Wojny Napoleońskie 28mm

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Bayard »

Panowie, czas się zorganizować! Przeglądam to forum, widzę kilka różnych tematów poświęconych wojnom napoleońskim rozgrywanym w skali 28mm. Zakładane są kolejne, ale wszystko z czasem obumiera. Pokazuje to, że jednak jest zainteresowanie tą skalą i że całkiem sporo osób było by chętnych, by coś w tym celu zrobić. No to zróbmy! Na początek zbierzmy się w tym temacie, powymieniajmy opiniami o systemach, doświadczeniami, uwagami, a potem spotkajmy się na wspólną grę.
Należę do klubu Yelonki i chociaż nasz system rozgrywany w skali 1:72 bardzo mi się podoba, to jednak zawsze najbardziej pociągały mnie starcia w skali 28mm. Posiadam kilka podręczników: Republic to Empire, Field of Glory Napoleonic, March Attack, Black Powder i General de Brigade, więc jest w czym wybierać i w co grać. Brakuje tylko przeciwnika. Dysponuję, niewielką na razie, armią Księstwa Warszawskiego (systematycznie się powiększa), mam także Rosjan i Austriaków, lecz niepomalowanych, a w większości nawet nadal w pudełkach. Zapraszam więc wszystkich zainteresowanych z Warszawy i okolic, ale i z dalszych zakątków Polski też. Wspólnymi siłami może uda się stworzyć coś sensownego ;)

EDIT:
Wklejam w tym miejscu francuskie i rosyjskie OdB do bitwy pod Stachowem, którą to rozegramy na zasadach Black Powder wraz z zaznaczeniem, który z uczestników co maluje:

BLACK POWDER: Francuzi nad Berezyną

C-in-C - Napoleon Bonaparte (Staff Rating: 10)- Bayard

1. brygada - Oudinot- Wieża
6. DP - oddział duży- Wieża
8. DP - 2 oddziały średnie- Wieża
9. DP - oddział średni- Wieża
1 bateria artylerii pieszej- Wieża

2. brygada - Poniatowski- Bayard
16. DP - oddział średni- Bayard
18. DP - oddział średni- Bayard
bryg. Żółtowskiego - oddział średni- Bayard
kawaleria V Korpusu - oddział mały- Bayard
kawaleria Żółtowskiego - oddział średni- Bayard
1 bateria artylerii pieszej- Bayard

3. brygada - Dąbrowski- Bayard
17. DP - oddział średni- Bayard
kawaleria 17 DP - 2 oddziały średnie- Bayard
grupa Malinowskiego - oddział średni- Bayard
Legia Nadwiślańska - 2 oddziały średnie- Bayard
1 bateria artylerii konnej- Bayard

4. brygada - Davout
I Korpus- oddział duży
Młoda Gwardia - oddział duży
Stara Gwardia - 2 oddziały duże
Kawaleria Gwardii - 4 oddziały średnie
2 baterie artylerii pieszej

5. brygada - Latour Mauburg- Wieża
IV Korpus Kawalerii - oddział mały- Wieża
3. Dyw. Kirasjerów - oddział średni- Wieża
5. bryg. jazdy lekkiej - oddział średni
6. bryg. jazdy lekkiej - oddział średni + oddział mały- Bayard
1 bateria artylerii konnej

III Korpus- oddział średni- SAMURAJ



BLACK POWDER: Rosjanie nad Berezyną

CinC- Admirał Cziczagow (Staff Rating: 7)

1. Brygada- Czaplic
28 p.jeg.- oddział średni
32 p.jeg.- oddział średni
Pawłogradzki pułk huzarów- oddział duży
Twerski pułk dragonów- oddział średni
Kozacy- oddział duży
1 bateria artylerii konnej

2. Brygada- Lambert- Bayard
Kozacy- oddział duży- Bayard?
Aleksandryjski pułk huzarów- oddział duży- Bayard?
Starodubowski pułk dragonów- oddział średni- Bayard?
14 p.jeg - oddział średni- Bayard
38 p.jeg - oddział średni- Bayard
27 p.jeg - oddział mały- Bayard
2 baterie artylerii konnej- Bayard

