Ultima Ratio Regis (self publ.)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Justynian »

Z tego co zrozumiałem z bgg (https://boardgamegeek.com/thread/266901 ... er-picking) obecnie ma miejsce zbieranie zamówień na druk gry „Ultima Ratio Regis” pod linkiem https://www.tipia.es/impresionpersonalizadaurr

Tematem gry jest Europa i Świat w czasach nowożytnych. W odróżnieniu od Here I Stand gra obejmuje też obszary Polski i jednym z państw występujących w grze jest Polska.
Strona bgg gry: https://boardgamegeek.com/boardgame/250 ... atio-regis

A tutaj znalazłem analizę gry po hiszpańsku:
https://espinetewargamero.es/analisis-u ... tio-regis/

Czy ktoś może wie coś więcej na temat tej gry i czy może ją porównać z Europa Universalis: The Price of Power (2022) albo ze starą Europa Universlis z 1993 r.?

Czy ktoś może organizuje zamówienie zbiorowe do Polski? A może jakiś sklep będzie grę sprowadzał?

Co sądzicie o grze?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ultima Ratio Regis

Post autor: Raleen »

Dzięki za tę bardzo ciekawą informację. Wygląda na to, że Hiszpanie zrobili coś o czym od dłuższego czasu myśleli niektórzy gracze w Polsce (powstały też co najmniej dwa tytuły, ale nie doczekały się nigdy wydania). Nie interesowałem się na tyle HISem (samą grę znam gdzieś od 2006 roku, jak tylko pojawiła się w Polsce) i nie śledzę tej tematyki. Gra wygląda zacnie, graficznie w stylu HISa, miło że ktoś pomyślał o tym by zrobić całą Europę, a nie tylko Europę Zachodnią jak to zwykle było do tej pory.

Jedna rzecz zwróciła moją uwagę na zdjęciach - na żetonie polskim na jednym z torów pojawia się współczesna wersja Orła Białego. Jak wiadomo zarówno w XVI wieku, jak i w XVII wieku nasze godło wyglądało zupełnie inaczej i dla mnie jest to pewien zgrzyt historyczny. Jeśli nie jest jeszcze za późno, napisałbym do twórców, żeby to poprawili. Sądzę, że w internecie z łatwością można znaleźć jak wyglądał wówczas nasz orzeł.

Poza grafiką oczywiście o tym czy gra jest dobra decydują zasady. Nie wiem jak tutaj gra wypada.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Ultima Ratio Regis

Post autor: Justynian »

Tutaj znalazłem jeszcze uwagi autora o grze po angielsku:
http://printandplay.games/ultima-ratio- ... ers-notes/

A tutaj pliki do pobrania gry z Internetu i wydrukowania:
http://printandplay.games/ultima-ratio-regis-en/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Raleen »

OK, wszystko jest do pobrania i można się zapoznać z grą w całości.

Patrzyłeś jak tam Polskę zrobiono?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Justynian »

Raleen pisze: sobota, 4 września 2021, 21:46 Patrzyłeś jak tam Polskę zrobiono?
Ja tego nie sprawdzałem, bo miałem nadzieję, że jest ktoś na forum, kto już może wcześniej spotkał się z tą grą, która już istnieje od 2018 r.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Raleen »

Żadne z wielkich wydawnictw tego nie wydało, to i mało kto zauważył. Ale tak bywa, mnóstwo gier jest teraz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: gocho »

