Wojsko Polskie - wizja przyszłości

ODPOWIEDZ

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
27
36%
Nie
38
50%
Nie mam zdania
11
14%

Liczba głosów: 76
RAJ
Général de Brigade
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ » czwartek, 13 czerwca 2019, 08:01

No to jest cudnie.
Żegnaj Orko, żegnaj Wisło, żegnaj Narwi, żegnajcie czołgi, żegnajcie śmigłowce, żegnajcie pociski do himarsa, żegnajcie drony...
Żegnaj modernizacjo armii.
Będziemy za to mieli brand new zajebiaszcze super duper F-35, których zdolność bojową oceniam na max 30%, bo każda naprawa będzie realizowana przez speców z USA w USA za grube dolary.
A jak dojdzie co do czego, to te 10 sprawnych F-35 zostanie w pierwszym ataku rozsmarowane przez specjalsów lub atak rakietowy.

Ale jest dobrze! Wstajemy z kolan!
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Has thanked: 72 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Post autor: Telamon » czwartek, 13 czerwca 2019, 09:07

Podobno tylko 1/3 polskich F-16 jest sprawna także max. 30% F-35 brzmią niczym wariant optymistyczny. ;)
Ja obstawiam dwa egzemplarze "paradne".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 44 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 13 czerwca 2019, 11:54

Jak wiadomo z ostatnich doświadczeń, kupować wszelkiego rodzaju uzbrojenie można długo, a procedury mogą trwać... :) Te samoloty również zanim się pojawią i zostanie za nie zapłacone, może to potrwać. W związku z tym nie demonizowałbym ich zakupu. Obstawiam podobnie jak Telamon może nie tylko dwa egzemplarze paradne, ale że szybko całość tego zamówienia nie zostanie zrealizowana. Skoro nawet gen. Skrzypczak nie narzeka, co mu się rzadko zdarza za obecnego rządu, to proponowałbym nie robić histerii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » czwartek, 13 czerwca 2019, 12:04

Raleen

"Skoro nawet gen. Skrzypczak nie narzeka, co mu się rzadko zdarza za obecnego rządu, to proponowałbym nie robić histerii."

Widocznie czytałeś wypowiedzi innego Skrzypczaka niż gen Waldemar Skrzypczak.

Dla przykładu, pierwsze z brzegu:

Szef MON Mariusz Błaszczak wyraził gotowość, a później prezydent Andrzej Duda potwierdził chęć zakupu przez rząd 32 myśliwców F-35. Stać nas na to?

Uważam, że nie stać nas na takie zakupy. Nie mamy takich pieniędzy w budżecie państwa, bo kupujemy HIMARS-y (system rakietowy o zasięgu ok. 300 km - red.) i rozwijamy system antyrakietowy. Koszt jednego myśliwca F-35 to zwykle ok. 90 mln dolarów za sztukę, przy większym zakupie ok. 80 mln dolarów. Amerykanie twierdzą, że koszt będzie pewnie dwukrotnie wyższy z uwagi na to, że samolot musi mieć również uzbrojenie i wyposażenie. Najwcześniej będziemy mogli o tym myśleć w przyszłym roku i później. Poza tym samoloty te nie mają pełnej zdolności operacyjnej, bo mają problemy techniczne. Amerykanie wprowadzają teraz program naprawczy myśliwców, który ma poprawić zdolności tych samolotów.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... ce/rymnc0h
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 13 czerwca 2019, 12:45

Cóż, to w telewizji (i nie mam na myśli TVP w tym momencie) nieco inaczej jest to przedstawiane. Być może i opinie samego zainteresowanego w kontekście oceny wizyty prezydenta Dudy w USA ewoluowały.

Poza tym ta cytowana wyżej wypowiedź nie zaprzecza temu o czym pisałem. Jakaś wstępna umowa może być podpisana dziś, a jej pełna realizacja to przyszłość. Przecież on sam też mówi, że o zakupie tych samolotów będziemy mogli myśleć "najwcześniej w przyszłym roku lub później" czyli nie wyklucza tego. Tylko Panowie mam wrażenie, że interpretujecie to tak jak Wam wygodnie albo jak Wam podsuwają to media nastawione negatywnie do rządu, że chodzi o wydanie w tym roku czy w bardzo krótkim czasie całej tej kwoty jaką kosztują te myśliwce.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » czwartek, 13 czerwca 2019, 15:31

Z F-35 bardziej mnie martwi stopień kontroli nad tym sprzętem USA. I nie chodzi tylko o ewentualny serwis / modernizację. Boję się, że jak Amerykanom się sojusze przestawią to po prostu wyłączą funkcję latania w naszych F-35 i już.

Jeżeli jednak mielibyśmy przejąć samoloty i offset planowany dla Turcji (przynajmniej część) to może nie być to takie głupie...
Mój projekt... też kiedyś będę wydawcą gier :P
http://stormrider.pl/
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Kontakt:

Post autor: Telamon » czwartek, 13 czerwca 2019, 16:55

Dla mnie F-35 to po prostu myśliwiec nie na polskie możliwości. Zbyt drogi w zakupie oraz utrzymaniu.