3. Brygada- Szczerbatow
Włodzimierski pułk piechoty- oddział średni
Tambowski pułk piechoty- oddział średni
Dnieprowski pułk piechoty- oddział średni
Kostromski pułk piechoty- oddział średni
Białoruski pułk huzarów- oddział duży
Sankt Petersburski pułk dragonów- oddział średni
1 bateria artylerii konnej
1 bateria artylerii pieszej

4. Brygada- Wojnow
Kozacy- oddział duży
Siewierski pułk dragonów- oddział średni
Liflandzki pułk huzarów- oddział średni
Naszeburski pułk piechoty- oddział średni
Apszeroński pułk piechoty- oddział średni
Riażski pułk piechoty- oddział średni
Jakucki pułk piechoty- oddział średni
10 p.jeg.- oddział średni
1 bateria artylerii konnej
1 bateria artylerii pieszej

5. Brygada- Langeron
Koływański pułk piechoty- oddział średni
Kuryński pułk piechoty- oddział średni
Witebski pułk piechoty- oddział średni
Kozłowski pułk piechoty- oddział średni
13 p.jeg- oddział średni
7 p.jeg.- oddział duży- SAMURAJ
12 p.jeg- oddział średni
Sześć zbiorczych batalionów grenadierów - 2 oddziały duże- SAMURAJ
1 bateria artylerii pieszej- SAMURAJ

6. Brygada- Sabaniew
Kozacy- oddział duży
Olwiopolski pułk huzarów- oddział duży
Derpcki pułk dragonów- oddział średni
Kinburski pułk dragonów- oddział średni
Żytomierski pułk dragonów- oddział średni
Arzamski pułk dragonów- oddział średni
2 baterie artylerii konnej
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 grudnia 2013, 23:25 przez Bayard, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Raleen »

Polecam złożyć kiedyś wizytę w klubie Agresor. Akurat ostatnio koledzy trenują DBN, czyli napoleońską wersję DBA. Figurek do tej epoki mają naprawdę dużo i prawdopodobnie będziemy w niedługim czasie organizować jakąś większą bitwę (już na ten temat rozmawialiśmy). FoG napoleoński też mają na oku. Odnośnie tego, że "zakładane są kolejne tematy, ale z czasem wszystko obumiera", wydaje mi się, że gdyby wszyscy zainteresowani epoką zebrali się u nas na forum, więcej by się działo jeśli chodzi o tą epokę. Tak jak np. Ty bywałeś swego czasu, potem na dłużej zniknąłeś. Trzeba działać konsekwentnie. Mimo wszystko dzieje się coś również w napoleonce, bo jest Torgill, który tworzy swój system i go testuje, ale on nadaje z Wrocławia, więc do Warszawy nijak się nie będzie wybierał (raczej), jest system "Szwadron", stworzony swego czasu przez Jarka "Zwierza" Dekowskiego. Jakiś czas temu zamieściliśmy też w porozumieniu z autorem inny, dawny polski system "Napoleonic Battleboard" i również jest on do ściągnięcia na naszym portalu. Przewijają się u nas także inne osoby zainteresowane epoką i mające dużą wiedzę o niej, np. Fromhold. Jarek też zna dobrze epokę i świetnie maluje figurki do tego okresu, pewnie i inni by się znaleźli. Natomiast jak obserwuję (a patrzę na to trochę z boku) różne grupy, to wiele z nich jest dość zamkniętych - może przez to chętnych nie przybywa albo ich nie widać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Telamon »

Bayard, z ciekawości się zapytam - ile liczą BG Austriaków i Węgrów w tym systemie, powiedzmy od 1800 (era tych uroczych kasków) do 1809 (brzydkie czako). Odpowiednio dla piechoty i dla kawalerii.
Saksonia - to samo pytanie.
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Bayard »

Uściślijmy - o który system pytasz i co oznacza skrót BG? Brygada? Mało jestem rozeznany w skrótach ;)
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Telamon »

Zapomniałem zapisać.
Oczywiście chodzi mi o FoG:N. BG to skrót od Battlegroup, terminu używanego powszechnie w systemie antyczno-mediewistycznym FoGa.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Jarek »

