Hail Caesar

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Hail Caesar

Post autor: Kretus »

Jestem świeżo po lekturze podręcznika.
Pięknie wydany i ilustrowany zestaw prostych zasad do gry przy piwku z kumplami. Totalnie nieturniejowy, "klimaciarski" system przypominający momentami Warmastera. Sugerowana gra z "arbitrem", tworzenie scenariuszy, modyfikowanie zasad, głośne formułowanie rozkazów itp. Innego zastosowania niż właśnie bitwy towarzyskie zupełnie nie nastawione na wynik albo pokazowe bitwy na konwentach nie widzę. Brakuje punktowego kosztu oddziałów i klucza do niego. Nie ma scenariuszy ani zasad rozstawiania terenu. Przedstawione przykładowe siły do 7 szkoleniowych bitew są nieco nieortodoksyjne (najlepsza jazda Hunów zakwalifikowana jako katafrakci z kontosami). Jedyne kompletne listy armii z kosztem punktowym oddziałów zamieszczone w podręczniku to listy Rzymu za pryncypatu oraz Brytów.

Boli brak list armii. W podręczniku sugerują ich tworzenie samemu albo korzystanie z list innych systemów. Ukazały się jednak dwa dodatki z listami armii, podobno zawierające także klucz do systemu punktowego. Ktoś z forumowiczów może ma do nich dostęp ? Ciekawią mnie listy późnego Rzymu i Hunów, chętnie porównałbym je z innymi systemami.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hail Caesar

Post autor: AWu »

Z ciekawości czym powinien się różnić taki pancerny Hun na opancerzonym koniu od katafraktów ?

Serio pytam nie trolując, mało wiem o hunach, ale funkcjonalnie wydawali mi się identyczni.


Co do systemu nie odczuwam braku punktów ani armylistów w sumie.
Trzeba nas oduczyć grania losowych bitew jak w warhamera w bitewniakach historycznych :>
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Hail Caesar

Post autor: Kretus »

No właśnie kwestia jest taka czy Hunowie opancerzali swoje koniki i używali dwuręcznych kontosów... O tych drugich nie słyszałem, a pancerze na ciało własne (nie konia) posiadała podobno tylko ich elita.

Klasyfikacja "katafrakt" w HC jest zarezerwowana dla jeźdźców i koni opancerzonych od nóg wierzchowca do hełmu kawalerzysty, poruszających się w tempie ciężkiej piechoty. Nawet elitę Hunów widziałbym według klasyfikacji HC co najwyżej jako ciężką kawalerię (ciężko opancerzony jeździec na częściowo opancerzonym koniu), jeśli nie kawalerię średnią (zwykle opancerzona i ciężko uzbrojona).
W listach armii do WMA ten sam autor jest daleki od przyznania jednostce "Hunnic Nobles" cech katafraktów. Dlatego też wspomniałem, że chętnie zobaczyłbym listę armii Hunów z dodatku.

Co do braku list armii i systemu punktowego - taka konwencja, nie rozpaczam . Nie mam tu na myśli losowych bitew z siłami równymi co do punkcika, ale raczej przybliżone wyważenie jednostek do rozgrywki bez konieczności dochodzenia do tego samemu (metodą prób i błędów w kilkunastu bitwach). Jednocześnie skoro listy i punkty (liczone szczegółowo co do typu jednostki i jej cech) pojawiają się jednak w dodatkach to widać brak konsekwencji (a raczej wymogi rynku/wydawcy).

Nie chcę jednak by te uwagi rzutowały na generalnie pozytywną ocenę systemu.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hail Caesar

Post autor: AWu »

Widziałem ilustracje i figurki elity na opancerzonych koniach, to była przecież technologia pochodzenia Sarmackiego, stepowa. Ale ciekawe skąd materiał źródłowy, w przypadku hunów dość ubogi.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Hail Caesar

Post autor: Telamon »

Nie zgłębiałem jakoś bardzo kwestii wojskowości huńskiej ale nie kojarzę żadnych opisów ciężko opancerzonych jeźdźców Hunów (pokroju koczowniczych Saków, Sarmatów, Kuszanów czy Partów - czyli bardzo pancerny jeździec, czasem koń, długi kontos). Jeżeli byli to zniknęli pod hordami konnych łuczników.

Ammianus Marcellinus pisze iż z uwagi na prędkość są lekko wyposażeni, bardzo mobilni i zwrotni (umiejętność szybkiego rozproszenia i zbicia się, uderzania w kilka miejsc równocześnie). Prędkość była ich cechą rozpoznawczą. Na odległość rażą strzałami, w walce wręcz posługują się mieczem i zarzucają skręcone powrozy. To wszystko mniej-więcej wygląda jak u Tatarów.

