Kokenhausen 23.06.1601 - nowa bitwa system Kircholm

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Kokenhausen 23.06.1601 - nowa bitwa system Kircholm

Post autor: Gladky »

Raleen pisze:Gladky, jak macie jakieś mapy to ja bym porobił zdjęcia z takiej próbnej rozgrywki i tu wrzucił. Na pewno byłoby to ciekawe.
Map na razie nie mamy...

Bo źle wyznaczyłem Szwedom cele w bitwie i przez to Motyl nie musiał atakowac, a oni musieli w historii odbić zamek oblężony przez Polaków.

Mam już trochę posmysłow jak to rozwiązać...

Teraz siedzę nad planszą, czyli mówiąc dokładniej szukam materiałów które pozwolą mi w miarę możliwości jak najdokładniej odtworzyć pole bitwy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wojsk tam zdaje się niewiele, to i bitwa szybka i o tyle ciekawa.

Ile tam jest oddziałów :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Gladky mógłbyś przybliżyć jak wyglądała wasza walka i czy wystąpiły potrzeby zmiany niektórych fragmentów zasad "kircholmskich"?
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Raleen pisze:Wojsk tam zdaje się niewiele, to i bitwa szybka i o tyle ciekawa.

Ile tam jest oddziałów :?:
Polacy ponad 3000 wojska, czyli podobnie jak pod Kircholmem, Szwedzi 4900 ( w tym 4000 kawalerii). Piechota osłonięta kozłami hiszpańskimi.

Do tego w opcjonalnym scenariuszu opcjonalnym dochodzi 2000 załogi Szwedzkiej w Kokenhausen, ok 500 piechoty polskiej i działa na straży Szwedów w zamku. 150 Lipków w obozie polskim.

Czyli siły po stronie polskiej porównywalne z Kicholmem, po szwedzkiej nieco mniejsze, ale za to osadzone za silnymi przeszkodami...

Tylko propblem jest jeden. Tyrzeba zrobic tak, żeby to szwedzi musieli zaatakować. Bo w ostatniej rozgrywce Motyl sie zwinął do tyłu i po moich szarżach sam zaszrżował przeważającą kawalerią.

Na razie prace idą spokojnie...
Awatar użytkownika
motyl
Chorąży
Posty: 266
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:04
Lokalizacja: Muszyna / Lublin KUL

Post autor: motyl »

Rzeczywiście Szwedzi broniąc się mają przewagę, choć nie graliśmy rewanżu. trzeba sprawdzić, czy Polacy atakując nie mają zupełnie szans.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Wtrącę swoje trzy grosze:
Obawiam się, że taka gra moze być niegrywalna - jeśli zmusi się Szwedów do atakowania, to zostaną zmieceni, jeśli będą mogli siedzieć spokojnie za fortyfikacjami, to Polacy z kolei mogą nie mieć szans.

Ja w tym systemie przymierzałem się do zrobienia Prostek. Opracowałem (tzn. zrobiłem ręcznie) już nawet żetony, ale później projekt zarzuciłem z braku czasu. Prostki były dynamiczną bitwą, z ciekawym terenem (rzeka, obóz brandenburski). Mogłoby być ciekawie.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

ja mam nadziejeze jednak ,,Kokenhausen" w wersji A ujrzy światło dzienne-z takich małych bitew to najlepiej pasowałyby chyba Kłuszyn i Trzcianna
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja z początku też miałem podobne obawy jak Leo, zobaczymy jak to wyjdzie panom w praktyce, póki co to dopiero przymiarki zdaje się.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Raleen pisze:Ja z początku też miałem podobne obawy jak Leo, zobaczymy jak to wyjdzie panom w praktyce, póki co to dopiero przymiarki zdaje się.
No na razie, rzeczywiście odłożyłem na bok, mam bardzo dużo nauki, ale materiały cały czas leżą i czekają na lepsze czasu - może na święta.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 332
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 301 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Halo, witam, jak tam bitwa? Rozumiem, że leży od roku?

Ja mam pewną propozycję na nową bitwę systemu "Kircholm", ale jak widzę narazie na forum dużo słów a mało czynów w tym kierunku zostało uczynionych, więc nie ma co szaleć :wink:

A a propos Inflant to jeszcze jest Biały Kamień 25. IX. 1604... :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To chyba leży, ale może Gladky zawita do nas to wtedy ruszy..

Motyl też tu bywał i moderował przejściowo ten dział, ale wywiało go za granicę i słuch po nim zaginął od tego czasu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”