4 lub 6 podstawek (6 dla dużych liczebnie oddziałów, czy dla Austriaków np.)
Standardowa piechota to 8 figurek na podstawce lub 6 jeśli się nie mieszczą.
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Bayard »

Co do FoG:N, to znajomy, który gra w inne okresy z tej serii mówi, że Napoleoński akurat trochę się różni. Podstawowa jednostka dla piechoty to półbrygada, czyli pułk. Jak w wielu przepisach napoleońskich rozmiary jednostek nie są rygorystycznie podane, jednostki oczywiście składają się z podstawek, na podstawce jest średnio 6-8 figurek, około 4 podstawek tworzy jednostkę, lecz dokładniej jest wszystko opisane dla każdej armii w Army Listach. Wyszły dwa dodatki z army listami - Triumph of Nations dla lat 1809-1815 i Emperors and Eagles dla lat 1792-1808 (1814 w przypadku Wojny na Półwyspie Iberyjskim). Posiadam tylko ten pierwszy, więc mogę podać Ci wartości dla roku 1809 ;) Ale wtedy nadal jeszcze spora część oddziałów austriackich nosiła kaski ;) Dla piechoty niemieckiej średnio na jednostkę przypada 4-6 podstawek, dla piechoty węgierskiej - 6 podstawek. W zależności od armii jest różny limit podstawek danego typu formacji, np. korpus w armii Dunaju może mieć minimalnie 24 podstawki piechoty niemieckiej (max 56) i 4 węgierskiej (max 12).
Kawaleria - tu też dużo zależy od formacji. Jednostki składają się z 4 lub 6 podstawek, w armii musi być co najmniej 6 podstawek dowolnej podstawowej kawalerii (lekkich dragonów, szwoleżerów, huzarów lub ułanów). Cały czas podaję przykład armii Dunaju.
Jeśli chodzi o Saksonię, na rok 1809 mają coś takiego:
Co najmniej 24 podstawki piechoty (liniowej, grenadierów, gwardii, w oddziałach po 4-6 podstawek), max 40 podstawek.
Co najmniej 10 podstawek jazdy (Szwoleżerowie, Kirasjerzy, Karabinierzy, Garde du Corps - oddziały 4-6 podstawek), max 20 podstawek.
Do tego dochodzi jeszcze artyleria. Dla Austrii 3-5, dla Saksonii 2-4 podstawek. Są jeszcze jednostki dodatkowe itd., generalnie sporo opcji na urozmaicenie armii. Gra się korpusem, korpus składa się z 2-4 dywizji. Podane wartości obowiązują dla całego korpusu, możesz z tego złożyć w miarę dowolnie dywizje, trzymając się jednak pewnych ograniczeń.
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Telamon »

Dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
SAMURAJ
Adjudant
Posty: 215
Rejestracja: środa, 23 listopada 2011, 20:25
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: SAMURAJ »

No ja byłbym chętny do gry czy choćby spotkania się z ludźmi których pasjonuje 28mm i epoka napoleońska mniej czy więcej . Bo wiadomo jednemu tylko podoba się ten okres bo armie pięknie wizualnie wyglądają i to go kręci a innemu bo okres historyczny go wciągnął i ogólnie w nim drąży :) a łącznikiem są tu figurki :) Ale z tego co widzę są grupki ludzi co pasjonuje się tym okresem . Teraz tak poznajesz ludzi i się okazuje ze jedni wola figurki 72 albo jeszcze mniejsze i tych do 28 mm zostaje już wtedy nie raz połowa z całego grona albo i mniej . Jak już znajdziesz takich co 28 mm lobią to znowu systemów jest cała masa i każdy ma inne zasady na innych chce grać itd . Potem no odległość to tez często jest problem ja jestem z niewielkiej miejscowość do granic Warszawy mam ponad 200 km . Potem kasa czas itd . Osobiście wolał bym żeby garstka ludzi przyjechała do mnie niż ja sam gnał do stolicy. Ich na pewno wyjdzie to taniej ( bo zakładam ze z Warszawy i okolic znalazło by się grono 3-4 osób ) a moje miasto się znajdzie szybciej i do niego dojedzie :) U nas jest gdzie grac nawet turniej zrobić . Mamy duży Dom Kultury i tam spora sale tylko termin wystarczy zgrać żeby ją sobie na cały dzień zając. Ale teraz czy znajdą się takie osoby z samochodem i wolna sobotą ? A jak już to w który system grać ? No to idzie dogadać wszystko jasne ja jestem chętny . Więc powiedzmy jest nas dwóch . Będę śledził dalej temat zobaczymy co naród napisze i jak pozostali to widzą .
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 czerwca 2014, 00:19 przez SAMURAJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Mądry dowódca przede wszystkim dąży do zwycięstwa, a dopiero potem do bitwy."
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Bayard »

