[Musket&Pike] Gustaw Adolf (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6597
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Post autor: Darth Stalin »

Z tego, co pamiętam:

1. lanca +1 jest dla petyhorców - kopia husarska ma +2...

2. petyhorcy mają łuki - strzelają na 2 pola frontu, pole lewego boku i pole lewego tyłu, na 8 jest Formation Hit, na 9 jest formation hit i punkt siły strat - ale nie ma limitu amunicji, jak w pistoletach; poza tym petyhorcy są jednocześnie ARKEBUZERAMI - czyli mogą strzelać też z broni długiej.

To tyle, co pamiętam - ale i tak polska jazda może być po prostu kombajnem...

Acha, autorzy piszą, że akurat w tych dwu bitwach, które są w grze, to petyhorcy występują w wersji lżejszej, bo w innych bitwach byli lepiej opancerzeni (Trzciana i Tczew to petyhorcy są jako "unarmoured", ale autorzy piszą, że podstawowym uzbrojeniem ochronnym była kolczuga, tyle, że akurat nie w tych oddziałach, które walczyły w tych bitwach).

Generalnie mają dobry research źródłowy, w tym od wielkiego miłośnika naszej jazdy :D
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Ani na GMT ani na BGG nie mogę znaleźć fotek żetonów sił polskich, a ciekaw jestem jak wyglądają. Wiecie może gdzie na necie można by je obejrzeć? Są jakieś fanowskie strony systemu itp?

W instrukcji jest tylko 'rozpikselowany' i czarno-biały Koniecpolski.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Miła zieleń :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Strategos pisze:Miła zieleń :)
Haha no właśnie ciekaw byłem także koloru, bo czerwony jest dla cesarskich. Jakbyście kiedyś robili AAR jakiś, to wrzućcie fotkę kilku polskich żetonów różnych formacji, please. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Skąd można ściągnąć playbook'a?
Zeka

Post autor: Zeka »

Jasz pisze:Skąd można ściągnąć playbook'a?
Sprawdzałeś na stronie GMT?
http://www.gmtgames.com/living_rules/li ... s.html#mps
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Przeglądałem tabelki i mam wrażenie, że kawaleria jest mocno przepakowana.

Rajtarzy (kirasjerzy) atakujący frontalnie na ciężką piechotę z pikami w formacji hedgehog (czyli "jeż") mają 50% szansy żeby ich pogonić (+2 za impet i -2 za jeża. nie wdając się w inne modyfikatory); nie wiem czy coś źle rozszyfrowałem? jakoś nie widzi mi się, żeby kolesie z rapierami byli wstanie przebić się przez ścianę pik. (nie to co nasi Usarze).
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2810 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W tej grze etap to zdaje się pół godziny, więc może jakoś uwzględniony jest ten fakt?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Uwzględnia się jeszcze przewagę w morale, kawaleria może użyć pistolety (+1), oraz przewaga liczebna w przypadku ataku piechoty na kawalerię może być znaczna - 2:1 (-1).
Dodatkowo jeśli ciężka piechota nie jest uformowana w jeża (bo nie uda jej się tego uczynić) może zadać spore straty kawalerii (ok. 2 PS - a to już w przypadku jazdy co ma średnio 3 punkty jest dużo - dodatkowo wtedy spada kawalerii morale o 1 w dół, dostaje Formation Shaken [-2 do walki wręcz]).
Ogólnie myślę, że jest to ogromne ryzyko puszczać kawalerię na batalion piechoty... kawaleria jest szybko i łatwo jej otaczać skrajne bataliony w centrum.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Wiem że są jeszcze dodatkowe modyfikatory, ale nie zmienia to faktu, że atak frontalny jest "za dobry" - w rzeczywistości to byłaby masakra.
Nawet ciężkie rycerstwo w średniowieczu przeciwko pikinierom, a później lansjerzy (lanca) kontra bagnety mieli kłopoty z przełamaniem, co więc dopiero rapier kontra pika!
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Ale pikinierów było sporo mniej niż w średniowieczu.
Do odparcia szarży jazdy piechota musiała mieć żelazne morale - w czasach N jazda wielokrotnie łamała czworoboki.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Zapomniałem dodać, że podwójny batalion HI strzela dwa razy. Jest to ogromna siła ognia. W bitwie pod Lens jaką rozegrałem, kawaleria hiszpańska atakowała moje bataliony - żadna z tych jednostek, która wydała im pojedynek, nie przetrwała tego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

ozy pisze:Do odparcia szarży jazdy piechota musiała mieć żelazne morale - w czasach N jazda wielokrotnie łamała czworoboki.
W przypadku szarży na czworobok zwykle to jednak piechota była górą. Czworoboki łamała też głównie ciężka kawaleria i nasi lansjerzy, ze względu na bardzo dobrze wyszkolenie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Raleen pisze:
ozy pisze:Do odparcia szarży jazdy piechota musiała mieć żelazne morale - w czasach N jazda wielokrotnie łamała czworoboki.
W przypadku szarży na czworobok zwykle to jednak piechota była górą. Czworoboki łamała też głównie ciężka kawaleria i nasi lansjerzy, ze względu na bardzo dobrze wyszkolenie.
I to często wspierana przez konną artylerię.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10530
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2077 times
Been thanked: 2810 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Podczytuję instrukcję Muszkietu i Piki ściągniętą z netu i bardzo mi się to podoba. Autorzy się przyłożyli.
Sprytnie rozwiązali rozkazy i aktywację (choć oczywiście niderlandzka admiralicja nie ze wszystkim się zgadza).
Oczywiście do pewnych drobiazgów można się przyczepić, ale tym razem słowa nie powiem :D
Poza tym za tydzień zagram z JB w jeden ze scenariuszy pod szyldem Gustawa II Adolfa i wtedy się szerzej wypowiem o wrażeniach.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”