Swords & Sails

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Swords & Sails

Post autor: Justynian »

Trwa kampania dodatku do gry „Swords & Sails” tj. „Mercenaries & Privateers A Swords & Sails Intrigue Card Expansion” – link do kampanii: https://www.kickstarter.com/projects/vr ... escription

Tematem gry jest Europa około roku 1000 naszej ery. Gra obejmuje też obszary Polski i jednym z państw występujących w dodatkach do gry jest Polska. Link do bgg gry „Swords & Sails”:
https://boardgamegeek.com/boardgame/182736/swords-sails

Czy ktoś może wie coś więcej na temat tej gry?

Czy ktoś może organizuje zamówienie zbiorowe do Polski?

Co sądzicie o grze?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Swords & Sails

Post autor: Raleen »

Gadżety wyglądają ładnie i na pewno przyciągną wielu nabywców, zwłaszcza monety. Jak już przy poprzednio linkowanej grze narzekałem na naszego orła białego w wersji współczesnej, tutaj też nie jest on aktualny dla przedstawianej epoki, ale przynajmniej z czasów piastowskich (na moje oko Władysława Łokietka albo Kazimierza Wielkiego). Natomiast dziwi trochę, że Polska jest dopiero w dodatku, a Ruś Kijowska już w podstawce, ale chyba trochę taka to gra.

Na BGG znaleźć można następujący opis:
The year is 1000 C.E., the middle of the medieval period. The European continent is constantly at war as competing political factions try to control Europe through military might and political intrigue.

In Swords & Sails, players control one of these factions in a bid to conquer Europe. Build armies and fleets, build more cities, make and break alliances, spy on your opponents, and go to war to conquer all of Europe.

Players have up to five armies and fleets to move and attack with on a large 38x28 inch map of Europe which accurately depicts Europe in 1000 C.E. Each army can contain six types of combat units: Knights, Heavy Cavalry, Light Cavalry, Heavy Infantry, Light Infantry or Peasant troops. Fleets can contain warships, Raider ships, or Transports for moving your armies. Every season you can build more units into your armies or fleets to have a better chance of capturing more territories. More cities can also be built to increase income without the need to capture territory. Combat occurs between armies by using a unique combat system that gives a feel of your troops lining up on the battle field and facing off. The system uses 2d6 to determine outcomes.

Will the Byzantine Empire rise again and give rebirth to the glory and ancestors of Ancient Rome? Can the upstart Kievan Rus Empire bring a new golden age of Slavic Culture and power? Or will the Fatimid Caliphate push further into Europe and create an even greater Muslim Empire?
Za: https://boardgamegeek.com/boardgame/182736/swords-sails

Pokazuje on, że gra jest co najwyżej luźno osadzona w realiach historycznych tego okresu. Jak patrzę na to jakie jednostki autorzy przewidzieli (nie za bardzo odpowiadają realiom, przy czym najciekawsze są chyba jednostki morskie...), na koncepcję podboju całej Europy przez jedną z "frakcji" (raczej nierealne...), wzmianki o budowaniu miast (silny rozwój ekonomiczny i zakładanie miast to raczej nie ta epoka), czy wzmianki o kilku armiach (generalnie nie jest to zjawisko typowe dla średniowiecza...), z tego wszystkiego wynika, że gra raczej będzie trochę lepszą wersją "Ryzyka" niż czymś więcej. Niektórym pewnie się spodoba, zależy kto czego oczekuje i kto co lubi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”