Bitewniak 1 - Skala, podstawki, szyki

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Bitewniak 1 - Skala, podstawki, szyki

Post autor: Itagaki »

Podstawki i Skala

Teren: Skala 1:2000; 1” odpowiada około 50 m. terenu rzeczywistego (1mm odpowiada 2 m.)
- Piechota: 20x15 mm, 1 figurka reprezentuje ok. 120 żołnierzy
Obrazek
- Kawaleria: 30x45 mm, 1 figurka reprezentuje ok. 100 kawalerzystów
Obrazek
- Artyleria: 30x(ile potrzeba), 1 figurka działa reprezentuje 3 armaty
Obrazek
- Artylerzyści: 10x15 (nie ma to większego znaczenia ale dobrze ustawia się ich wtedy przy armatach), 1 figurka reprezentuje ok. 30 żołnierzy.
Każda figurka ma 3 punkty wytrzymałości (PW) których straty zaznacza się za pomocą żetonów [ 1 | 2 ].

Oddziały reprezentują bataliony piechoty, pułki kawalerii (często podzielone na szwadrony) i baterie artylerii.
Bataliony w zależności od siły składają się z 5-8 figurek
Pułk kawalerii z 4 – 8 figurek, a szwadron minimalnie powinien składać się z 2.
Bateria artylerii w zależności od liczby dział z 2-4 armat.

Szyki
Piechota:
- Linia – Figurki ustawione w jeden szereg „bok w bok”:
Obrazek

- Kolumna – Figurki ustawione w formacje o szerokości 2 figurek i głębokości co najmniej 2 rzędów:
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

- Tyraliera – figurki ustawione w „szachownice”:
Obrazek

- Czworobok – figurki ustawione frontem we wszystkich kierunkach z w miarę możliwości o równej liczebności poszczególnych ścian.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Kawaleria:
- Linia – Figurki ustawione w jeden szereg „bok w bok”:
Obrazek Obrazek

- Kolumna – Figurki ustawione jedna za drugą:
Obrazek


Artyleria:

- zaprzodkowana – Szyk transportowy.
- Odprzodkowana – Szyk ogniowy. Figurki ustawione w jeden szereg „bok w bok”:
ObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony środa, 18 stycznia 2006, 19:32 przez Itagaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Ladne armaty, pomyslalem sobie ze jesli do tej gry nie trzeba tak wielu figurek to mozna by bylo zrobic figurki z papieru. Juz wyjasniam, pod postacia papierowych figuerk mam na mysli takie kartoniki jakie byly w Magi i Mieczu. Jak bys takie porobil i zamiescil gdzies albo powysylal ludziom to na bank bylo by wiecej testerow.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie jestem w tych tematach dobry, ale jak dla mnie pięknie to wygląda :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Pan P pisze:Ladne armaty, pomyslalem sobie ze jesli do tej gry nie trzeba tak wielu figurek to mozna by bylo zrobic figurki z papieru. Juz wyjasniam, pod postacia papierowych figuerk mam na mysli takie kartoniki jakie byly w Magi i Mieczu. Jak bys takie porobil i zamiescil gdzies albo powysylal ludziom to na bank bylo by wiecej testerow.
Wyjaśniejcie mi jeszcze jak wyglądały w MiMie figurki :)
Takie co po przyklejeniu do podstawki worzyą odwrócone 'T'?

Coś takiego?
Obrazek
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Tak wlasnie, tyle ze w MiM-ie kartonik wkladalo sie do takiego plastykowego kapselka (?) z wypustką z wycieciem na kartonik. Ale to co przedstawiles tez moze byc.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

No plastikowych podstawek to ja nie skombinuje ale moge zrobic jakies takie papierkowe niby-figurki z postacią żołnierzy, kawalerzystów i artylerii.
pomyślimy :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

No jasne, platykowych podstawek nie wymagalem :-) Wogole to ciesze sie ze pomysl uzyskal akceptacje :-)
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Troszkę na temat samych podstawek pod oddziały, co by nie koncentrować się na przestawianiu tylko na grze.

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?t=107

Tak robie podstawki do systemu "Napoleonic Warfare" Newbury Rules
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Pan P pisze:No jasne, platykowych podstawek nie wymagalem :-) Wogole to ciesze sie ze pomysl uzyskal akceptacje :-)
Mam już gotowy do wyciecia francuski batalionik piechoty liniowej. Znalazłem też dobre obrazki dla piechoty lekkiej.
Nie wiem jak zrobic z artylerią. Dać widok z boku (jak planuje dla kawalerii) czy płasko z góry?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 stycznia 2006, 15:01 przez Itagaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Jak dla jazdy + kilka "kartoników" piechoty po bokach jako obsluga (na tej samej podstawce oczywiscie)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 stycznia 2006, 15:15 przez Kiedryn, łącznie zmieniany 1 raz.
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Ewentualnie armata + obsługa na jednym kartoniku.No i widok z boku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”