Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
27
35%
Nie
39
51%
Nie mam zdania
11
14%

Liczba głosów: 77
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor » niedziela, 1 grudnia 2019, 19:25

Są to jednak okręty z napędem AIP, więc jako rozwiązanie pomostowe sprawdzą się całkiem nieźle pozwalając naszej marynarce i stoczniowcom oswoić się z nową technologią i zbudować choćby zaplecze i procedury dla dostaw sprężonego tlenu. W sumie chyba lepiej jak te zaplecze i procedury będą testować na okrętach za 1 mld pln niż za 1mld USD... Tylko fajnie by było, gdyby na kolejne okręty czekać nie 20 lat a 5, a umowa ze Szwedami zawierała poufną klauzurę, że część kosztów remontu zostanie potraktowana jako zaliczka przy zakupie Blekinge... no ale to marzenia ściętej głowy.
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Has thanked: 90 times
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Post autor: Telamon » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 18:32

To może coś o WOT.

Nowe drony obserwacyjne.

https://www.defence24.pl/prawie-50-dron ... ytorialsow
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 18:53

Jeżeli WOT ich faktycznie aktywnie używa w ramach zadań Obrony Cywilnej to może przydzielanie ich do tej formacji to nie taki zły pomysł. Przynajmniej porządnie przetestują sprzęt...
Antypirx
Lieutenant-Adjudant-Major
Been thanked: 3 times

Post autor: Antypirx » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 18:56

Ja tam ciągle twierdzę (za co mi 2 lata temu nazad nawet pogrożono :/ ), że WOT ideowo zalęga się, tworzy i rozwija ścieżką Waffen SS. Najsamprzód na ochotnikach i szkieletowo, ale przy wyposażaniu w najlepsiejsze sprzęty stanie się siłą alternatywną wobec Wehr... eee...WP i dominującą je. Przy czym zważywszy na infiltrację WP przez podmioty obce, to może i dobrze.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 19:36

WOT jest na dziś jedyną alternatywą dla zawłaszczenia kilku tysięcy rekrutów przez organizacje paramilitarne. O niejasnych źródłach finansowania. Już choćby z tego powodu warto tą formację wspierać i dopieszczać... bo jak nie, to znajdą się inni, którzy stosunkowo niedużym kosztem chętnie tych ludzi wesprą i dopieszczą. Poza tym WOT nigdy nie dostanie ciężkiego sprzętu... co raczej sprowadza WOT do odpowiednika Volksturmu, jeżeli już chcemy szukać tak daleko idących analogii. :)
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 20:11

jimmor "O niejasnych źródłach finansowania"

Jeśli masz na myśli nieciekawą jednostkę "Strzelca", to oni się nadal, pod auspicjami MON bawią, ale jako ZS "Strzelec" Józefa Piłsudskiego :-)
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 20:20

Nie mam na myśli żadnej konkretnej organizacji. Raczej potencjał jaki stanowi kilka tysięcy młodych ludzi, z poczuciem wykluczenia czy zawodu, w ręku kogoś kto dałby im broń, wyszkolenie, misję i namiastkę braterstwa.
Antypirx

Post autor: Antypirx » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 21:15

jimmor pisze:
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 19:36
WOT nigdy nie dostanie ciężkiego sprzętu...
Kryterium oceny jakości wyszkolenia będzie zdolność do zdobycia go sobie :mrgreen:

A co do trzymania na smyczach sprawnych mężczyzn, to chodzą wieści o upaństwowieniu OSP. Na wiosce u kumpla należy do niej 50 luda, znaczy pluton (ja z miasta).
https://polskatimes.pl/mswia-sprzeciwia ... 1-14439519
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Kontakt:

Post autor: Telamon » wtorek, 3 grudnia 2019, 17:28

https://www.defence24.pl/wady-i-zalety- ... ji-analiza

Wartość szwedzkich jednostek podwodnych na Bałtyku.
Aldrin
Caporal

Post autor: Aldrin » środa, 4 grudnia 2019, 08:37

WOT ideowo zalęga się, tworzy i rozwija ścieżką Waffen SS. Najsamprzód na ochotnikach i szkieletowo, ale przy wyposażaniu w najlepsiejsze sprzęty stanie się siłą alternatywną wobec Wehr... eee...WP i dominującą je.
Przepraszam bardzo ale rzeczywistość wyglądała jednak inaczej. Waffen SS szkieletowo? Jakie jednostki SS miały obsady szkieletowe? Jakie jednostki SS i kiedy dostawały najlepszy sprzęt? W większości wypadków było odwrotnie, SS dostawało wszelki nietypowy sprzęt, co oczywiście rodzić musiało dodatkowo sporo problemów logistycznych. Kiedy Waffen SS zdominowało Wehrmacht? Co do WOT-u, to obawiam się, że będzie jak zwykle u nas. Pomysł nawet ciekawy i perspektywiczny, jednak wykonanie położy na łopatki potencjał tej formacji.
Antypirx

Post autor: Antypirx » środa, 4 grudnia 2019, 10:01

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=90389

Zaś wikipedia twierdzi, że: "Pod koniec wojny większość niemieckich formacji pancernych stanowiły jednostki Waffen-SS. "

https://odk.pl/uzbrojenie-i-wyposazenie ... 24959.html

A generalnie brało się to z tego, że Himmler grał skrycie na przejęcie władzy i budował zaplecze podporządkowane tylko jemu.

Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Kontakt:

Post autor: Telamon » środa, 4 grudnia 2019, 12:48

Uzbrojenie Waffen SS zależało od okresu, jednostki i teatru działań. Wystarczy przypomnieć chociażby 7. górską Prinz Eugen, którą wykorzystywano przeciwko serbskiej partyzantce.
Ale tak - wraz z przejmowaniem kolejnych stanowisk przez Himmlera (m.in. dotyczących przemysłu zbrojeniowego) do formacji mu podległych (nie tylko SS) docierało większe ilości lepszego uzbrojenia (jak STG-44 dla volksgrenadierów).
Antypirx

Post autor: Antypirx » środa, 4 grudnia 2019, 13:37

Tymczasem w kontrwywiadzie:
https://wiadomosci.wp.pl/abw-zatrzymala ... 445696641a

I kolejna nowość:
https://opinie.wp.pl/makowski-gleboka-r ... 151665281a

Polski będą bronić klawisze, na czele uzbrojonych po zęby wyszkolonych sprawnych mężczyzn, bo trend jest taki, że zwykli śmieszni obywatele wypną się na nią.
Albo raczej ujawnił się ideolog, który poza Waffen SS będzie tworzył jednostkę o nazwie RONA, albo jakoś tak.
Ani chybi banda przygotowuje się do pacyfikowania powstającej miejscowej ludności :(

Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Kontakt:

Post autor: Telamon » środa, 4 grudnia 2019, 14:25

Antypirx pisze:
środa, 4 grudnia 2019, 13:37
Polski będą bronić klawisze, na czele uzbrojonych po zęby wyszkolonych sprawnych mężczyzn, bo trend jest taki, że zwykli śmieszni obywatele wypną się na nią.
Albo raczej ujawnił się ideolog, który poza Waffen SS będzie tworzył jednostkę o nazwie RONA, albo jakoś tak.
Ani chybi banda przygotowuje się do pacyfikowania powstającej miejscowej ludności :(
Ja nie wierzę w to co przeczytałem. Trudno wpaść na takie debilne idee. Jeszcze trudniej zrobić z tego doktorat, nie mówiąc już o znalezieniu promotora. Choć zapewne wszystko po linii partyjnej (nie pierwszy i nie ostatni)...

To musi być jakaś prowokacja. Nikt nie jest aż tak głupi aby kierować tego typu służby (kompletnie nieprzygotowane nie tylko sprzętowo ale również pod względem szkolenia) na front. Część z więźniów równie dobrze można by kierować do kompanii karnych zamiast kopania umocnień. Przecież takich ludzi trzeba by pilnować, a jak morderca zdezerteruje i zacznie szaleć na tyłach... Oczywiście w polskich magazynach uzbrojenia mamy na tyle sprzętu iż będzie go starczyć dla WP (z rezerwistami), WOTu oraz SW...

Odnośnie doboru recenzentów wg. Jakiego:
- Doktorat zawsze powinien być czymś "nowym, innowacyjnym" - więc nigdy nie jest tak, że recenzent zajmuje się sprawą, o której pisze doktorat - bo wtedy nie byłoby doktoratu.
Proponowałbym w habilitacji zająć się ewentualnymi zdolnościami bojowymi Poczty Polskiej. Własny transport mają, infrastrukturę również. Mogliby pełnić rolę lotnych kolumn transportowo-zaopatrzeniowych (ładna nazwa i już prestiż rośnie).

PS. Oczywiście ten artykuł o turbomajorze mianowanym za ministra Antoniego też jest ciekawy.
Antypirx

Post autor: Antypirx » środa, 4 grudnia 2019, 15:30

Telamon pisze:
środa, 4 grudnia 2019, 14:25
To musi być jakaś prowokacja. Nikt nie jest aż tak głupi aby kierować tego typu służby (kompletnie nieprzygotowane nie tylko sprzętowo ale również pod względem szkolenia) na front. Część z więźniów równie dobrze można by kierować do kompanii karnych zamiast kopania umocnień. Przecież takich ludzi trzeba by pilnować, a jak morderca zdezerteruje i zacznie szaleć na tyłach... Oczywiście w polskich magazynach uzbrojenia mamy na tyle sprzętu iż będzie go starczyć dla WP (z rezerwistami), WOTu oraz SW...
Jak powszechnie wiadomo głupota jest nieograniczona niczym, a w szczególności rozumem. Teraz należy się spodziewać kilku artykułów publicystycznych w ubeckich mediach (Rzeczpospolita itp.), których autorzy będą zachwalać i uzasadniać pomysł używania więźniów przeciwko terrorystom. Potem w pilnym trybie wpłynie do sejmu projekt ustawy a marszałek sejmu, na którego będą haczyki i haki przepuści go przez wszystkie czytania w 2 dni. Policja nie będzie chciała pacyfikować demonstracji, to znajdzie się oddział z gazrurkami. Zgodnie z prawem i sprawiedliwością.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”