samobieżna armatohaubica 155 mm "KRAB" - 6 szt. - Transporter minowania narzutowego "KROTON" - 2 szt. - Wóz Zabezpieczenia Technicznego WZT-3 - 1 szt. - Wóz Zabezpieczenia Technicznego BPz-2 (Berger Panzer) - 1 szt. - Skoda octavia - pojazdy Żandarmerii Wojskowej zabezpieczające i zamykające defiladę - 2 szt. W defiladzie uczestniczyć będzie ok. 1200 polskich żołnierzy oraz ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, którzy aktualnie przebywają na ćwiczeniach w Polsce.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Ciekawe wiadomości

Post autor: Darth Stalin »

Szkoda, że nie będzie Twardych ani tych wcześniejszych Leopardów - byłby pokaz "stopniowego unowocześniania WL" - od Twardego po najnowsze Leony...
Ale będą Kraby, co i dobrze.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Ciekawe wiadomości

Post autor: Darth Stalin »

Defilada fajna, ale komentarz w TVP1 do dupy. Najlepszy był chyba w TVN24, ale za to obraz z kabla słaby; "jedynkę" mam cyfrową, tam dla odmiany obraz jak żyleta... trzeba było kompromisowo odpalić TVP Info.

Rarytasy były po części współczesnej - w tym 7TP, 2 TKS-y, oryginalny Renault FT i dwie "hoffmanowe" repliki (ale repliki słabe jak się porówna do oryginału).

Poza tym coś, z czego generałowie Kątski i Arciszewski mogliby być bardzo zadowoleni: Dany, Kraby i Langusty plus Liwce - czyli utensylia, które mogą wrogowi siła złego napsować w jego niecnych poczynaniach :twisted:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciekawe wiadomości

Post autor: AWu »

Tłum był tak masakryczny, że trudno było na kogoś wpaść (widziałem tylko z daleka znajomego, który pilotował lewego Sokoła w kluczu :)).

Byli Xardas z Hamsterem i Filipem ale nawet im nie mogłem wysłać MMSa bo sieć mi siadła w komórce..
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciekawe wiadomości

Post autor: AWu »

Byliśmy przy pierwszym Leopardzie gdy stały.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Post autor: Raleen »

Nie będę zbyt oryginalny jeśli powiem, że i na mnie defilada zrobiła wrażenie, choć wszystko oglądałem za pośrednictwem szklanego ekranu (ale pewnie niektóre rzeczy lepiej było widać). Najlepiej moim zdaniem prezentowała się polska ciężka artyleria (Kraby), nawet lepiej niż osławione Leopardy. Lotnictwo to nie wiem kiedy ostatnio było na tego typu uroczystościach?

Wydzieliłem temat i przeniosłem tutaj z działu "Pod Wąsatym Grenadyerem".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Post autor: Darth Stalin »

W 2007 roku też latało.
No i owszem - Kraby, Langusty, Liwiec... chyba tylko nie było WD systemu Topaz (była Łowcza pelotek) - i wszystko razem daje całkiem miły obraz. Żeby jeszcze Krabów było 72 sztuki...
orkan
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 16:46
Lokalizacja: Westerplatte

Re: Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Post autor: orkan »

Gdy kolumna defiladowa stała w oczekiwaniu do marszu, stanęliśmy na wysokości prawego skrzydła URMu. Dalej już nie było sensu iść (godzina 11:00) bo tłum się robił gęsty a znaleźliśmy grupkę niskich osób przy barierkach. ;) Jak kolumnę przybliżyli to stanęli przed nami Kanadyjczycy których musztra była bez zarzutu. Kroki, sprężyste salutowanie itd. sprawiało wrażenie że to nie jest jakiś tam sobie regiment tylko co najmniej grenadierzy gwardii. Natomiast Amerykanie w tych ich piżamach wyglądali i maszerowali jak ostatnie ochlapusy - wypisz wymaluj milicyjna armia Szwajcarii. :roll:
Na innych forach ich tłumaczyli że to jednostka bojowa i nie mają czasu na duperele na musztrę. Kanadyjczycy znaleźli czas jak i w innych armiach znajdują na to czas. Jak mieli się się tak zachowywać to lepiej jak by wysłali poczet z ich flagą i już.

Na mnie wrażenie zrobiły Kraby. Owszem widziałem zdjęcia i filmy ale że to taki kolos jest to tego nie wiedziałem.

Leo2 A4 i PT-91 a nawet BWP-1 czy Newa SC (wyrzutnia i bateryjny radiolokator) i mnóstwo innego sprzętu było na Agrykoli. Niestety nie wsiadłem do żadnego Leo 2 A4 czy A5 wsiąść. Nawet Twardy był oblegany ale zdołałem wejść do BWP-1 i przez chwilę poczuć się w roli zdobywcy Danii. :D

Na przyszły rok mogli by darować sobie te wesołe miasteczka na rzecz większej ilości sprzętu stojącego i w ogóle miejsca bo ulica Agrykola jest już za mała.

Na defiladzie powietrznej największe wrażenie zrobiły Herkulesy I nie mogę zrozumieć dlaczego 3 Skrzydło potrafiło zorganizować osobne klucze (aż 3 po 4 s-ty) dla każdego typu użytkowanego samolotu (klucz An-28, klucz Casa i mieszany klucz 2 C-130 i 2 Casy), a takie 2 Skrzydło wysłalo mieszany klucz MiG-29 i Su-22. Nie mogli wysłać tych kluczy dwa?

Zdziwił mnie brak MW. Nie przysłali elementów NDR. Nie przysłali lotnictwa. Była reprezentacja piesza.

W sumie warto było jechać z mojego 1000 letniego grodu aby to zobaczyć. :D
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Post autor: AWu »

orkan pisze: zdołałem wejść do BWP-1 i przez chwilę poczuć się w roli zdobywcy Danii. :D
I tam panie to byś musiał do TOPASa - a tam luzy jak w katedrze :>
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Defilada z okazji święta Wojska Polskiego (2014)

Post autor: xardas12r »

Dla porównania podobna parada na Ukrainie:
http://www.defence24.pl/analiza_ukrains ... ice-kijowa

IMO jeżeli chodzi o marynarkę to powinni puścić samą Straż Graniczną ;) Ci nie dali sobie zając okrętów, a i z blokady się wyrwali.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”