[Scramble] Mini-kampania na Pola Chwały '08

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Thomas
First Lieutenant
Posty: 626
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

[Scramble] Mini-kampania na Pola Chwały '08

Post autor: Thomas »

Siemanko.
Tak sobie ostatnio myślałem, że można by opracować jakąś mini kampanię na zbliżające się wielkimi krokami Pola Chwały. Zauważyłem, że coraz więcej osób zainteresowało się systemem i skalą 1:600, więc równie dobrze można by pomyśleć coś o kilku połączonych ze sobą scenariuszach.
Ale o co kaman?
W zależności od ilości chętnych i gotowych do gry ich ilość scenariuszy wahała by się między 4 - 6. Liczę hipotetycznie (czas gry, ilość Graczy, itd.), dlatego wszystko można jeszcze opracować.
Kilka kwestii technicznych.
Proponował bym scenariusze z Bitwy o Anglię. Początek wojny, samoloty łatwo i ogólnodostępne, i z tego co się orientuję to 90% rozmawiających na forum o grze ma samoloty Luftwaffe (sic!). Można wybrać scenariusze bombowe, głębokie rajdy na teren przeciwnika, przypadkowe spotkania, patrole itd. W sumie całkiem elastyczny okres z którego można czerpać garściami. Można odwzorować historyczne spotkania, ale w takim przypadku liczba samolotów na stronę, może być różna i może zdarzyć się, że któraś ze stron może być pokrzywdzona.
Zakładam, że na jedną osobę mogą przypaść 3 samoloty podczas gry. Przy grze 1x1 będzie to 6 maszyn na stole, przy 2x2 - 12, a przy 3x3 już 18 samolotów co jest wg mnie liczbą całkiem sporą. Oczywiście liczba samolotów jak i Graczy jest zmienna dlatego też liczby powyżej są tylko przykładowe. Możemy wspólnie ustalić ile osób przypadnie na grę, czy będą to wszystkie osoby czy tylko część, czy scenariusze będą naprzemienne czy wszyscy grają ze wszystkimi. Ważną rzeczą będzie ustalenie liczby FAKTYCZNYCH Graczy, którzy NA PEWNO pojawią się na konwencie (kto? i kiedy?), żeby później nie było, że ten i ten mieli być i ich nie ma, albo ten i ten są nieprzygotowani do gry. Jeśli chcemy zrobić jakieś przedsięwzięcie to na serio. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że na 99% będę już w piątek, pierwszego dnia. Ten 1% zostawiam sobie na nieprzewidziane wypadki losowe (odpukać!!).
Kwestia pilotów.
Pomyślałem sobie, że ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie prawdziwych asów obu stron. Każdy z Graczy wybrałby sobie po 3 na stronę i na forum wszyscy opracowalibyśmy charakterystyki dla każdego z pilotów. Charakterystyki były by "oficjalne" i na Polach Chwały nie byłoby niespodzianek typu - "a dlaczego Twój as ma tyle Pilot Skill'a ?!". Rzuty można wykonać przy pomocy onlineowego generatora, łatwego i prostego w użyciu. Gotowe karty pilotów można zamieścić na forum.

Kilka linków.
Strona z asami niemieckimi 1 - LINKI
Strona z asami niemieckimi 2 - LINK
Strona z asami angielskimi 1 - LINK
Strona z asami angielskimi 2 - LINK
Strona z pomysłami na scenariusze - LINK
Strona z generatorem rzutów - Kostnica - LINK
Strona z statystykami samolotów - LINK

To chyba na tyle. Jeśli jest ktoś chętny to śmiało pisać i proponować swoje pomysły, zmiany itp. Ze swojej strony dodam, że posiadam samoloty Luftwaffe, częściowo RAF-u (mam nadzieję mieć jako takie siły na konwent) i być może troszkę maszyn radzieckich uda mi się wziąć ze sobą jeśli dam radę je pomalować. Wszystkie są w skali 1:600 więc jeśli zdecydujecie się na inną skalę, ja odpadam. Jeśli zdecydowalibyście się na grę historycznymi asami zamawiam Ericha Hartmanna :P (a co! :D), reszta jest do Waszej dyspozycji.

