The Last Vikings (Strategemata)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tak czytam. Jeśli chodzi o te nieszczęsne punktu ruchu to logika autora jest prosta jak konstrukcja cepa: jak wyszło dobrze przy Krwawych Stepach Krymu, to autor to ciągnie z modyfikacjami.

Oczywiście można pomyśleć i uproszczeniu, tylko po co rozwalać albo zmieniać to, co dobrze działa? Zwłaszcza, że obok przemieszczania oddziałów są też zwroty.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Ulysses »

Mam pytania do instrukcji:

1.
VI. 7
„Jeśli kawaleria gracza nieaktywnego nie wykona kontrszarży, zmuszona jest wycofać się o dwa heksy”
Rozumiem, że chodzi o to, że nie podjęła próby kontrszarży. Jeśli podjęła próbę i zakończyła się ona niepowodzeniem kawaleria się nie wycofuje?

2.
Kontrszarża
Jednostka A się rusza. Wchodzi w strefę kontroli jednostki X. Jednostka X próbuje wykonać kontrszarżę - nieudana. Jednostka A rusza się dalej i wchodzi w strefę frontową jednostki X, która ponownie próbuje kontrszarż, znowu nieudanej. Czy jeśli ruszy się jednostka B to jednostka X może kolejny raz próbować kontrszarży mimo, że obok znajduje się jednostka npl?

3.
VI.6
… traci 2 pkt morale i także może ulec rozbiciu.”
Jeśli utrata tych dwóch pkt oznacza, że morale spadło do zera?

4.
Artyleria
Artyleria we wrogiej aktywacji ostrzeliwuje npl tylko raz – gdy wróg wschodzi w jego strefę frontową. –Jak rozumiem artyleria może przeprowadzić tylko jeden ostrzał w aktywacji wroga. Czy trzeba strzelać do pierwszej jednostki, która wchodzi na heks frontowy, czy można nie strzelić i otworzyć ogień gdy kolejna jednostka npl wejdzie na drugi heks frontowy?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ulysses pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 16:26 Mam pytania do instrukcji:

1.
VI. 7
„Jeśli kawaleria gracza nieaktywnego nie wykona kontrszarży, zmuszona jest wycofać się o dwa heksy”
Rozumiem, że chodzi o to, że nie podjęła próby kontrszarży. Jeśli podjęła próbę i zakończyła się ona niepowodzeniem kawaleria się nie wycofuje?
Wycofuje się tylko wtedy, gdy nie podejmuje próby. I dotyczy to tylko wejścia piechoty na heks w strefie kontroli piechoty.
2.
Kontrszarża
Jednostka A się rusza. Wchodzi w strefę kontroli jednostki X. Jednostka X próbuje wykonać kontrszarżę - nieudana. Jednostka A rusza się dalej i wchodzi w strefę frontową jednostki X, która ponownie próbuje kontrszarż, znowu nieudanej. Czy jeśli ruszy się jednostka B to jednostka X może kolejny raz próbować kontrszarży mimo, że obok znajduje się jednostka npl?
VI.13 Oddział w strefie frontowej a reakcja. Oddział, który na początku aktywacji przeciwnika, znajduje się we wrogiej strefie frontowej nie może reagować. Wyjątek: można wyłącznie reagować na wycofanie oddziału.

