Wojny Napoleońskie 28mm

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Jarek »

Nie kuś. ;)
Na razie muszę pomalować ze 1500 3 mm napoleonków i w kolejce jest jeszcze kilka 20 mm figurek.
Ale ciężko będzie odepchnąć myśl o 28 mm, zwłaszcza po tym co pokazujesz i tym co AWu pomalował.
Awatar użytkownika
SAMURAJ
Adjudant
Posty: 215
Rejestracja: środa, 23 listopada 2011, 20:25
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: SAMURAJ »

Spoko jak coś wiesz gdzie nas szukać ;) Napoleonka 28 mm może być systemem na całe życie, ale tylko dla wytrwałych i takich co chcą się przy tym okresie i skali tak bawić, jak ci gracze w Anglii. :D Może kiedyś i u nas takie bitwy będą mieć miejsca . :D
"Mądry dowódca przede wszystkim dąży do zwycięstwa, a dopiero potem do bitwy."
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Sebaar »

Pierwsze zamówienia złożone, padło na Königreich Preußen a więc słowem wstępu:

Niby ładnie i prosto, ale im głębiej tym ciekawiej.

Z Prusami jest całkiem zabawnie gdyż w każdą kampanie wchodzili z inną organizacją np. kampania wiosenna 1813 roku pod względem organizacyjnym to spora improwizacja, gdyż z jednej strony w 1812 roku do Rosji pomaszerowały regimenty kombinowane (złożone z kompani dwóch rożnych jednostek), a z drugiej strony pośpieszne formowanie Freikorpsy, regimentów rezerwowych i landwehry.

Organizacja:
O ile regiment regularnej piechoty to 2 bataliony muszkieterów i 1 fizylierów (po 4 kompanie każdy) oraz 2 kompanie grenadierów (wraz z kompaniami i innych pułków formowały oddzielne bataliony grenadierów) dodatkowo 50-150 ochotniczych strzelców.
Pruska brygada, czyli ekwiwalent dywizji innych armii daje spore możliwości w budowaniu własnej. Historycznie (np. na 1815 rok) mamy do czynienia z następującymi wariantami:
Trzon mógł mieć następujący skład: 1-2 regimenty regularne +1 regiment landwehry lub 1 regiment regularny +1-2 regimenty Landwery ewentualnie zdarzały się brygady złożone z 2-3 regimentów Landwehry. Dodatkowo w ramach brygady można spotkać 2 kompanie Schützen. Każda brygada posiadła także 2-4 szwadrony kawalerii, zazwyczaj konnej landwehry lub wyjątkowo huzarów. Artyleria to natomiast 6-funtowa bateria (6 dział i 2 haubice).

Mundury: Pod względem umundurowania nawet w 1815 roku daleko do jednolitości, nowe regimenty powstałe z rezerwowych ciągle nosiły dostarczone przez Brytyjczyków szare mundury. Żołnierze z dawnego Freikorpsu Lutzowa zachowali czarne, a z Legionu rosyjsko-niemieckiego zielone uniformy. Oczywiście dochodzi do tego mniej lub lepiej umundurowana landwehra. Żeby dopełnić obrazu trzeba wspomnieć 1 i 2 regimencie piechoty Ks. Bergu które stały się pruskimi 28 i 29 pułkami piechoty, a w 1815 roku ciągle używali białych mundurów (w te upalne czerwcowe dni musieli walczyć w płaszczach by nie wyróżniać na tle reszty oddziałów).

Figurki: Landwehra z Warlord Games, Muszkieterzy to już Perry, Fizylierzy to będzie mix metalowych Perry i Calpe Miniatures, jazda i artyleria to głównie Perry (chyba znajdę coś innego).
Schützen lub Jägers część wezmę z nadwyżki ochotniczych strzelców z pudła od Perrych, (Calpe kiedyś miało w swojej ofercie), w wariancie ekonomicznym pozostają przeróbki Hata. Może jeszcze coś zamówię od Foundry lub Elite Miniatures.


Całkiem pomocne linki: http://warlordgames.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=8106
http://centjours.mont-saint-jean.com/index.php
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
Awatar użytkownika
Szaman
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: środa, 2 listopada 2011, 00:59
Lokalizacja: Nibylandia
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Szaman »

Hat to zło :roll:
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Fromhold »

Szaman pisze:Hat to zło :roll:
Bardzo proszę bez mitologii ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Szaman
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: środa, 2 listopada 2011, 00:59
Lokalizacja: Nibylandia
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Szaman »

Żeby nie było, że tylko tu spamuję - na razie mam tyle skończonego: generał kawalerii Kellerman i dwóch ADC. Niestety mało, bo ugrzązłem - w trakcie malowania stoją artyleria (3 działa), huzarzy i regiment piechoty. Na razie maluję II W.Św., ale przyjdzie czas na comeback do napoleonki ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Sebaar »