Coś się wymyśli ;) A zbierasz jakąś armię czy jeszcze nie?
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
SAMURAJ
Adjudant
Posty: 215
Rejestracja: środa, 23 listopada 2011, 20:25
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: SAMURAJ »

Mam Perrych już 3 bataliony brytyjski, francuski, ruski - pierwszy tylko 2 kompanie - dowództwo pomalowane, drugi dwie kompanie 3 w malowaniu, a trzeci w malowaniu jedna kompania, bo aż 10 chłopa, a było u nich kompanii jak wiesz najmniej, bo tylko 4 za to najliczniejsze :)
"Mądry dowódca przede wszystkim dąży do zwycięstwa, a dopiero potem do bitwy."
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Bayard »

No to niezła mieszanka ;) Ja mam już w pełni gotową brygadę Księstwa i zaraz będę zamawiał kolejne figurki, by ją wzmocnić ;) A moi Moskale i Austriacy muszą poczekać :P
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
SAMURAJ
Adjudant
Posty: 215
Rejestracja: środa, 23 listopada 2011, 20:25
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: SAMURAJ »

Wiesz no ja nie zbieram na razie konkretnej nacji bo nie mam z kim grac wiec podszedłem do tematu ogólnie :)Chciałem mieć po batalionie i miało to na półkę powędrować . A w tej sytuacji mogę się skupić na np Rosjanach :) Tylko nie wiem teraz czy jest sens kupować bataliony choćby jeszcze dwa jak nie wiem czy i z kim będę grał ani na jakich zasadach :) Poza tym pasowało by do nich jakąś jazdę i artę a nie za bardzo jest jak i skąd ich nabyć . Niby Perry mają sporą ofertę ale ciężko ich u nas dostać i no metale :( Ty polaków masz chyba metali z fort rank ? Tylko oni są jedna firmą która zrobiła naszych . Ale co mi się nie podoba u nich to to ze są figurkami klonów ( jedna czy dwie tylko maszerujące ) Poza tym według mnie są karykaturowe ( za duże głowy ręce ) i większe od Perrych które mi osobiście najbardziej wizualnie podeszły :)
"Mądry dowódca przede wszystkim dąży do zwycięstwa, a dopiero potem do bitwy."
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Bayard »

Front Rank nie jest jedyny, który robi Polaków. Jest jeszcze Murrowski Miniatures: http://rtbatlarge.blogspot.com/
Na innym forum już dyskutowałem z Fromholdem na temat ich historyczności - pojawia się kilka błędów, ale moim zdaniem nic, czego nie dało by się zamaskować malowaniem albo w inny, prosty sposób naprawić. Właśnie przymierzam się do zamówienia, więc gdybyś był chętny, to mogę podesłać Ci cennik. Oczywiście, są to figurki metalowe, więc będą droższe od plastików, ale skalą i proporcjami doskonale pasują do Perrych.
Poza tymi dwoma producentami są jeszcze Polacy z Old Glory, Calpe i chyba gdzieś jeszcze się natknąłem, ale moim zdaniem Front Rank i MM są najładniejsze ;)
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Wojny Napoleońskie 28mm

Post autor: Fromhold »

Bayard pisze:Front Rank nie jest jedyny, który robi Polaków. Jest jeszcze Murrowski Miniatures: http://rtbatlarge.blogspot.com/
Jak się pozbyć oficera (albo obciąć czapkę w dłoni), chorążego i rewolwerowca z toporkiem plus pewne drobne detale to będzie w miarę ok ;) .
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”