Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

..i inne gry Leguna.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Has thanked: 5 times
Been thanked: 135 times

Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)

Post autor: Neoberger »

Co do ograniczeń stawiania okopów do pauzy operacyjnej to ten pomysł mi się podoba - zastanawiam się tylko, dla której strony to jest większe ograniczenie.
Nie mam pojęcia, patrzę na to jak walczono w 1914 r.
Dlatego dodałbym jeszcze jeden element. Okopana jednostka nie może się ruszać w ruchu odwodów, nawet gdy spełnia inne warunki.
Ups. Okopałeś się, a przeciwnik odszedł. I teraz w pierwszym uderzeniu nie ma kogo atakować.
Masz silną pozycję. Trzymasz ją. Ale to czysta defensywa.

Zupełnie inną rzeczą jest siła okopu.
Musimy pamiętać, że błędem jest porównanie pełnowymiarowej transzei z 1914 r., którą udawało się jak najbardziej zbudować wtedy, z umocnieniami na froncie zachodnim z 1916 czy 1917 r.
To nie tak się robi. Musimy porównać umocnienie z 1914 r. z siłą i możliwością przełamania standardowej dywizji ówczesnej.
I tu pokazuje się cała prawda. Jedynie Niemcy byli w 1914 r. przełamać w pełni umocnionego przeciwnika, a i to po kilku dniowym ostrzale artyleryjskim.
Rosjanie nie mieli takich możliwości (liczba armat wi braki w amunicji).
Także gdyby autor jeszcze raz się pochylił nad tym problemem, pliiz. Oczywiście w całym kontekście gry i jej przepisów.
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4272 times
Been thanked: 2704 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ostatnio udało mi się zagrać w grę z Michałem na konwencie w Bydgoszczy. Graliśmy w scenariusz "Przesilenie". Dla mnie był to powrót po latach do tej gry, mój przeciwnik ostatnio w nią grywał, więc jest bardziej na bieżąco. Co do scenariusza "Przesilenie", nie mieliśmy natomiast do tej pory przyjemności go rozegrać. Niżej zdjęcia pokazują sytuację pod koniec listopada 1914 roku, a więc tuż przed tym, gdy zaczynają wchodzić w życie zasady o stabilizacji frontu. Na południu praktycznie nic się nie działo, więc tam front przez całą rozgrywkę był ustabilizowany, działo się natomiast w centrum i zwłaszcza na północy, gdzie Rosjanom udało się zaskoczyć Niemców, dość beztrosko atakujących ich i ścigających w kierunku Modlina. Potem Niemcy, choć z trudem, opanowali sytuację za sprawą posiłków z zachodu, ściągniętych dość późno, co prawdopodobnie było jednym z ich błędów, trudnych do przewidzenia, gdy gra się zaczynała.

Obrazek
Ogólny widok na planszę

Obrazek
Północna część planszy

Obrazek
Środkowa i południowa część planszy

W trakcie rozgrywki pojawiły się dwie wątpliwości:

1. Czy można od razu opłacać koszty działań na danym froncie w chwili przydzielania zaopatrzenia np. w ten sposób: mam już 22 punkty zaopatrzenia, przydzielam 8 punktów, czyli do 30 punktów i opłacam od razu koszty ofensywy, tak że ostatecznie zostaje 21 punktów? Według mnie zasady wprost to dopuszczają, ale zdaniem mojego przeciwnika zabieg taki znacznie zwiększa możliwości zaopatrzeniowe Niemców.

2. Nieco podobne pytanie dotyczy Rosjan i możliwości zdobywania przez nich punktów zaopatrzenia w wyniku przesuwania uzupełnień na kolejne etapy. Jest to w pełni zgodne z zasadami, natomiast w tym okresie, w którym rozgrywa się scenariusz "Przesilenie", pojawia się trochę mało wartościowych jednostek drugiej linii, które opłaca się Rosjanom przesuwać, zdobywając punkty zaopatrzenia, a ze jest ich kilka, mogą nawet dostawać co etap tyle zaopatrzenia co Niemcy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Gracz_82
Adjudant
Been thanked: 68 times

Post autor: Gracz_82 »

Witam, na komentarz co do scenariusza pozwolę sobie później, w przypadku 2 pytania na stronie 21 autor zastanawia się nad interpretacją (potrzeba testów), przy 1 w mojej ocenie daje dużą przewagę sprzymierzonym, można się przygotować do ofensywy i tłuc ruskich dwa etapy dłużej (przykład - kumuluję wcześniej 8 pkt. zaopatrzenia w tajnych zapasach, zaczynając kolejną fazę mam 16 na tym froncie; na początku fazy deklaruję ujawnienie zapasów dokładam 8 i mam 30, minus 9 za charakter działań i pozostaje 23; przewaga potężna).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rok 1920, Ostatnia wojna cesarzy”