Pozdrawiam
Thomas
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 kwietnia 2009, 19:32 przez Thomas, łącznie zmieniany 2 razy.
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Pomysl wart aby sie nad nim pochylic. Z malym_kapralem jestesmy na imprezie na 100% i samolotow mamy chyba nadmiar. Proponuje aby kapral przedstawil tez swoja wizje walk z tego okresu. Jam mam tez kilka B17, chcialbym sobie zrobic maly rajd na niemcy :)
W planie mam tez polatac samolotami z IWS.
Czyli jest sporo do obgadania :)
Awatar użytkownika
Thomas
First Lieutenant
Posty: 626
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Thomas »

Jakieś walki niezwiązane z kampanią mogłyby być rozgrywane niezależnie, w wolnym czasie - nie widzę przeszkód, nawet sam mam kilka samolotów na pustynię, gdzie chętnie bym zagrał. Piszę tutaj o kampanii, w której brałoby udział kilku graczy jednocześnie, a nie żeby była sytuacja typu, że jeden che zagrać rajd B17 na Niemcy, drugi chce zrobić rajd na Anglię, trzeci chce Pacyfik, a czwarty pustynię. Myślałem raczej o stworzeniu czegoś co wszyscy uznają i rozegramy to na konwencie. Wszelkie inne gry niezwiązane z kampanią leżą w gestii graczy, jeśli tylko będą mieli na nie ochotę.

Wstępnie myślałem o 4 scenariuszach opartych na informacjach z wymienionej wcześniej strony.
1 - Rajd bombowy na Anglię - atak na brytyjskie statki na kanale La Manche, lotniska, porty i stacje radiolokacyjne (Jarku ty chyba masz jakieś modele statków, nieprawdaż ;) )
2 - Rajd bombowy na Anglię - atak z powietrza na lotniska i zakłady przemysłu zbrojeniowego (bitwy także wgłębi wyspy - głębokie walki na terenie wroga)
3 - Rajd bombowy na Anglię - atak na duże miasta Anglii
4 - Walki myśliwców nad Anglią - typowy dogfight w wykonaniu większej ilości maszyn.

Pozdro.
Thomas
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

NO to byly tylko takie luzne uwagi, chetnie sie dostosuje do reszty, sam nie mam planu wiec bez problemu moge sie podlaczyc do waszych pomyslow.
Bede w czwartek, to zobacze co uradziliscie :)
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

hehehe... jako że zostałem wywołany bezpośrednio do "tablicy" najpierw smsem a teraz postem, pomimo że jeszcze nie mam jasnej koncepcji, postaram się Wam naświetlić jak (mniej więcej) bym to widział... lub też raczej co by mnie najbardziej zadowoliło ... więc...

śmiem twierdzić że największy ośrodek Scramble! (aż 2 osoby:)) znajduje się aktualnie w moim mieście... gra się tutaj 4 razy w tygodniu po przynajmniej 3 godziny ( w tym miejscu wielki ukłon dla mojej kochanej małżonki za wyrozumiałość)... postaram się Wam w kilku zdaniach naświetlić jak gramy... każdy z nas ma karte z wczesniej przygotowanymi pilotami (sztuk 20)... po wypiciu pierwszego piwa;) przystępujemy do losowania roku potyczki... robimy to losowanie od niedawna... kolega wymyślił żeby mieć większe szanse na nie spotkanie moich "lisów"(Me109K6).... po wylosowaniu roku potyczki (z powodu braków w sprzęcie niektóre lata są puste i następuje ponowne losowanie) następuje czas negocjacji... co gramy... z bombowcami czy bez... z oplot czy nie... jakie ewentualne cele... czy długa potyczka czy nie... itd... umowna też jest liczba punktów... zazwyczaj losowana kością w różnych konfiguracjach (K20*10, 2K10*20itd)... następnie każdy z nas wystawia swoje samoloty... punkty liczymy tylko za samoloty, bez załogi... załoga jest losowana rzutem kością... do każdego samolotu rzut... po skończonej potyczce przyznajemy zgodnie z zasadami VP za które podnosi się cechy pilotom... wiadomo że pilot który zginął jest skreślany z listy, wszystkie zestrzelenia są na niej zapisywane jak i na przykład skoki ze spadochronem... przychodzi następny wieczór i znów to samo tyle że już pilot X ma lepsze skile... wbrew pozorom wcale się tak szybko nie rozwijają... większość spada i jak się uda to ratuje się spadochronem, albo na mocno postrzelanym sprzęcie uda im się uciec za krawędź pola walki...

wykorzystując że na PCH będziemy mieli kilkadziesiąt godzin na rozgrywkę chętnie zagrałbym jeden duży scenariusz... z kilkudziesięcioma samolotami... lotniskami... celami dla bombowców itd... tak żeby nawet to kiedy wpuszczasz swoją ostatnią parę myśliwców miało znaczenie... ostatnio tak ładnie udało mi się wymanewrować liczniejsze samoloty przeciwnika i uzyskać przewagę na jednej stronie stołu że całym sobą skłaniam się do gry na dużym stole... a jako że PCH są jedną z nielicznych możliwości zagrania sobie czegoś dużego w większym gronie skłaniałbym się ku temu... mówiąc duże mam na myśli na przykład 30-40 samolotów na stronę...ilośc punktów może być wylosowana K6*1000 :P

oczywiście dostosuje się do każdego wspólnego projektu jednak z mojej strony chętnie zagrałbym coś na dużym stole... i niekoniecznie z Bitwy o Anglię...