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/pol ... -aJtE.html

Pierwszy z brzegu link. Polska nie jest w stanie utrzymać w gotowości bojowej wszystkich swoich F-16-ście, a ledwie ich skromna część. Brakuje techników znających się na ich obsłudze oraz części zamiennych. Ten myśliwiec to wielozadaniowy maszyna, stosunkowo prosty koń roboczy, który okazał się być ponad nasze logistyczne siły. Raz - pokazuje to miałkość obecnych sił powietrznych. Dwa... mści się zakup polityczny, odrzucenie Grippena (myśliwca dla "drugiego świata", z bardzo spolegliwym producentem) oraz MiGa-29 (PZL-2000, który może byłby obecnie przestarzały ale przynajmniej pozwalałby spokojnie czekać na wykwit kolejnych maszyn V gen. oraz "potanienie" F-35).

Jeżeli nie dajemy sobie rady z "koniem roboczym" to tym bardziej przerośnie nas F-35. Wpakujemy w to kilkanaście miliardów złotych kosztem innych podstawowych programów (a prawie cała armia wygląda tragicznie jeżeli chodzi o sprzęt). Nie dość, że będziemy mieli problemy z zapewnieniem wsparcia i osłony naszych lotnisk (choćby leżąca obrona przeciwrakietowa) to jeszcze... nasze F-35 po kilku latach będą stały "na klockach". Mieliśmy kupować w transzach, na pierwszej zapewne się skończy, a maksymalnie klucz "paradny" wykaże się sprawnością do lotów w ciągu roku (na 3 V, 15 VIII i 11 XI).

Niestety nadal mamy aspiracje zachodnie, a możliwości wschodnie. Jak już to należałoby się jednak skupić na F-16 ale pod warunkiem zapewnienia pełnego serwisu w kraju (i choćby linia produkcyjna na naszym terenie).
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » czwartek, 13 czerwca 2019, 21:12

Raleen

"Tylko Panowie mam wrażenie, że interpretujecie to tak jak Wam wygodnie albo..."

Uciekasz od kilku ważnych kwestii:

- F-35 ma potworną ilość niedoróbek i niedoskonałości, do których sami Amerykanie się przyznają, nie potrafiąc jednocześnie podać terminu, po którym choroby wieku dziecięcego maszyny opuszczą

- nie mam ani śladu infrastruktury i zaplecza, a nie będzie to tania inwestycja

- nie mamy, bo i skąd, ludzi do latania, obsługi, itp, a nie będzie to tania inwestycja

- a co najgorsze (?) będziemy mieć samolot pełen gadżetów, z których niewiele wynika i/lub z których finalnie korzystać będą Amerykanie. Bo do kogo samolot będzie przekazywał informacje?

- F-35 tak naprawdę nie będzie miał, przy tej ilości, znaczenia - zabrane uzbrojenie pozwoli* na kilka strzałów, a później powrót na lotnisko, którego w między czasie może już nie być. Choćby dlatego, że my OPL nie mamy.

* oby nie było okazji
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 13 czerwca 2019, 21:52

To znaczy, ja chciałem powiedzieć, że zgadzam się z Wami co do tego, że obecnie nie jest to z punktu widzenia czysto militarnego dobry wybór. Decyzja podyktowana jest bardziej względami politycznymi i musiała to być jedna z kart przetargowych w kwestii zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » czwartek, 13 czerwca 2019, 22:11

Amerykanie planowali rozmieścić pewną liczbę F-35 na granicy Rosji - wybór padł na Turcję. Skoro Turcja wypadła chcą sprawdzić konstrukcję w przepychankach nad Bałtykiem. Myślę, że będą zainteresowani tym, by to jakoś latało. Przynajmniej na początku...
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » piątek, 14 czerwca 2019, 10:20

jimmor

Turcja nie dostanie F-35* z powodu S-400. Co więcej, wybierając sojusz z Moskwą, Erdogan powoli żegna się z Waszyngtonem a kładzie szyję pod topór.

W tle będzie m.in. Syria, Irak, Iran...

A gdyby USA chciało blisko, coraz bliżej, to Finlandia kupuje kilka sztuk.

* a w perspektywie grożą jej potężne sankcje
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant-Major
Kontakt:

Post autor: jimmor » piątek, 14 czerwca 2019, 13:18

Swoją drogą ciekawa tak silna reakcja na S-400. Amerykanie boją się, że Turcy użyliby F-35 by Moskwie systemy plot skalibrować?
Yeti
Adjudant

Post autor: Yeti » piątek, 14 czerwca 2019, 13:23

jimmor

Edrogan od dłuższego czasu ślizga się między Moskwą a Waszyngtonem. Wybór S-400 najwidoczniej świadczy, kogo wybrał. Nie wiem, ale ja malutki jestem, czy akurat dobrze. Kolejnym krokiem będą blokady ze strony Waszyngtonu i Rijadu. A tego ekonomicznie Turcja może nie wytrzymać.
Awatar użytkownika
Telamon
Général en Chef
Kontakt:

Post autor: Telamon » piątek, 14 czerwca 2019, 21:42

https://www.defence24.pl/f-35-czyli-pyt ... kt-analiza

Analiza sensowności zakupu F-35 z alternatywami.
Ciągle wzdycham do taniego Gripena. :(
RAJ
Général de Brigade

Post autor: RAJ » sobota, 15 czerwca 2019, 06:54

Gripen byłby fajny ale ta rzeka odpłynęła dawno temu.
Natomiast teraz najlepszym zakupem byłyby F-16V z offsetem w postaci centrum serwisowo-remontowego.
Przy F-35 słowo offset pewnie nawet nie padło.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”