[A] Tsva Hagana Le Ysrael (Tzahal/IDF)

Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

[A] Tsva Hagana Le Ysrael (Tzahal/IDF)

Post autor: kadrinazi »

Artykuł na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110

Autorem artykułu jest Michał „Kadrinazi” Paradowski.

To raczej tylko wstęp do poważniejszych rozważań (od trzech lat zbieram materiały do pracy, w zamyśle doktorskiej, o IDF), niestety w związku z wyjazdem nie mogę obiecać chwilowo nic większego.

Zapraszam do czytania, komentowania i dyskusji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 marca 2011, 14:12 przez kadrinazi, łącznie zmieniany 4 razy.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Przepraszam za reanimacje odleglego w czasie klimatu, ale mam pytanie. Jako ze w Glasgow udalo mi sie dorwac pare niezwykle ciekawych ksiazek o IDF, moge wyprodukowac artykuly o strukturach Tsahalu w poszczegolnych konfilktach (na tyle na ile to ujawniono oczywiscie). Na necie bywam niezwykle rzadko, ale takie shorty moge napisac. Czy sa odbiorcy taka tematyka zainteresowani? Moge takze napisac cos o armiach panstw arabskich, zwlaszcza z okresu wojny Yom Kippur (albo wojny Ramadanu jak kto woli).
Pozdrawiam, Kadrinazi!
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie wiem na ile odbiorcy, ale ja na pewno :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Kadrinazi, Bydgoszczaku z transferu, dawaj wieści ze świata jak najwięcej, ale filtruj to przez węgiel obiektywizmu. Daj trochę danych o Arabach - niech Nico się podenerwuje. Pozdrawiam serdecznie. :D
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

Sluchajcie Czytalem ze w czasie ostatniego Konfliktu Izraelskie Merkavy Niszono przy pomocy starenkich Saggerow czy to aby mozliwe...
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Jak to w co? W Merkavy! :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Spooky:) pisze:Sluchajcie Czytalem ze w czasie ostatniego Konfliktu Izraelskie Merkavy Niszono przy pomocy starenkich Saggerow czy to aby mozliwe...
Aczemu by miało byc niemozliwe.To że zniszczono tam kilkanascie do nawet ponad 30 Merkav(wedle różnych szacunków) to fakt.Czołg taki sam jak inne, tyle że mocno rozreklamowany, a może nawet przereklamowany :wink: No i oczywiscie zbudowany w konkretnym celu tzn tak by załoga miała szanse przezyc nawet przy bezposrednich trafieniach pociskami wroga.Pytanie kosztem czego to sie odbyło,bo oczywiste że zawsze cos odbywa sie kosztem innych parametrów.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Merkava 3/4 wcale nie ma tak niskiej manewrowości, jak by się mogło wydawać. Jest całkiem stabilną i komfortową w obsłudze platformą do prowadzenia celnego ognia. Zrywność ma OK, zawieszenie odpowiednio mocne na tamte warunki i generalnie sprawuje się całkiem w porządku.
Sagger - zależy, gdzie trafi; jak palnie z zasadzki od tyłu to zrobi w przedziale załogi mielonkę; stąd ważne jest współdziałanie poszczególnych wozów i piechoty. Przeżywalność załogi była zoptymalizowana na typowe warunki walki pancernej, przy starciu czołowym. Jak się Merkava wpakuje w gniazdo ppanc z piechotą z ppk i granatnikami bez osłony własnej piechoty to też sczeźnie. Podobnie jak pod nią odpalą półtonowego fugasa - wtedy też święty Boże nie pomoże. I tyle.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