3.
VI.6
… traci 2 pkt morale i także może ulec rozbiciu.”
Jeśli utrata tych dwóch pkt oznacza, że morale spadło do zera?
Jeśli strata tych 2 oznacza zejście morale do zera, to oznacza zarazem rozbicie oddziału.
4.
Artyleria
Artyleria we wrogiej aktywacji ostrzeliwuje npl tylko raz – gdy wróg wschodzi w jego strefę frontową. –Jak rozumiem artyleria może przeprowadzić tylko jeden ostrzał w aktywacji wroga. Czy trzeba strzelać do pierwszej jednostki, która wchodzi na heks frontowy, czy można nie strzelić i otworzyć ogień gdy kolejna jednostka npl wejdzie na drugi heks frontowy?
Można strzelić do dowolnej jednostki, nie tylko pierwszej.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Ulysses »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 19:41
Ulysses pisze:
2.
Kontrszarża
Jednostka A się rusza. Wchodzi w strefę kontroli jednostki X. Jednostka X próbuje wykonać kontrszarżę - nieudana. Jednostka A rusza się dalej i wchodzi w strefę frontową jednostki X, która ponownie próbuje kontrszarż, znowu nieudanej. Czy jeśli ruszy się jednostka B to jednostka X może kolejny raz próbować kontrszarży mimo, że obok znajduje się jednostka npl?
VI.13 Oddział w strefie frontowej a reakcja. Oddział, który na początku aktywacji przeciwnika, znajduje się we wrogiej strefie frontowej nie może reagować. Wyjątek: można wyłącznie reagować na wycofanie oddziału.
Ten przepis mówi o początku aktywacji. Natomiast mi chodzi o sytuację w której np. jednostka kawalerii szwedzkiej nie ma npl w strefie frontowej. Jest aktywacja polska. Do szwedzkiego oddziału kawalerii podchodzi oddział kawalerii polskiej. Szwedzi wykonują próby kontrszarży, nieudane. Polska kawaleria wchodzi w strefę frontową. Czy kiedy ruszy się kolejna jednostka polskiej kawalerii (ciągle mówimy o tej samej aktywacji) to szwedzka kawaleria może próbować kontrszarży mimo, że ma jednostkę w strefie frontowej?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ulysses pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 20:11 Ten przepis mówi o początku aktywacji. Natomiast mi chodzi o sytuację w której np. jednostka kawalerii szwedzkiej nie ma npl w strefie frontowej. Jest aktywacja polska. Do szwedzkiego oddziału kawalerii podchodzi oddział kawalerii polskiej. Szwedzi wykonują próby kontrszarży, nieudane. Polska kawaleria wchodzi w strefę frontową. Czy kiedy ruszy się kolejna jednostka polskiej kawalerii (ciągle mówimy o tej samej aktywacji) to szwedzka kawaleria może próbować kontrszarży mimo, że ma jednostkę w strefie frontowej?
Może. Dlatego, że nie ma zakazu. Ja zawsze staram się uwzględniać swego rodzaju symultaniczność ruchów. Nie ma zakazu kolejnej próby kontrszarży, a przepis wyraźnie mówi o zakazie, jeśli zaczyna się aktywację w strefie oddziału gracza aktywnego.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: swampgoblin »

Zjadliwy jest ten tytuł w grze solo? Aktywacja by na to wskazywała, ale wolę spytać.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Ulysses »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 21:25
Ulysses pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 20:11 Ten przepis mówi o początku aktywacji. Natomiast mi chodzi o sytuację w której np. jednostka kawalerii szwedzkiej nie ma npl w strefie frontowej. Jest aktywacja polska. Do szwedzkiego oddziału kawalerii podchodzi oddział kawalerii polskiej. Szwedzi wykonują próby kontrszarży, nieudane. Polska kawaleria wchodzi w strefę frontową. Czy kiedy ruszy się kolejna jednostka polskiej kawalerii (ciągle mówimy o tej samej aktywacji) to szwedzka kawaleria może próbować kontrszarży mimo, że ma jednostkę w strefie frontowej?
Może. Dlatego, że nie ma zakazu. Ja zawsze staram się uwzględniać swego rodzaju symultaniczność ruchów. Nie ma zakazu kolejnej próby kontrszarży, a przepis wyraźnie mówi o zakazie, jeśli zaczyna się aktywację w strefie oddziału gracza aktywnego.
Ok. Dzięki. Chciałem się upewnić.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ulysses pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 21:45 Ok. Dzięki. Chciałem się upewnić.
Nie ma za co. Moje zasady są często nietypowe, stąd najpierw wymuszają wyskok z utartych schematów. A potem zdziwienie, że działają normalnie.
W który scenariusz grasz?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

