Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: elahgabal »

AWu pisze:Rozwiń posta za pomocą jakichś danych (najlepiej wiarygodnych :>
Uprzejmie przypominam, że nie jesteśmy na grupie ćwiczeniowej, ja nie siedzę w ławce i nie widzę powodu dla którego miałbyś używać takich (a nie innych) sformułowań :P
AWu pisze:Ta jasne, bo Saddam albo Kaddafi (który nota bene się ostatnio bombowo ze wszystkimi dogadywał i dopiero gdy zaczął trzaskać na poważnie cywilów to go pociągnęli) mieli mocy by zagrozić pozycji dolara..
Powtarzam - nie wiem jak było naprawdę. Ale: to jest notka z roku 2000:

http://www.time.com/time/magazine/artic ... 12,00.html

Niespełna rok później Saudyjczycy rozwalili się o WTC, dzięki czemu Amerykanie z koalicjantami skierowali się całkiem sensownie na... Irak :lol:
AWu pisze:A ta giełda Irańska działa od dawna, i co ? I nic..
Niby nic, ale to był ciekawy incydent (nie mogę znaleźć innej strony... zatem... :roll: ):

http://cia.media.pl/iran_calkowicie_odcieto_od_swiata
AWu pisze:Teoria spiskowa powiem na twój dyktat.
A mógłbyś jakoś bardziej po polsku ?
Poza tym - ja nie formułuję teorii spiskowej, tylko zastanawiam się nad pewnym ciągiem wydarzeń.
Sytuacja wygląda następująco: walutą rozliczeniową w handlu ropą jest dolar, co nadaje mu status waluty "światowej" (nie ma wyjścia - kto chce ropy, musi kupować dolara). Przełamanie monopolu dolara (czy to przez euro, czy przez złoto) sprawia, że dolar przestaje być potrzebny i tym samym nie ma po co go kupować na taką skalę - Stany zostają z górami zielonych papierków, wypluwanych w błyskawicznym tempie przez drukarki FED. Co za tym idzie - świat przestaje finansować amerykańskie długi. I trzeba zakończyć życie na kredyt. Tym grozi przełamanie monopolu dolara. Nie da się nie zauważyć, że chętni do takiego działania są zagrożeniem dla american lifestyle. A USA to imperium, które zagrożenia eliminuje. Bo to właśnie na przestrzeni dziejów imperia robiły z grożącymi im niebezpieczeństwami - usuwały je.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 536 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Umpapa »

Thanks Godness, USA są zazwyczaj naszymi sojusnzikami w sporze geopolitycznym z Rosją ( i w mniejszym stopniu , Starą Europą).

W związku z czym ich poczynania raczej nam sprzyjają, w przeciwieństwie do mocarstw ościennych.

Jesteśmy skazani na USA. Jeśli nie USA, to kto?
Chiny?

Zaś z wikileaks częstokroć wyziera wręcz naiwny amerykański idealizm (czasem niebezpieczny dla świata). Jak na mocarstwo są dość sympatyczni, w porównaniu z konkurencją....
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: elahgabal »

Umpapa pisze:Jesteśmy skazani na USA.
Ano jesteśmy...
Niestety USA ma jedną poważną wadę: Izrael. A Izrael już takim sympatycznym państwem nie jest i na dodatek jego cele nieraz są sprzeczne z naszymi. Przykład z chwili obecnej: nam się raczej marzy spokój na Bliskim Wschodzie. Tymczasem Izraelczykom widzi się raczej akcja nad terytorium Iranu. Konflikt w tamtym rejonie to wzrost ceny ropy - zatem i benzyny (czyli wszystkiego), osłabienie złotego - czyli wzrost naszego długu denominowanego w walutach obcych (i przy okazji wyższe raty dla "frankowców"), czy wreszcie odpływ kapitału (skądinąd spekulacyjnego) z naszej giełdy, a zatem wybitnie koniunkturalna korekta na GPW.
Czy USA będą się przejmować zdaniem Izraela w kwestii Iranu ? Niewątpliwie. Czy Izrael będzie się przejmować zdaniem USA w tej samej kwestii ? Śmiem wątpić.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Darth Stalin »

elahgabal pisze:Przykład z chwili obecnej: nam się raczej marzy spokój na Bliskim Wschodzie. Tymczasem Izraelczykom widzi się raczej akcja nad terytorium Iranu.
Izraelczykom też się marzy taki spokój - tylko inaczej wyobrażają sonbie drogi uzyskania takiego spokoju...
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: elahgabal »

