Prussia's Glory II (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Prussia's Glory II (GMT)

Post autor: Raleen »

W przedświąteczny weekend gra ponownie zagościła na naszym stole. Graliśmy z Czmielonem w scenariusz przedstawiający bitwę pod Kerfeld (1758). Mam nadzieję, że niedługo uda mi się zamieścić relację na portalu. Jako że było to niezbyt duże i stosunkowo krótkie starcie, to potem na stole wylądowała po raz drugi bitwa pod Kolinem (1757). Tym razem nie było już czasu na robienie zdjęć, więc pokrótce opiszę rozgrywkę.

Grałem Prusakami. W sumie zagrałem dość podobnie jak Czmielon podczas poprzedniej naszej rozgrywki (wtedy on grał Prusakami). Na początku postanowiłem zniszczyć oddziały lekkie Austriaków stojące przed frontem armii, a potem manewrowałem tak by zaatakować na lewym skrzydle. W tym celu po pierwszych starciach zwinąłem w kolumny piechotę stanowiąca pruskie centrum i szybko przerzuciłem ją na lewe skrzydło. Tam w tym czasie rozpoczął się bój kawalerii i atak na styku centrum i prawego skrzydła Austriackiego. Niestety atak kawalerii nie wyszedł. Co prawda podczas pierwszego uderzenia zadałem austriackiej kawalerii straty, ale moja kawaleria została zdezorganizowana. Następnie Austriacy rzucili do kontrataku swoją kawalerię, której mieli tutaj więcej ode mnie, do tego wiele ciężkiej. Jeździe usiłowały przyjść z pomocą dwie brygady grenadierskie, ale skończyło się to dla nich głównie ciężkimi stratami. W pewnym momencie rozwój sytuacji nie rokował większych szans na sukces, więc poddałem grę. Wyszło podobnie jak w poprzedniej rozgrywce, można powiedzieć, że Prusacy wypadli nawet jeszcze słabiej. Prawdopodobnie związane jest to jednak z tym, że poprzednio nie do końca prawidłowo uwzględnialiśmy jedną z modyfikacji mającą znaczenie przy walkach kawalerii (za dezorganizację). Ostatecznie podczas dyskusji po grze w zasadzie wspólnie doszliśmy do wniosku, że atak Prusakami na tym kierunku jest złym rozwiązaniem z punktu widzenia taktyki bitewnej. Sam scenariusz ogólnie też wydaje się dla strony pruskiej trudniejszy. Nie ma się czemu dziwić o tyle, że Prusacy tę bitwę przegrali. Brakuje jednak w scenariuszu jakichś zasad specjalnych, które próbowałyby balansować szanse na zwycięstwa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Prussia's Glory II (GMT)

Post autor: Raleen »

Bitwa pod Kerfeld (1758) - relacja z rozgrywki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”