Revolution: The Dutch Revolt 1568-1648 (Phalanx Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nataniel pisze:Pazdziernik w REBELu? Wierze, ze akurat w kwestii sprzedazy mam troche wieksze doswiadczenie :)
Dobrze, dla dobra sprawy uwierzę w ten swoisty argument z autorytetu :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Nataniel pisze: Nie wierzysz, ze obniza sie cene nawet popularnej gry poniewaz udalo sie ja taniej kupic? Czym w takim razie byl Strategiczny Pazdziernik w REBELu? Wierze, ze akurat w kwestii sprzedazy mam troche wieksze doswiadczenie :)
W takim razie wszystkie nowo zakupione przez was gry z USA powinny być tańsze z uwagi na taniejącego dolara (oprócz tych, które macie na stanie od dłuższego czasu) Mam rację? Bo jak nie mam to argument o obniżce ceny popularnej gry z uwagi, że udało się ją taniej kupić jest lekko naciągany. Chyba, że są inne powody.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Tomasz „Arteusz” Samek.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 14:16 przez Arteusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Bardzo fajna recenzja Arteuszu, widać, że byłeś mocno zaangażowany w jej pisanie jak i w granie. Trochę miejscami to wszystko zawile wygląda, ale jak piszesz to wina zasad, które szczególnie klarowne nie są.

Gratulacje i liczymy na więcej :!:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Po czym rozpoznaję dobrą recenzję? Ano po tym, że nawet jeśli dotyczy gry o okresie, który mnie nie interesuje, czytam ją z przyjemnością, a nawet nabieram ochoty - jeśli nie na regularne granie, to przynajmniej na spróbowanie.

W recenzji Arteusza wszystko jest w odpowiednich proporcjach: opis jakości wykonania elementów, mechaniki gry, przebiegu rozgrywki, jakości instrukcji (coś szczególnie dla mnie! :wink: ), wrażeń własnych Autora, porównań do innych gier. Gdzie można - pochwała. Gdzie trzeba - przygana.

I przede wszystkim: całość jest napisana PO POLSKU! Nie zawsze tak bywa.

Tak trzymać!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Proszę nie bijcie i nie słodźcie za bardzo :wink: . Na pewno postaram sie coś jeszcze napisać.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

W ramach sprostowania,bo mi się przypomniało.
Pierwotnie recenzja była podzielona na dwie części.
Pierwsza to cały pierwszy i drugi akapit, i była opatrzona tytułem : "Obiektywnie o grze słów kilka (dla tych, co lubią suche fakty)."
Druga część to pozostałe akapity z tytułem: "Subiektywnie o grze słów kilkanaście (czyli jak to zinterpretować)."
Jakiś chochlik drukarski zeżarł. :D :wink:
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Karta pomocy gracza do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Kartę opracował Tomasz „Arteusz” Samek.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 marca 2011, 19:54 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Na karcie pomocy po przeczytaniu instrukcji powinno być wszystko jasne.

Dla przypomnienia, instrukcja po polsku do ściągnięcia z tego adresu:
http://www.phalanxgames.nl/layout/games ... e=en&id=21
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No, nawet ja przyznam, że co nieco więcej po lekturze Twojego pomocnika załapałem :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sheva
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 11:57
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Sheva »

Witajcie,
przepraszam, że wyciągam takiego suchara ale mam pytanie: jako, że gra wpadła mi w ręce i nie umiem znaleźć nigdzie instrukcji pl, linki podane w wątku już nie działają a w sieci niestety nie natknąłem się nigdzie na instrukcje :( Może komuś z was w czeluściach dysku plącze się taka instrukcja? Albo wiecie gdzie szukać? Z góry wielkie dzięki za fatygę!
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Sheva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Przenosiny strony - to co do karty pomocy. Dziś powinno być już wszystko.

Natomiast co do instrukcji pl - proponuję napisz PW do Arteusza. My zdaje się tego nie robiliśmy (tzn. jakoś sobie nie przypominam, przynajmniej oficjalnie).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Cysorz
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: środa, 15 grudnia 2010, 20:36
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Cysorz »

Witam wszystkich!

To mój pierwszy (ale mam nadzieję, że nie ostatni) post na waszym forum. 2 tygodnie temu otrzymałem grę Revolution: Dutch Revolt 1568-1648. Mam karty gracza (dziękuję Arteuszowi!) i instrukcję. Przeczytałem ją kilka razy i mam kilka wątpliwości. Przepraszam, że od razu tyle pytań ale nie wiem kiedy znowu będę miał możliwość się zalogować a normalnie mnie już skręca, żeby zagrać:P

1. Żetony znajdujące się w mieście umieszczamy jeden na drugim w stosik? Tak, że musimy ciągle je przeglądać?

2. Instrukcja mówi, że miasta mogą być opodatkowane kwotą od 1 do 3 guldeny. Jakie są konsekwencje nałożenia większego podatku? Tzn. dlaczego miałbym wybrać niższy podatek.

3. Na początku gry wszystkie biskupstwa są katolickie? Jeżeli Habsburgowie przejmują kontrolę nad silnie katolickim biskupstwem to pozostaje ono silnie katolickie czy spada na katolickie?

4. Znacie jakąś literaturę opisującą Holenderską Revoltę?

Wydawało mi się, że tyvh wątpliwości miałem więcej. Napiszę jeszcze jutro.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: ChevalierVernix »

Co do literatury, akurat przeglądam sobie amazon, przesyłam więc kilka linków (nie czytałem tych pozycji, tak że traktuj to czysto orientacyjnie):

http://www.amazon.com/Dutch-Revolt-Geof ... 080141136X

http://www.amazon.com/Dutch-Republic-Gr ... =pd_cp_b_3

http://www.amazon.com/Worldly-Art-Dutch ... =pd_cp_b_2
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez ChevalierVernix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Dawno nie grałem, mogę nie pamiętać, ale wydaje mi się, że:

1. W mieście fazie rozmieszczania wpływów mogą być żetony tylko jednego gracza. W stosik. Możemy je przeglądać, tylko po co?
2. Możemy potrzebować więcej wpływów politycznych niż pieniędzy. I wtedy mniejszy podatek jest lepszy. Albo po prostu nie mamy już żetonów, bo leżą na planszy i nie damy rady pobrać wyższego podatku. W ogóle ten pomysł z dwustronnymi żetonami pieniądze/wpływy to jeden z najfajniejszych patentów w tej grze.
3. Pozostaje silnie katolickie.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”