Ogniem i mieczem (Wargamer)

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: maly_kapral »

Raleen pisze:Mi się Zagłoba dostał po znajomości, więc jak nie dam rady pomalować niewykluczone, że komuś odstąpię :geek:
Pomaluj, ciekaw jestem jak Ci to wyjdzie. Miałeś już kontakt z pędzlem?
wittwelsh
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 10:58
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: wittwelsh »

maly_kapral pisze:
Raleen pisze:Mi się Zagłoba dostał po znajomości, więc jak nie dam rady pomalować niewykluczone, że komuś odstąpię :geek:
Pomaluj, ciekaw jestem jak Ci to wyjdzie. Miałeś już kontakt z pędzlem?
Popieram, chętnie zobaczę imć Onufrego w całej okazałości. ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Raleen »

maly_kapral pisze:
Raleen pisze:Mi się Zagłoba dostał po znajomości, więc jak nie dam rady pomalować niewykluczone, że komuś odstąpię :geek:
Pomaluj, ciekaw jestem jak Ci to wyjdzie. Miałeś już kontakt z pędzlem?
No właśnie nie za bardzo. Kiedyś w dzieciństwie miałem model Łosia, ale to było dawno i nieprawda jak to się mówi...

Póki co na pewno nie mam na to czasu, niestety...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: maly_kapral »

Tym bardziej w wolnym czasie powinieneś spróbować.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2181
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Cisza »

Leży już u mnie na półce. Wydany przepięknie. Moim zdaniem przebija wiele publikacji zachodnich i to nawet tych z górnej półki. Połączenie zdjęć rekonstrukcji z grafikami i zdjęciami figurek robi bardzo dobre wrażenie.

Mam tylko wątpliwości co do wagi. Wyszła z tego niezła cegła niezbyt wygodna do noszenia w plecaku.

Za jakiś czas pewnie pokuszę się o recenzję.

Poza tym dostałem promocyjne figurki postaci z Trylogii. Oczywiście Zagłoba z beczką piwa bezkonkurencyjny :)
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: GRZ »

Pokażcie tego Zagłobę, ciekaw jestem co mnie ominęło.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Indar »

Podręcznik cud miód. Tylko cholernie nieporęczny :)
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Grodzio »

Eee tam. Poręczny jest, tylko ciężkawy, jak 3 wiozłem do Lublina to trochę podźwigałem. Zważywszy, ze zrobiłem spacer z dworca centralnego na zamek i z powrotem :mrgreen: ale czego się nie robi dla Zagłoby :mrgreen: Zdjęcie "extra" modeli zrobił Yori i ma je na swoim blogu (a co zareklamuje go troszkę) ;)
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Inkub »

Dotarl do mnie przed godzina. BARDZO solidnie zapakowany, praktycznie bez szans na uszkodzenie w transporcie.
Jest duzy i ciezki ale bez przesady. Mam kilka innych gier wydanych podobnie, i pod wzgledem wielkosci i masy.
Wyglada imponujaco aczkolwiek....
tak, przyczepie sie troche...

Gramatura papieru nie jest chyba najszczesliwiej dobrana. Jest wysoka, papier jest bardzo sztywny. W polaczeniu z trwalym szyciem grzbietu sprawia to, ze podrecznik zwyczajnie nie lezy, a strony maja tendencje do stawania sztorcem. Pewnie z czasem (i zuzyciem) zaczna sie ladnie rozkladac ale na razie... na razie przeszkadza to czytac.
Sklad - jest bardzo nierowny. Sa strony na ktorych ewidentnie zmiesciloby sie jeszcze duzo - czy to tekstu, czy ilustracji... I sa takie, na ktorych wszystkiego jest w nadmiarze. Ale ogolnie plusowo to wyglada.

Z plusow widocznych tak na szybko:
Swietne zdjecia dobrze pomalowanych modeli i terenu - to bardzo pomaga poczatkujacym... w zalapaniu bakcyla:) no i malowaniu
Duzo diagramow wyjasniajacych zasady.

I wielkim plusem jest tez blisterek z wszystkimi bohaterami Trylogii, a nie tylko z panem Onufrym:)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Pablo »

A czy ktoś oprócz wrażeń artystycznych pokusi się o wyrażenie swoich uwag na temat zwartości merytorycznej podręcznika. Jak rozumiem to stanowi meritum podręcznika, a nie kolorowe zdjęcia. ;)
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Inkub »

Pokusi sie jak przebrne:)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Raleen »

Pokuście się to coś byśmy na portal dali, myślę, że warto.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Greebo »

Jak pewnie większość osób tu piszących jestem również posiadaczem podręcznika do OiM (który odebrałem jako pierwsza osoba o godzinie 12.00 co Sosna był uprzejmy potwierdzić mi w dedykacji :)). Bardzo przyjemnie jest mieć podręcznik do pierwszej polskiej historycznej gry figurowej. Chciałbym jednak na szybko przedstawić trzy moje całkowicie subiektywne uwagi do podręcznika.

Jak stwierdził mój znajomy podręcznik jest bardziej do postawienia na półce (w biblioteczce) niż do grania. Do używania w czasie gry powinni wydać drugą wersję (tanie wydanie tylko z przepisami :) ) – tylko po co wtedy to pierwsze? Moim zdaniem z kolei przepisy i listy armii lepiej było wydać oddzielnie.

W związku z dyskusją na temat ciężaru podręcznika dokonałem badania empirycznego. Zważyłem podręcznik i pudełko z 51 elementami wojska jakie użyłem do ostatniej dużej bitwy w DBR. Okazało się że różnica ciężaru jest naprawdę niewielka (podręcznik waży troszkę mniej). Jest to ciekawa wiadomość biorąc pod uwagę ilość wojska jaką trzeba będzie nosić do bitew w większej skali niż podjazd. (Kiedy niedawno rozmawialiśmy z Pablo o tym co noszę na bitwy był on pod dużym wrażeniem, że jakoś sobie radę nosząc czasem dwie duże armie czyli dwa pudła z wojskiem (takie jak to ważone w celach porównawczych:) )

Kiedy zacząłem czytać podręcznik i chciałem coś szybko sprawdzić okazało się że nie ma w nim indeksu! Po ostatnich doświadczeniach z FoG i FoGR które mają o połowę mniej kartek niż OiM gdzie bardzo często korzystamy z indeksu, jego brak w OiM uważam niestety za bardzo poważną wadę.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: stelker »

Co prawda nie zakupiłem podręcznika ale wolałbym mieć podręcznik ciężki ale żeby było w nim wszystko co do gry potrzebne a nie nosić ze sobą stertę innych książek z listami armii itp po. Lepsze to niż FOW z jego stertą podręczników.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Greebo »

No właśnie stelker, może gdybyś miał podręczni łatwiej byłoby ci się wypowiadać na jego temat ;).

Obecny podręcznik nie zawiera wszystkich zasad OiM co autorzy piszą od razu na początku.

Na cztery poziomy jakie mają obejmować przepisy (Podjazd, Dywizja, Armia Polowa i Wyprawa Walna) obecnie wydany podręcznik obejmuje jedynie przepisy dotyczące dwóch pierwszych tj. Podjazdu i Dywizji :)

Zasady specjalne i listy armii do dwóch pozostałych poziomów, (jak piszą sami autorzy "ze względu na ich objętość"!), będą opublikowane osobno.

Jak dobrze więc pójdzie będzie trzeba na bitwę nosić dwa albo trzy podręczniki i nie wiadomo czy każdy następny nie będzie jeszcze większy ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”