Great Battles of the American Revolution (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Sergent-Major
Posty: 172
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 09:13
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: Wallenstein »

Czy ktoś może grał w jakiś tytuł z tej serii? Jeżeli tak to prosiłbym o jakiś opis, wrażenia.

Tłumaczenie zasad systemu do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
dasilwa
Carabinier
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 21:37

Post autor: dasilwa »

Ja mam pytanie co do zasad. Jak działa dokładnie zasada DIVERSION? Nie wiem po co atakujący miałby używać tej zasady jeśli potem dostaje karne przesunięcie w lewo na kolumnie walki. Może ktoś mi to wyjaśnić?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Najpierw odpowiem dasilwie (widzę, że w końcu odpaliłeś Monmouth :) )
Atak dywersyjny pomaga ci skupić się na jednym polu ataku bez konieczności wikłania się we wszystkie ataki. Zasada w przepisie 12.12 mówi, że wszystkie jednostki sąsiadujące z oddziałami przeciwnika muszą atakować. Dywersja pozwala nam uniknąć ataku na pole na którym nie mamy przewagi, a zaatakować na polu, gdzie tą przewagę (sporą mamy) i możemy to przesunięcie w kolumnie spokojnie przeżyć. Wbrew pozorom atak dywersyjny może być bardzo pomocny, szczególnie gdy zależy nam na przełamaniu flanki przeciwnika lub złamaniu linii jego defensywy.
Cała seria to wg mnie najlepsza seria gier taktycznych w ogóle. Z dotychczas wydanych grałem w Saratogę, Savannah, Guilford, Monmouth (online). Na początek polecam Saratogę, bo jest szybka i ma małą ilość żetonów. Savannah jest też ciekawe, bo ma karty zdarzeń i pokazuje oblężenie.
Przepisy jasne i klarowne, śliczne grafiki, duża grywalność i regrywalność.
W wątku o poszczególnych grach są recenzje Arteusza (Saratoga, Guilford), które polecam przeczytać.
W tym roku mają wyjść dwa nowe tytuły - Germantown 1777 oraz Pensacola 1781 (również oblężenie).
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Dokładnie, dywersja czasami się przydaje. Np. masz jedną jednostkę o sile 3 i sąsiadujesz z dwoma jednostkami wroga, każda po np. po 5 siły. Musisz zaatakować obie i Twój stosunek sił byłby 1:4. A tak wybierasz tylko jedną i mimo przesunięcia w tabeli za dywersję masz 1:3. To przykład na zmniejszenie strat, a można jeszcze tak jak pisał Clown zastosować dywersję jak chcesz się skupić na wybranym hexie i tam coś zwojować bez przejmowania się koniecznością rozpraszania sił na inne hexy.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
dasilwa
Carabinier
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 21:37

Post autor: dasilwa »

Clown trzeba było najpierw odpowiedzieć Wallensteinowi, on czekał 3 lata na odpowiedź ;D

Teraz już wszystko jasne. Dzięki za szybką odpowiedź.

System ogólnie jest bardzo prosty i świetnie się nadaje dla nowych graczy. Dla mnie rewelacyjny jest system czitów.

Jestem świeżo po Saratodze, Monmouth jest następne w kolejce. I coś mi się wydaje, że na tych dwóch tytułach z tej serii się nie skończy ^^
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Szykuję się do partyjki w "Monmouth" z wafflem. Po lekturze przepisów zasady o dywersji rzeczywiście nie wyglądają klarownie, natomiast jeszcze bardziej zawile prezentują się zasady o widoczności dla artylerii. Zastanawiam się czy nie warto by może zająć się tym na forum i wspólnie przetłumaczyć o rozłożyć na części pierwsze ten fragment reguł.

Odnośnie opinii o systemie. Po lekturze reguł (plus recenzji Arteusza) wrażenia są bardzo pozytywne. Praktycznymi doświadczeniami postaram się podzielić po rozgrywce.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 535
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 144 times
Been thanked: 193 times

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: jacus1944 »

Odświeżę trochę temat po latach :-) W 2017 GMT wydało Tri-Pack: Battles of the American Revolution – Guilford, Saratoga, Brandywine. Na BGG ma ocenę na poziomie 8.1, więc wysoko, jednak czytając opinie znalazłem m.in. zarzuty o niehistoryczności systemu do starcia Brandywine związaną ze zmianą taktyki wojsk amerykańskich, a także zarzuty co do rozwiązań dotyczących artylerii. Czy po latach możecie napisać dwa zdania jak oceniacie system z perspektywy lat i zapewne innych gier i systemów, które poznaliście.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: Raleen »

Kiedyś u nas ekspertem od tego systemu był Arteusz, który ograł wszystkie bitwy po kilka razy i znał go dobrze. Pamiętam, że zawsze go chwalił. Były jakieś drobne problemy, ja jak grałem aż tak bardzo mnie nie porywał ten system, ale miał swój klimat i generalnie oceniam go na plus. Patrząc po cenach, ile kosztuje tri-pack, jeśli jesteś zainteresowany tematem, myślę, że warto.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 208
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 32 times

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: karawanken »

Grałem tylko solo i akurat ani razu w Brandywine ale system mi się bardzo spodobał. Prosty bez dużej liczby wyjątków. Cena Tri-paku jest wręcz śmieszna bo mamy tam cztery bitwy. Najnowsza gra z tej serii Rhode Island kosztuje podobnie a ma "tylko" dwie bitwy. Musze w końcu zagrać z przeciwnikiem.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: Ulysses »

Bardzo fajny system. Instrukcja jest prosta, ale w dodatkowych zasadach przy scenariuszach jest dużo historycznego "mięsa." W Tri-paku jakość wykonania i cztery bitwy dają doskonały stosunek ceny do otrzymanego produktu.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 535
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 144 times
Been thanked: 193 times

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: jacus1944 »

Dziękuję za wszystkie opinie. Trzeba przyznać, że utwardzane mapy robią wrażenie. Gra wchodzi na listę moich zakupów :-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: Raleen »

Jak jeszcze ma utwardzane mapy, to naprawdę za grosze sprzedają ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
kret1975
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:57
Lokalizacja: Poznań okolice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: kret1975 »

Musze się przyznać że długo się wahałem nad tym czy ten system jest dla mnie. Po obejrzeniu zasad do Pensacola na Wojennik TV i zagraniu z kolegą Karawanken w krótką bitwe Eutaw Springs bardzo mi się spodobał ten system.
Aktualnie staram się ogarnąć zasady szczegółowe do Newtown i Pensacoli i jak przyjdzie TriPack to na pewno będzie grane u nas
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Great Battles of the American Revolution (GMT)

Post autor: Raleen »

System nie jest szczególnie skomplikowany. Jak pogracie, wrzuć jakąś relację.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”