Dokonałbym małego rozróżnienia: o ile statystyczny obywatel Izraela życzyłby sobie przede wszystkim świętego spokoju, o tyle w przypadku ich establishmentu miałbym już pewne wątpliwości. Izrael jako ofiara i oblężona twierdza to obiekt współczucia wspólnoty międzynarodowej, to zjednoczenie większości społeczeństwa wokół rządu (nic tak nie jednoczy jak strach przed wrogiem) i coroczna bezzwrotna pomoc z USA.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
ToKu
Sergent-Major
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 25 września 2007, 09:35
Lokalizacja: Hiperborea

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: ToKu »

Tu taka ciekawostka, Syria akurat, ale wydaje mi się, że na temat:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 33681.html

i filmik z wiadomości:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Xg6vuUiShU

filmik na YT wrzucono 10 dni temu, wiadomość dzisiaj na głównej stronie gazeta.pl, najprawdopodobniej odgrzewany kotlet, bo spośród >220 komentarzy znaczna większość napisana 8 dni temu. Musiało już być na głównej. Dzień bez barbarzyństwa władz syryjskich i takiej ogólnej straszności władz irańskich dniem całkowicie zmarnowanym!.

Okropnie tendencyjny ten artykuł oprócz tego. Nie widać na nim czy strzela się do okien i do cywili. Widać natomiast (0:55), że pojazd też jest ostrzeliwany. Nie wiem, może ten pan co czasem krzyczy Allah Akbar relacjonuje, że chodzi o okna i cywili?

Najgorsze jest zaś to, że mam wrażenie jakby całe informowanie o Libii, Iranie, Syrii było tak właśnie (choć może nieco subtelniej) manipulowane. Tak u nas jak i w anglojęzycznych mediach. Sam nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. I dodam, że gdzieś tak do 2005 to bardzo popierałem działania USA, teraz mam poważne wątpliwości.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: AWu »

Woooow
te dwa zdjęcia Assada z przodu pancerza wieży Szyłki są po prostu fantastyczne !!

Kult jednostki musi być nie tylko bardzo silnie promowany, ale jeszcze muszą bardzo zindoktrynowane jednostki tam działać.
Byłem kilka lat temu na dniu kultury syryjskiej, które znajomy Syryjczyk od 40 lat mieszkający w Polsce współorganizował, i jak poprosili o wsparcie ambasadę to byli bardzo chętni, ale bez pytania dowalili portret Assada koło fortepianu w głównej sali. Organizatorzy byli wtedy już zniesmaczeni i powiedzieli, że następne robią bez ambasady.

Toku - to natura mediów które to relacjonują jest sama z siebie manipulacyjna.
Poleciłbym Ci Precesję symulakrów Baudrillarda, ale to lektura która nie należy do przyjemnych :)
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Frederick »

Czemu się nie lubi Izraela? ... Izrael jest faaajny :)
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: AWu »

Frederick pisze:Czemu się nie lubi Izraela? ... Izrael jest faaajny :)
?
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Marcon »

Jednoznakowe posty powinny być karalne...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: AWu »

Mój przynajmniej był na temat...

