Seria POLEMOS

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Seria POLEMOS

Post autor: Itagaki »

W poszukiwaniu prostego systemu w skali wielkotaktycznej natrafiłem na Polemos Napoleonic który zawiera w sobie dwie skale Marechal de Empire, gdzie jedna podstawka to brygada i General de Division - tu batalion/pułk. Obie części można rozegrać tymi samymi bazami, co dla mnie jest sporą zaletą bo moim celem jest nauczenie współgraczy podstaw pola walki w epoce na różnych szczeblach dowodzenia.
Zakupiłem więc pdfa, wydrukowałem, przeczytałem zasady, przygotowałem bazy i postanowiłem rozegrać kilka ataków.
Niestety albo moje doświadczenie z wargamingiem jest na tyle ubogie, że potrzebuje mieć "oczywiste oczywistości" podane na papierze albo zasady są dziurawe.
Kilka godzin straciłem przekopując grupę yahoo w poszukiwaniu Erraty/FAQ lub odpowiedzi na pytania z mizernym skutkiem.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z którymś podręcznikiem z serii?
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Seria POLEMOS

Post autor: Jarek »

Mam napoleoński i do Wojny secesyjnej, ale nie było okazji zagrać.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Seria POLEMOS

Post autor: Raleen »

Mi się też otarło o uszy, postaram się zaprosić kompetentnego komentatora.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Seria POLEMOS

Post autor: AWu »

Ja jak Jarek
Z czym masz Grenadierze problem ?
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Re: Seria POLEMOS

Post autor: Itagaki »

Zasady wydają się być kiepsko napisane i zredagowane, co jest powszechną opinią na sieci.
Kilka rzeczy które bardzo szybko wyszły:

Nie ma opisanego ruchu i obrotów. Czy brygada złożona np. z 4 batalionów jeden za drugim zmieniając front porusza się "wężem" czy tylne bataliony są po prostu przesuwane?
Czy przy reformowaniu brygady można przesunąć batalion w bok czy tylko do przodu/tyłu plus obroty?

Jeżeli dochodzi do kontaktu rogiem to czy bazy dosuwane są by stykać się krawędziami?

Co dzieje się ze wspierającymi bazami po przegranej/wygranej walce?

Jak zachowują się zaprzęgi artyleryjskie? Przepisy wspominają o nich ale żaden przykład ruchu/walki takowych nie uwzględnia.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Re: Seria POLEMOS

Post autor: Itagaki »

Znalazłem 8 stron czegoś co można by nazwać erratą (choć oficjalna nie istnieje), spisaną przez jakiegoś gracza - sporo wyjaśnia, zobaczę czy uda mi się teraz coś ruszyć... :?
Załączniki

[Rozszerzenie doc zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”