OK, dzieki za zachete :) Do konca tygodnia cos wrzuce, tak o IDF jak i o armiach arabskich.
Co do strat w Libanie - Zydzi uzywali glownie jednostek rezerwowych, gdzie braki sprzetowe byly kuriozalne (czolgi nie mialy pociskow do mozdziezy i amunicji dymnej), poza tym jakos 'zapomniano' o doktrynie poloczonych formacji pancernych i piechoty, przez co czolgisci poniesli duze straty, bo musieli walczyc... jako piechota poza swoimi pojazdami. Nie sadze zeby trafione czolgi byly tylko Merkavami, w linii wciaz sa jeszcze Magahy 7 (zmodernizowane M60) i widzialem je na kilku zdjeciach. Specjalnie pisze o czolgach trafionych - izraelskie jednostki naprawcze dowiodly swojej skutecznosci w poprzednich konfliktach (zwlaszcza podczas Yom Kippur), poza tym udalo sie odzyskac praktycznie wszczystkie trafione pojazdy - w jakim stanie to juz inna kwestia.

Mam nadzieje, ze dwa moje artykuly do konca roku ujrza swiatlo dzienne w Militariach XX wieku - przeslalem tam artykul o Korpusie Inzynieryjnym IDF i o 7 Brygadzie Pancernej, jestem w trakcie pisania kolejnych - o ewolucji Korpusu Pancernego IDF, IAF (lotnictwie) i izraelskich modernizacjach uzbrojnenia. Zobaczymy czy sie uda opublikowac :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Co do uzycia jednostek rezerwy - w walkach na pewno braly udzial oddzialy z 91 Ugdah (tworza ja 1BPiech Golani, 7 BPanc, Brygada Spadochronowa i 300 (Rez.) Brygada, najprawdopodobniej takze pancerna). Wiem z dobrego zrodla w Izraelu ze powolano sporo rezerwistow z Brygady Spadochronowej - moglo to oznaczac rozwiniecie ktoregos z batalionow, a nawet calej brygady rezerwowej. Rezerwistow uzywaly takze jednostki Korpusu Inzynieryjnego.
Nie spotkalem sie z uzyciem Brygad Barak i Givati, ale wiecie jak to z informacjami na tym teatrze dzialan zawsze wyglada :)
Ciekawe ile pelnych jednostek rezerwy powolano do dzialan - moze ktos ma jakies informacje?
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Cos znalazłem... paradoksalnie moglo tu chodzic o 3 Ugdah - miano powolac 30-35 tys. rezerwistow, wiec praktycznie wystarczaloby ich na 3 dywizje. Izraelska Brygada pancerna ma ok. 3500 zolnierzy, brygada piechoty 4000 - rezerwistow wiec byloby akurat.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Ja mam takie pytania :
1) od kiedy w IDF musza sluzyc takze kobiety?
2) Jaka ich jest ilosc w jednostkach "zawodowych" ?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Kobiety sluza w IDF od czasow Wojny o Niepodleglosc - wchodzily w sklad jednostek Palmachu i Sil Polowych Hagany juz podczas walk z Brytyjczykami i Arabami w latach 30-tych i 40-tych. Po 1948 roku przestaly sluzyc w jednostkach pierwszoliniowych, ale przez wciaz podlegaja poborowi.
Nie mam danych na temat ich wystepowania w zawodowych jednostkach w chwili obecnej. Na pewno sluza w jednostce szkoleniowej Korpusu Pancernego, gdzie sa bardzo chwalonymi instruktorami. Czytalem tez kiedys, ze w dywizjonach bojowych IAF maja sie pojawic pilotki - na dzien dzisiejszy nie jestem jednak w stanie zweryfikowac tej informacji.
Z ciekawostek - oficerem prasowym IDF jest wlasnie kobieta, general brygady Miri Regev - http://www1.idf.il/dover/site/mainpage. ... EN&unit=10
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Gdzieś na forum są zdjęcia tych poborowych. Ech.... :roll:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Po 1948 roku przestaly sluzyc w jednostkach pierwszoliniowych, ale przez wciaz podlegaja poborowi.
Rozumiem, ale od kiedy podlegaja poborowi?
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”