System "Husaria" (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Camillus
Sergent
Kontakt:

Re: System "Husaria" (TiS)

Post autor: Camillus » czwartek, 7 grudnia 2017, 13:33

Dzięki Raleen za wyczerpującą wypowiedź :)
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Kontakt:

Post autor: Khamul » czwartek, 7 grudnia 2017, 22:52

krajarek pisze:Uciąłem sobie kiedyś pogawędkę na temat tej mapy z jej Autorem. Nie przekonał mnie. Z systemu grałem tylko Kłuszyn i rozkładałem Trzcianę (Trzciano?).
Nie rozkładałeś, grałeś... https://get.google.com/albumarchive/109 ... R_p-aySdov_
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 78 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 31 maja 2018, 22:22

Kiedyś, dawno temu, przymierzałem się do zrobienia gry o bitwie pod Beresteczkiem, ale zarzuciłem projekt już lata temu, tym niemniej sama bitwa pozostała w kręgu moich zainteresowań.

Ostatnio miałem okazję poczytać sobie o grze TiS poświęconej tej bitwie. Poczytać na samym forum TiS... Przyznam, że rzadko cokolwiek stamtąd linkuję. Tym razem uczynię wyjątek nie bez powodu. Zaciekawiła mnie bowiem bardzo koncepcja tej bitwy w wydaniu TiS:
http://taktykaistrategia.pl/forum/viewt ... &start=100

Chodzi mi konkretnie o te dwa posty:
wujaw pisze:Ja przymierzam się do ostatniego scenariusza, kozaków jest niewielu, Polacy w pełnej ilości to by była przesada, tym bardziej, że skoro kozacy sa w taborze, na bagnach to kawaleria na niewiele się przyda (chyba).
Ale widzę gorszy problem.
Gra trwa 20 etapów, a kozacy zdejmują co etap jednego dowódcę, oraz jeden oddział.
Dowódców jest 12, na 8 etapów przed końcem nie będzie więc żadnego.
Jak chodzi o inne jednostki też prawie wszystko samo ucieknie, bo kozacy mają w sumie 20 jednostek piechoty, 6 artylerii, czyli do końca gry znikają prawie wszyscy bez udziału wroga.
Taborów nie liczę, bo raczej nie uciekały w panice.
Czyżby scenariusz polegał na pośpiesznym mordowaniu kozaków póki nie uciekli?
I odpowiedź autora gry:
Wojciech Zalewski pisze:
wujaw pisze:Ja przymierzam się do ostatniego scenariusza, kozaków jest niewielu, Polacy w pełnej ilości to by była przesada, tym bardziej, że skoro kozacy sa w taborze, na bagnach to kawaleria na niewiele się przyda (chyba).
słuszny wniosek
wujaw pisze:Gra trwa 20 etapów, a kozacy zdejmują co etap jednego dowódcę, oraz jeden oddział.
Dowódców jest 12, na 8 etapów przed końcem nie będzie więc żadnego.
Jak chodzi o inne jednostki też prawie wszystko samo ucieknie, bo kozacy mają w sumie 20 jednostek piechoty, 6 artylerii, czyli do końca gry znikają prawie wszyscy bez udziału wroga.
Taborów nie liczę, bo raczej nie uciekały w panice.
Czyżby scenariusz polegał na pośpiesznym mordowaniu kozaków póki nie uciekli?
dokładnie tak było, można zaatakować wcześniej, zanim zwieją
Pozostawiam bez komentarza, zwłaszcza dla znających choć trochę tę bitwę. Szczególnie ostatnią odpowiedź.

W międzyczasie miałem okazję wymienić opinie z kolegą wujawem... ale nie będę za niego pisał na forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade

Post autor: wujaw » środa, 13 czerwca 2018, 22:43

Sytuacja groteskowa, jak widać z tego opisu, póki co scenariusz nie został rozegrany.
Trochę krążę wokół gry jak przysłowiowy pies koło gorącej kaszy, bo trochę się ostudziłem w zapale do scenariusza finałowego z przyczyn wynikających z cytowanej wymiany zdań.
Wydawał się atrakcyjny: tabory, bagna (w tak skrajnie prostym systemie to atrakcje), niedużo żetonów.
No ale po bliższym przyjrzeniu się jest gorzej.
Scenariusz pierwszy mnie nie wciągnął bo to przepychanki z Tatarami, które przećwiczyłem rozgrywając dwukrotnie w ramach rozgrzewki Hodów z ostatniego TiSa.
Pozostaje walna bitwa, a tam po sto parę żetonów na twarz i na pierwszy rzut oka przepychanka na cały dzień, już mieliśmy grać, ale ostatecznie nie wyszło.
I tak leży sobie i czeka Bereseteczko.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 14 czerwca 2018, 09:06

Napisz coś o tym Hodowie więcej jeśli możesz. Ostatnio to legendarna bitwa, zwłaszcza wśród miłośników husarii (mam na myśli głównie fanów pisarstwa Radosława Sikory). Jeśli to o tą bitwę chodzi co mam na myśli...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Radosław Kotowski
Chui
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Post autor: Radosław Kotowski » czwartek, 14 czerwca 2018, 17:29

Rozegrałem obie gry. Czyli i Beresteczko i Hodów.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » czwartek, 14 czerwca 2018, 17:57

Radosław Kotowski pisze:Rozegrałem obie gry. Czyli i Beresteczko i Hodów.
I jak się grało? Co tam ciekawego wypatrzyłeś?

Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade

Post autor: wujaw » środa, 4 lipca 2018, 23:21

Co do Beresteczka najbardziej mnie interesuje ile trwała gra, ile etapów rozegrano, ile w tym czasie "poległo" żetonów po obydwu stronach?
No i kto wygrał?!
Awatar użytkownika
nahar
Chef de bataillon
Has thanked: 2 times

Post autor: nahar » poniedziałek, 9 lipca 2018, 20:32

Wygrali Reptilianie....

BTW można by się pokusić o jakiś system taktyczny do bitew XVIII wiecznych w naszej części Europy.
Awatar użytkownika
brathac
Major
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: brathac » poniedziałek, 9 lipca 2018, 22:42

nahar pisze:Wygrali Reptilianie....

BTW można by się pokusić o jakiś system taktyczny do bitew XVIII wiecznych w naszej części Europy.
Hmm... Ogniem i Mieczem? :lol:
Awatar użytkownika
Radosław Kotowski
Chui

Post autor: Radosław Kotowski » wtorek, 17 września 2019, 19:49

Słabo pamiętam, zresztą jak można zauważyć odpisuję po roku.
System nie za bardzo oddaje realia, tylko husaria ma modyfikator +3 za kopie.
Beresteczko rozegrałem z kolegą z którym gram regularnie oraz z nowicjuszem w grach wojennych.
Graliśmy z 6 godzin.
Wygrali oczywiście Polacy, dodatek za morale był decydujący.
Ale mam zapłon...
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 7 października 2019, 12:58

Recenzja "Hodowa 1694" na portalu The Node:

http://thenode.pl/gry-planszowe/1147-hodow-1694

Awatar użytkownika
Radosław Kotowski
Chui

Post autor: Radosław Kotowski » poniedziałek, 7 października 2019, 16:56

To jest bardzo dobra recenzja, mogę się podpisać pod wnioskami.
Ja oczywiście rezegrałem grę po swojemu, wyjaśniając wątpliwości w taki sposób żeby było w miarę grywalnie.
Jak my tu przetrwaliśmy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”