Obejrzałem trochę elementów gry. Niestety po kartach wydarzeń wnioskuję, że autor przyjął zbyt długi historycznie i zbyt rozległy obszar gry (wolę gdy ktoś skupi się na jakimś krótszym okresie i wstawi tam sporo chromu). Nie próbując gry maksymalnie uprościć (vide Struggle of Empires), a nadać jej jakieś tory historyczne wymusza w wydarzeniach co ma się w grze stać. Z wydarzeń wypada np. kto z kim ma toczyć wojny i kiedy uzyskuje casus belli w jakimś okresie. Czyli gra podejmuje decyzje za graczy. Nie widać w zasadach specyfiki państw/dynastii, za to gra podpowie nam poprzez wspomniane wydarzenia i cele z kart królestw z kim mamy walczyć, chociaż w zasadzie nie będziemy wiedzieli dlaczego. Na BGG od kilku miesięcy wisi zapytanie o jakieś recenzje z rozegrania gry i cisza. Był już podobny projekt o tym okresie o nazwie Age of Monarchs (2013 rok). I tam też dziwnym trafem w wydarzeniach wisiało które państwa aktualnie mają toczyć ze sobą wojnę. Z pewnością jest w tej grze trochę wskazówek co można by zawrzeć w grze o XVII wieku np. - eksploracja i podbój Syberii, kolonie cukrowe w Brazylii itp. Byłoby jednak lepiej gdyby autor skupił się na konkretnym 20-50 leciu, nadał krajom szczegółowe zasady, realistyczne cele i możliwości, ale nie wymuszał łopatologicznie, w którym momencie musimy stoczyć wojnę.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Ultima Ratio Regis

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Justynian pisze: sobota, 4 września 2021, 21:00 Tutaj znalazłem jeszcze uwagi autora o grze po angielsku:
http://printandplay.games/ultima-ratio- ... ers-notes/

A tutaj pliki do pobrania gry z Internetu i wydrukowania:
http://printandplay.games/ultima-ratio-regis-en/
Let’s say a player controls France and Persia
Ale... czemu? Przecież Francja i Persja to naturalni wrogowie! Persja była w tym czasie zdecydowanym sojusznikiem Austrii i Rzeczypospolitej jako wróg Turcji. Raczej gracz powinien grać Francją i Turcją...
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Justynian »

Czy ktoś rozważa może spolszczenie gry lub przynajmniej przetłumaczenie kart na język polski?
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ultima Ratio Regis

Post autor: farmer »

Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: wtorek, 7 września 2021, 11:27
Justynian pisze: sobota, 4 września 2021, 21:00 Tutaj znalazłem jeszcze uwagi autora o grze po angielsku:
http://printandplay.games/ultima-ratio- ... ers-notes/

A tutaj pliki do pobrania gry z Internetu i wydrukowania:
http://printandplay.games/ultima-ratio-regis-en/
Let’s say a player controls France and Persia
Ale... czemu? Przecież Francja i Persja to naturalni wrogowie! Persja była w tym czasie zdecydowanym sojusznikiem Austrii i Rzeczypospolitej jako wróg Turcji. Raczej gracz powinien grać Francją i Turcją...
Prawda, ale...
1. Wygląda na to, że Gracze będą prowadzili różne kraje, a ich skład może się zmieniać w ciągu rozgrywki,
2. W opisanym przykładzie autor zdaje sobie sprawę z tego co piszesz i właśnie na tym przykładzie tłumaczy dylematy i cele Graczy i to, że kontrolujac Francje nie ma żadnego interesu w atakowaniu Turcji - nawet jeśli ten sam Gracz w tym samym czasie walczy z Turcją jako Persja.

Mnie ta gra zainteresowana, podobają mi się idee stojące u podwalin projektu, głównie morale narodów i teatry wplywow/intresow (zalosnie wyglądałaby gra w ktorej Polska i Hiszpania walczyły o kontrolę nad Egiptem)

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 września 2021, 13:06 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Raleen »

Justynian pisze: sobota, 11 września 2021, 19:29 Czy ktoś rozważa może spolszczenie gry lub przynajmniej przetłumaczenie kart na język polski?
Z tłumaczeniem to obawiam się, że sam będziesz musiał zakasać rękawy. W końcu jesteś najbardziej zainteresowany tematem :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Justynian »

Znalazłem jeszcze forum hiszpańskie, gdzie jest dyskutowana gra i zamówienia na jej wydruk:
https://labsk.net/index.php?PHPSESSID=1 ... 227553.210
Ja nie znając hiszpańskiego otwieram tę stronę w Google Chrome i włączam tłumaczenie na polski lub angielski.