:>
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Frederick »

No to ja chyba raczej jestem winny :)

Trochy rozwinę temat Izraela.
Ano jesteśmy...
Niestety USA ma jedną poważną wadę: Izrael. A Izrael już takim sympatycznym państwem nie jest i na dodatek jego cele nieraz są sprzeczne z naszymi. Przykład z chwili obecnej: nam się raczej marzy spokój na Bliskim Wschodzie. Tymczasem Izraelczykom widzi się raczej akcja nad terytorium Iranu. Konflikt w tamtym rejonie to wzrost ceny ropy - zatem i benzyny (czyli wszystkiego), osłabienie złotego - czyli wzrost naszego długu denominowanego w walutach obcych (i przy okazji wyższe raty dla "frankowców"), czy wreszcie odpływ kapitału (skądinąd spekulacyjnego) z naszej giełdy, a zatem wybitnie koniunkturalna korekta na GPW.
Czy USA będą się przejmować zdaniem Izraela w kwestii Iranu ? Niewątpliwie. Czy Izrael będzie się przejmować zdaniem USA w tej samej kwestii ? Śmiem wątpić.
Chyba mam pewien sentyment do tego państwa ale wcale nie z powodu ich cierpień czy tam jeszcze jakichś takich rzeczy tylko z powodu tego jak ten naród się trzymał przeciwko Arabom przez te wszystkie lata i jak wygrywał wojny. Tak można powiedzieć, że no wsparcie USA i tak dalej, ale żadne wsparcie nie pomoże wygrać z przeciwnikiem wielokrotnie liczniejszym, którego w sumie też wspierał ZSRR, jeżeli sam nie jesteś zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany. I za to lubię Izraelczyków.

Czy Izrael jest państwem nierozsądnym ? Nie ... moim zdaniem nie jest, czy to jest jakaś wada, że nie słucha się Amerykanów czasem? Przepraszam trudno to wadą nazwać, to raczej znów pokazuje, że jest to państwo całkiem samodzielne. Iranu nie zaatakują, ich tajniacy już zrobili tam w Iranie co mogli, ale ataku militarnego przecież nie mogą zrobić, bo jak na razie nie ma czym po prostu! No nie zniszczą tych bunkrów, tylko Amerykanie by mogli. Te pogawędki to są tak tylko żeby presję na USA wywrzeć.

Co dotyczy sprzecznych interesów Izraela i Polski ... raczej Polska nie ma swoich interesów w tamtym regionie wprost, a to co zostało wyliczone to są takie rzeczy, pośrednie bym powiedział. W każdym razie prawda jest taka, że nie będą nikogo obchodzić. Ceny ropy natomiast i tak będą wzrastać, więc jest to nieuniknione. Jakoś przeżyjemy.
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Marcon »

Iranu nie zaatakują, ich tajniacy już zrobili tam w Iranie co mogli, ale ataku militarnego przecież nie mogą zrobić, bo jak na razie nie ma czym po prostu!
A może po prostu powtórka z historii? Podobnie jak kiedyś samolotami zniszczyli irackie reaktory jądrowe, to tak samo mogliby zrobić z Iranem. Ryzyko operacji niewielkie - Iran nie posiada praktycznie w ogóle nowoczesnego sprzętu przeciwlotniczego, nie ma też defacto sam czym przeprowadzić kontr-uderzenia
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: Frederick »

To prawda, tyle że z ostatnich informacji wynikało, że jednak po prostu lotnictwo nie poradzi sobie ze zniszczeniem bunkrów, w których są ważne ośrodki i nie chodzi tu o obronę przeciwlotniczą.
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zbrojenia atomowe Iranu a potencjalna interwencja

Post autor: AWu »

Bunkry są za głęboko Marconie - no i straszliwie daleko - to poważna operacja logistyczna, Izrael nie sąsiaduje nie tylko z Iranem ale nawet z żadnym sąsiadem Iranu. zerknij na mapę.

Dlatego amerykanie przyspieszyli wprowadzenie swojej nowej super bomby która może razić cele 70 metrów pod ziemią..

Izraelczycy niczym takim nie dysponują, a amerykanie mają zdaję się w linii 1 sztukę ?
Najwyżej kilka, przyjęli na uzbrojenie ze 2 tygodnie temu.. i maja mieć kilkanaście do końca roku.

Edit:

No i Izrael nie ma nosicieli. Ich najcięższym nosicielem jest F 15 a to lekka stosunkowo platforma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”