Szaman pisze:Hat to zło :roll:

Akurat napoleonki z tej firmy są całkiem porządnie wykonane jeżeli chodzi o detale (nie jest to jednak czołówka), bardziej kłopotliwy niestety jest materiał z którego są wykonane. W porównaniu to np. Perrych prusacy od Hata są nieco szczuplejsi, na jednej podstawce by się zbyt wyróżniali dlatego może kiedyś wykorzystam ich jako urozmaicenie Freiwillige Jägers (którzy u Perry występują tylko w jednej pozie).
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
Awatar użytkownika
Szaman
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: środa, 2 listopada 2011, 00:59
Lokalizacja: Nibylandia
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Szaman »

Kiedyś myślałem o francuskiej lekkiej piechocie od Hata, ale jak zobaczyłem ich z bliska, to się z tego szybko wyleczyłem. No ale cóż - jaka cena, taka jakość...
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Torgill »

Szaman pisze:Kiedyś myślałem o francuskiej lekkiej piechocie od Hata, ale jak zobaczyłem ich z bliska, to się z tego szybko wyleczyłem. No ale cóż - jaka cena, taka jakość...
Bo wszystko, co tanie, jest na pewno słabe...
W sumie plastiki Perrych też są tanie w porównaniu z Games Workshop, więc na pewno są słabe. Wychodzi na to, że GW robi najlepsze figurki 28 mm na świecie, wszak kosztują najwięcej.

Jak napisał Fromhold nie mitologizujmy to raz. Nie twórzmy sztucznych podziałów to dwa.
Ja się bardzo cieszę, że rozwijana jest napoleonka w 28 mm i że kilku osobom wytrwale się chce to ciągnąć - tylko tak można coś osiągnąć w wargamingu (i nie tylko w wargamingu). Mam nadzieję zresztą, że po premierze wypróbują BW-N w 28 mm.

Każda skala ma swoje wady i zalety i zamiast krytykować inne, lepiej podkreślać to, co jest w tej wybranej przez siebie skali dobre.
Zwłaszcza, że każde uproszczenie jest często dalekie od prawdy. Polecam np. Prusaków do wojny siedmioletniej z tego "złego" HaT'a - mają wiele detali i głęboką rzeźbę prawie jak 28 mm. A kosztują... no właśnie.

Zatem zamiast "flejmować" inne firmy, chwalmy się tym, co mamy.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Fromhold »

Mój krótki komentarz - figurki HaT nie są złe, trzeba je tylko dobrze pomalować ;)
http://bennosfiguresforum.com/viewtopic.php?f=2&t=17091
https://tabletopdeutschland.wordpress.c ... 15-teil-4/
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Telamon »

Obrazek

Nie takie one złe choć są lepsze.
HaT jest bardzo nierówny. Nie tylko jeżeli chodzi o rzeźbę ale też lata wydania, odlania.
Jak ktoś chce kupić nieco tanich 28mm to pamiętajcie, że mam na sprzedaż. :P
Awatar użytkownika
SAMURAJ
Adjudant
Posty: 215
Rejestracja: środa, 23 listopada 2011, 20:25
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: SAMURAJ »

Sebaar ja dodam od siebie tylko tyle, witam w szeregach i ciesze się, ze się zdecydowałeś. :D Widzę ze sobie połapałeś temat, wiec nic nie będę komentował. Ja w lutym zamawiam uzupełnienia do mojego pułku i maluje dalej. W razie czego pisz i oczywiście czekamy na pierwsze figurki pomalowane :D .
"Mądry dowódca przede wszystkim dąży do zwycięstwa, a dopiero potem do bitwy."
Awatar użytkownika
Szaman
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: środa, 2 listopada 2011, 00:59
Lokalizacja: Nibylandia
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Szaman »

Nie bardzo rozumiem - nie mogę wyrazić swojego zdania? :shock:
Przecież nikomu nie bronię kupować Hata...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Raleen »

Za chwilę obawiam się, że jak to czasem bywa w takich sytuacjach zacznie się tworzyć dyskusja o dyskusji, więc napiszę, że każdy na forum może wyrażać swoje zdanie i nad tym nie ma co dyskutować. Co najwyżej, dobrze by było, żeby to zdanie było jakoś uzasadnione.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Sebaar »

Wracając do tematu Prusaków w 28mm, owszem plastikowa Landwehra z Warlorda to świetne figurki, ale jak na tą formację brakuje różnorodności w pozach i wyglądzie. Dlatego czeka mnie jeszcze sporo metali do sprowadzenia np: http://veterans.calpeminiatures.co.uk/p ... antry.html http://www.eliteminiatures.co.uk/lplandwehr.html nawet sam Warlord ma w ofercie metal http://store.warlordgames.com/products/ ... -1789-1815
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”