Raleen pisze: niedziela, 12 września 2021, 11:59
Justynian pisze: sobota, 11 września 2021, 19:29 Czy ktoś rozważa może spolszczenie gry lub przynajmniej przetłumaczenie kart na język polski?
Z tłumaczeniem to obawiam się, że sam będziesz musiał zakasać rękawy. W końcu jesteś najbardziej zainteresowany tematem :)
Dla mnie wersja angielska jest wystarczająca. Ale może być ktoś bardziej zainteresowany wersją polską i zdeterminowany do jej przetłumaczenia i do tego mieć wprawę w tłumaczeniu gier, tym bardziej iż widziałem, że ktoś przetłumaczył przynajmniej karty z Here I Stand. Stąd na wszelki wypadek wstawiłem pytanie.
Justynian
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 4 września 2021, 16:22
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Ultima Ratio Regis (self publ.)

Post autor: Justynian »

I jeszcze znalazłem wywiad po hiszpańsku z autorem gry:
https://www.youtube.com/watch?v=2JE4dCVyFo8
Może się komuś ta informacja przyda więc dodatkowo wskazuję, iż ja oglądając video wrzucam opcje tłumaczenia na polski lub angielski.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ultima Ratio Regis

Post autor: Raleen »

farmer pisze: niedziela, 12 września 2021, 11:56
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: wtorek, 7 września 2021, 11:27
Justynian pisze: sobota, 4 września 2021, 21:00 Tutaj znalazłem jeszcze uwagi autora o grze po angielsku:
http://printandplay.games/ultima-ratio- ... ers-notes/

A tutaj pliki do pobrania gry z Internetu i wydrukowania:
http://printandplay.games/ultima-ratio-regis-en/
Let’s say a player controls France and Persia
Ale... czemu? Przecież Francja i Persja to naturalni wrogowie! Persja była w tym czasie zdecydowanym sojusznikiem Austrii i Rzeczypospolitej jako wróg Turcji. Raczej gracz powinien grać Francją i Turcją...
Prawda, ale...
1. Wygląda na to, że Gracze będą prowadzili różne kraje, a ich skład może się zmieniać w ciągu rozgrywki,
2. W opisanym przykładzie autor zdaje sobie sprawę z tego co piszesz i właśnie na tym przykładzie tłumaczy dylematy i cele Graczy i to, że kontrolujac Francje nie ma żadnego interesu w atakowaniu Turcji - nawet jeśli ten sam Gracz w tym samym czasie walczy z Turcją jako Persja.

Mnie ta gra zainteresowana, podobają mi się idee stojące u podwalin projektu, głównie morale narodów i teatry wplywow/intresow (zalosnie wyglądałaby gra w ktorej Polska i Hiszpania walczyły o kontrolę nad Egiptem)

pozdr,
farm
Moim zdaniem samo to, że jeden gracz kieruje państwami, które niekoniecznie były ze sobą powiązane, nie musi być złe i tu się z Tobą zgadzam. Zakładając, że takich graczy jest kilku i każdy z nich ma takie państwa, trzeba je rzeczywiście rozdzielić, a z doświadczenia wiem, że gracze potrafią wykorzystywać wszystkie, nawet potencjalne możliwości, żeby pomagać sobie w innej części planszy. Nikt w trakcie rozgrywki nie narzuca sobie historycznych ograniczeń tylko gra tak jak gra pozwala. Jeśli to się uda zrobić, powstaje jednak inny dylemat - w przypadku kilku oddzielnych teatrów, jaki jest związek między nimi. W HIS wygląda to tak, że poniekąd mamy w jednej grze dwie osobne gry, a nawet trzy (poza standardowymi zmaganiami militarnymi i o kontrolę polityczną, są drugim polem są zmagania religijne, a trzecim odkrycia geograficzne). Jeśli sfery czy teatry działania są słabo powiązane, to pojawia się pytanie po co robić jedną wielką grę, która tak naprawdę jest połączeniem dwóch czy trzech osobnych gier. W efekcie dostajemy ogromną grę, z długim czasem rozgrywki, którą trudno jest skończyć, a korzyści są umiarkowane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”