Jeżeli pancerze były to miała je elita, ginąca w tłumie pospólstwa. Hunowie stosowali atak klinem, ale wówczas to był popularny szyk (zarówno wśród germanów jak i rzymian), a jakieś druzgocące szarże nie zapadły w pamięć dziejopisarzom (tak jak to było w pozostałych ludach stepowych, gdzie pancerna jazda z kontosami zawsze ma jakiś wers).

Funkcje "lansjerów" Hunowie mogli scedować na swych sojuszników - Ostrogotów i "ciężkozbrojnych Alanów". W końcu trochę tych "sprzymierzeńców" mieli.
Denton
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 27 grudnia 2010, 10:54
Lokalizacja: Warszawa/Ożarów Mazowiecki

Re: Hail Caesar

Post autor: Denton »

Kretusie, skąd ściągałeś podręcznik i jakie koszty jeśli można wiedzieć?

Poza tym, czy w podręczniku wyszczególniono jakie wielkości podstawek są preferowane?
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Hail Caesar

Post autor: Kretus »

Zgarnąłem z allegro, ktoś sprzedawał chyba od złotówki.
W sklepie to chyba na Wojennej najtaniej, ale żal mi było aż taką sumę wydać w ciemno.
Tak, podają preferowaną wielkość oddziałów pod skalę 28 mm i osobno pod mniejsze skale, aczkolwiek zgodnie z tendencją podręcznika są to wielkości sugerowane, nie jedynie obowiązujące. Jeśli Cię to interesuje - sprawdzę wieczorem.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
elmo
Chasseur
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2012, 12:36
Lokalizacja: Kraków

Re: Hail Caesar

Post autor: elmo »

Kretus pisze:Zgarnąłem z allegro, ktoś sprzedawał chyba od złotówki.
W sklepie to chyba na Wojennej najtaniej, ale żal mi było aż taką sumę wydać w ciemno.
Tak, podają preferowaną wielkość oddziałów pod skalę 28 mm i osobno pod mniejsze skale, aczkolwiek zgodnie z tendencją podręcznika są to wielkości sugerowane, nie jedynie obowiązujące. Jeśli Cię to interesuje - sprawdzę wieczorem.
To już wiem kto mnie przelicytował :(
Denton
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 27 grudnia 2010, 10:54
Lokalizacja: Warszawa/Ożarów Mazowiecki

Re: Hail Caesar

Post autor: Denton »

Z ciekawości tylko pytałem o podstawki. Raczej rozważałem kupienie podręcznika w celach kolekcjonerskich, ale muszę przemyśleć czy wydać 130 zeta + wysyłka, żeby leżał sobie na półce i się kurzył ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hail Caesar

Post autor: AWu »

Wysyłki?
Jesteś z Warszawy..
Grzech do jabu na Kolejową nie podjechać i nie dostać gratisa :>
Denton
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 27 grudnia 2010, 10:54
Lokalizacja: Warszawa/Ożarów Mazowiecki

Re: Hail Caesar

Post autor: Denton »

W sumie to nawet niedaleko od mojej pracy, ale wiesz, wrodzone lenistwo ciągle jeszcze wygrywa ze skąpstwem ;)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Hail Caesar

Post autor: Asienieboje »

Kretusie, poszczególne armie posiadają wartości punktowe (znajdują się one w dodatkach), co do reszty masz świętą rację. System z rodziny Black Powder i Pike and Shotte (wszystkie one są do siebie bardzo podobne).
Kain997
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2016, 23:51
Lokalizacja: Garwolin / Otwock

Re: Hail Caesar

Post autor: Kain997 »

Witam
Czy z tym systemem po tych trzech latach od ostatniej wiadomości na forum coś się ruszyło i po postu jakoś źle "googluje" czy totalnie u nas się on nie przyjął?
Przepraszam za odgrzewanie tak starych tematów ale jest to jedyny ślad o tym systemie jaki udało mi się znaleźć.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Hail Caesar

Post autor: Raleen »

Ja nie miałem przyjemności mieć do czynienia z tym systemem, ale z obserwacji forum wiem, że przewijał się czasami mimochodem gdzieś tam. Ogólnie to z wieloma grami tak bywa (większość siłą rzeczy jest niszowa), że trafia się jakaś grupa ludzi, którzy czasem pograją, pociągną temat, po czym później wracają do niego od czasu do czasu, a niekiedy po prostu grają sobie gdzieś tam, nie pisząc o tym specjalnie na forum. To tak z doświadczenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kain997
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2016, 23:51
Lokalizacja: Garwolin / Otwock

Re: Hail Caesar

Post autor: Kain997 »

Ja sobie to jeszcze tak tłumaczę że gry bitewne na bazie historii raczej są w tych mniejszych skalach i może to też powoduje małą popularność takiego HC choć np. Bolt Action się przyjął. Marzą mi się dwie armie ze starożytności, pierwsza to Persowie zaś druga to Egipcjanie i obie występują w Hail Caesar - ehhh...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”