swampgoblin pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 21:44 Zjadliwy jest ten tytuł w grze solo? Aktywacja by na to wskazywała, ale wolę spytać.
Możemy próbować przez vassala zagrać.
Zastrzegam jednak, że dawno nie grałem i nie pamiętam dobrze zasad. A tak w ogóle da się grać solo tylko trzeba ustalać losowo kolejność aktywacji.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Ulysses »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 21:46
Ulysses pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 21:45 Ok. Dzięki. Chciałem się upewnić.
Nie ma za co. Moje zasady są często nietypowe, stąd najpierw wymuszają wyskok z utartych schematów. A potem zdziwienie, ze działają normalnie.
W który scenariusz grasz?
Dopiero czytam instrukcję. Podobno grę "znajdę" pod choinkę ;)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ulysses pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 22:02 Dopiero czytam instrukcję. Podobno grę "znajdę" pod choinkę ;)
A to w razie W pytaj. W książce scenariuszy jest scenariusz szkoleniowy. Krzysiek Grisznak nagrał filmik, ale nieco tam drobnych błędów. Warto jednak obejrzeć, bo Krzysiek gra sam ze sobą, więc można zobaczyć jak działa gra solo, do której zresztą nie ma osobnych zasad.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: swampgoblin »

Ja bym chętnie zagrał przez vassala, tylko że "grafik" w tym roku mam taki, że wolę się nawet nie umawiać, żeby współgracz potencjalny się na mnie nie zeźlił w razie czego. Może coś się jeszcze wymyśli. Dobrze mi robi patrzenie na Wikingów, ładnie to jest wykonane. Żetony fajniejsze, niż w wielu grach GMT.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

swampgoblin pisze: wtorek, 22 grudnia 2020, 22:14 Ja bym chętnie zagrał przez vassala, tylko że "grafik" w tym roku mam taki, że wolę się nawet nie umawiać, żeby współgracz potencjalny się na mnie nie zeźlił w razie czego. Może coś się jeszcze wymyśli. Dobrze mi robi patrzenie na Wikingów, ładnie to jest wykonane. Żetony fajniejsze, niż w wielu grach GMT.
Najmniejszy (szkoleniowy) scenariusz to drobnica czasowa. Jakby co to jestem chętny. Dzięki za uznanie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Ulysses »

Kolejne pytania

1. Broniąca się na podmokłej łące jednostka kawalerii otrzymuje - 1 do morale? Atakująca z terenu podmokłego jednostka też dostaje modyfikator -1 do morale?
2. Czy nieprzejście pierwszego testu morale przez atakującego oznacza wygrane starcie przez obrońcę z puntu widzenia XIV.4?
3. Jednostka o pełnym morale 6, osłabionym 5 po utracie w jednym starciu 5 pkt morale ulega eliminacji?
4. Ostrzał:
- do ostrzału dochodzi w czasie wejścia jednostki w strefę frontową, w ramach reakcji
- do ostrzału dochodzi w czasie walki
Czyli broniąca się jednostka może ostrzelać npl dwa razy -pierwszy raz w ramach reakcji na wejście w strefę frontową i drugi w czasie walki
5. Czy jednostka piechoty w ramach reakcji na wejście w strefę frontową strzela tylko raz, czy też może strzelić dwa razy, gdy npl wejdzie na każdy heks frontowy?
Ostatnio zmieniony piątek, 25 grudnia 2020, 16:47 przez Ulysses, łącznie zmieniany 1 raz.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: The Last Vikings (Strategemata)

Post autor: Ulysses »

Mam problem z kontrszarżą, gdyż stawia ona kontrszarżującą jednostkę w bdb sytuacji. Nie ma znaczenia przewaga liczebna nieprzyjaciela. Kontrszarżująca jednostka zawsze walczy tylko z jednym wrogiem.
Przykładowa sytuacji.

https://ibb.co/fQ8MTXv

Bayr-Brand kontrszarżuje i druga jednostka Verdiska Dr nie może wpłynąć na przebieg walki.

https://ibb.co/8XkQY5j

W sytuacji gdy kontrszarża przeciw pierwszej jednostce jest nieudana, to Bayr Brand może spróbować kontrszarży przeciw drugiej jednostce, wyjść ze strefy frontowej i ją zaatakować.

https://ibb.co/Gx89Jyx

Ja wiem, ze to się dzieje niby w tym samym czasie, ale sytuacja w której posiadające inicjatywę jednostki, atakujące, nie mogą zaatakować wroga, nie mogą, przy przewadze liczebnej wejść im na skrzydło korzystając z tego że inna jednostka (w tej samej aktywacji) związała npl jest dziwne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”