moi piloci:
Obrazek

karta potyczki po użyciu:) w ten sposób kontrolujemy również wysokość...
Obrazek


OFF TOPIC- to mój najdłuższy post w życiu... mam nadzieję że zrozumiały i trzymający się przysłowiowej kupy chociaż w części :P
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 czerwca 2008, 13:05 przez maly_kapral, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Thomas
First Lieutenant
Posty: 626
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Thomas »

Dobra, jak wypowie się więcej osób to dodam jakieś swoje 3grosze jeszcze, na razie nie ma co dyskutować we trzech, bo jak tak dalej pójdzie to i gra odbędzie się we trzech maksymalnie :?

Pozdro
T
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

Moze w 4 jesli wroce do polszy :)
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Z zaciekawieniem będę we wrześniu oglądał wasze walki - ciekawe jak to w praktyce wygląda ;)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Z zaciekawieniem będę we wrześniu oglądał wasze walki - ciekawe jak to w praktyce wygląda ;)
Dlaczego się przyglądał ?? Dostaniesz samolot w garść i będziesz latał :D.
Przepisy się łyka szybko, jak tłumaczyłem Thomasowi i Kapralowi to byłem kompletnie nietomny po nieprzespanej nocy a nawet zrozumieli i drugą grę grali zupełnie bez mojej pomocy.
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

tak sobie pomyślałem że chyba jednak fajnie byłoby zagrać nalot bombowy... skoro z tego co się orientuje każdy ma heinkle i messery to najprościej będzie pójść w tę stronę... a jako drugą można zagrać misje dla b17 jarka... bez bombardowania, raczej na zasadzie "przetrwaj" lecąc przez całą długość stołu... no to może niech każdy zgłosi sprzęt gotowy do bitwy o Anglię...
ja mogę wystawić:
6x Heinkiel111
6x Junkers88
3x Junkers87
12xMe109
oczywiście mówię o skali 1:600

i podejmuję się zrobić merkery celów i obrony plot...
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

To w końcu w jakiej skali będziecie prezentować :)? 1:300 czy 600?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Grupowo w 1:600 :D
Awatar użytkownika
Thomas
First Lieutenant
Posty: 626
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Thomas »

Wg mnie trzeba się skupić na jednym. Stwórzmy jakieś powiązane scenariusze do Bitwy o Anglię jeśli wszyscy zainteresowani chcą ten okres, a wszystkie inne potyczki można przeprowadzić indywidualnie. Masz ochotę zagrać B17 - śmiało, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rozegrał to spotkanie z Jarkiem. Ja niestety nie posiadam takich samolotów, więc pewnie odpuszczę sobie tą grę. Proponuję jak najszybciej ustalić jakieś chociaż ogólne zarysy scenariuszy, o ile jakieś mają być, bo zbliża się czas urlopów i część z nas wyjedzie na wakacje i na pewno nie będzie miała okazji i sposobności współpracować z resztą. Czekam na wasze decyzje...

Ze swojej strony mogę wystawić na tą chwilę:

Ju-87
Ju-88
Do-17
Bf-109
Bf-110
He-111

Spitfire

Do czasu konwentu mam zamiar domalować samoloty RAF'u, może też uda mi sie domalować coś z Radzieckich sił powietrznych. Wszystko oczywiście w skali 1:600 bo tylko takie modele posiadam.

Pozdro
Thomas
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Post autor: maly_kapral »

Thomas pisze:Masz ochotę zagrać B17 - śmiało, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rozegrał to spotkanie z Jarkiem. Ja niestety nie posiadam takich samolotów, więc pewnie odpuszczę sobie tą grę.
ja też nie posiadam więc liczę na gościnność maszyn Jarka. Brak figur nie przeszkodzi mi w rozegraniu gry...
Thomas pisze:Ze swojej strony mogę wystawić na tą chwilę:

Ju-87
Ju-88
Do-17
Bf-109
Bf-110
He-111

Spitfire
możesz podać stany??
Awatar użytkownika
Thomas
First Lieutenant
Posty: 626
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Thomas »

możesz podać stany??
A po co? Co to ma za znaczenie. Mam wystarczającą ilość do gry. Zdawało mi się, że masz B-17, ale mogę się mylić.

Pozdro
T
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”