Infidel - MoI vol. II (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Infidel - MoI vol. II (GMT)

Post autor: Teufel »

Druga cześć bardzo dobrego systemu średniowiecznego Men of Iron w końcu dołączyła po projektu P 500.
Temat ... Krucjaty :)

* Dorylaeum (1097): The Crusader line of march, including the people’s Crusade and Peter the hermit, as well as all the great 1st Crusade Leaders, are “ambushed” by Kilij Arslan and his crack Seljuk cavalry.

* Antioch (1098): The exhausted, starving and depleted Crusaders – they had few horses left – have just taken Antioch and are now faced with a large Turkish army, under Kerbogha, sent to retake the city.

* Ascalon (1099): The Crusaders, having seized Jerusalem, turn south to fend off the suddenly active large army of The Fatimids, with their crack Mamluk heavy cavalry.

* Harran (1104): Baldwin II of Edessa seeks to maintain control of his little kingdom in northern Syria, something Soqman, atabeg of Damascus, is not happy to allow. One of the first major Crusader defeats.

* Montgisard (1177): Saladin attempts to destroy a small army from the Kingdom of Jerusalem with an army more than five times its size. Though there are only 400 knights, the Crusaders are led by the remarkable Baldwin IV, The Leper King. The outcome - one of the greatest Crusader victories. See if you can carry off this stunning upset!

* Arsuf (1191):The classic battle between Richard I Lionheart and the Ayyubid Army of Saladin highlighting the major facets of each army in an unusual moving battle.

http://gmtgames.com/p-292-infidel.aspx

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Men of Iron (Tri-Pack) – instrukcja (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Men of Iron (Tri-Pack) – Blood & Roses (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Men of Iron (Tri-Pack) – Infidel (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Men of Iron (Tri-Pack) – Men of Iron (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Teufel, łącznie zmieniany 1 raz.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

WoW. W końcu. Już myślałem, że dalszych części nie będzie. A tu proszę.
Ciekawe czy autor coś zmieni (poza dostosowaniem do realiów) w mechanice gry?
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

W pierwszej części nacisk położono na piechotę, tu autor zaznaczył, że był to okres przewagi w bitwach konnych, pewnie odzwierciedli się ta dominacja w przepisach i tabelach walki.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Zapewne, ale i tak najprawdopodobniej będzie można usiąść do gry bez wczytywania się w przepisy jak ktoś grał już w jedynkę.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Hudson
Sous-lieutenant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Ktoś zwrócił uwagę że w pudełku z grą znajdziemy "two pieces of wood to make your own True Cross"? Rewolucja w grach wojennych:D
Point d'argent, point de Suisse.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

To chyba jakiś powiew z nad Krakowskiego Przedmieścia. ;)
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: ChevalierVernix »

Hudson pisze:Ktoś zwrócił uwagę że w pudełku z grą znajdziemy "two pieces of wood to make your own True Cross"? Rewolucja w grach wojennych:D

Wow :lol:
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez ChevalierVernix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja myślę, że grą będzie się warto zainteresować, choćby z uwagi na te bitwy. Nie wiem czy są jakieś inne gry o nich (dostępne, znane w miarę). Ja takich za bardzo nie kojarzę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Hudson pisze:Ktoś zwrócił uwagę że w pudełku z grą znajdziemy "two pieces of wood to make your own True Cross"? Rewolucja w grach wojennych:D
Jakby zamiast wood było gold to byłaby rewolucja, i bardziej w klimatach Niebieskiego Królestwa. ;)
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Infidel (GMT)

Post autor: Teufel »

Długo oczekiwana kontynuacja Men of Iron będzie niedługo dostępna.
Wprawdzie wolę GBoH, ale rzeźnia jaką uczyniłem LongBowami pod Poitiers swego czasu dobijając resztki Chevalierów mizerykordiami, przekonała mnie również i do tego systemu ;)

Grał będę oczywiście w obronie świętej ziemi Proroka :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Infidel (GMT)

Post autor: Raleen »

Na konwencie Grenadier trochę były przebąkiwania o tej grze, i podobno jest bardziej skomplikowana od Men of Iron, ale może to i dobrze - po poprzedniczce pora na coś bardziej zaawansowanego. W sumie z punktu widzenia wydawcy, z perspektywy czasu może to być dobre posunięcie - zrobił prosty produkt, którym zachęcił do serii, a teraz jak ludzie się wciągnęli, wychodzi kontynuacja, nieco bardziej zaawansowana. Ciekaw jestem bardzo, zdaje się, że niektórzy koledzy nabyli, więc mam nadzieję będzie okazja spróbować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Infidel (GMT)

Post autor: RyTo »

Za jakieś dwa tygodnie będę, jak sądzę, w stanie bąknąć coś o tej grze.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Infidel (GMT)

Post autor: Teufel »

Zatem, gdy odwiedzę Kraków w październiku, nie pozostanie mi nic innego, jak rzucić rękawicę RyTo i wyzwać na turniej rycerski w Ziemi Świętej ;)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Infidel (GMT)

Post autor: Yautay »

Cześć,
TAK - w zeszłym tygodniu znalazłem w skrzynce awizo na Infidel'a..

Pierwsze wrażenie jakie zrobiła na mnie gra jest bardzo pozytywne - po prostu standard GMT, podobnie jak w MoI.
Nie miałem okazji przeczytać rulbuka:) jednakże na "widać" wyraźnie po zapoznaniu się z tabelami, że gra jest bądź co bądź bardziej skomplikowana niż MoI. Żetonów na planszy również jest już mnogo i to nawet bardzo mnogo, zarówno biorąc pod uwagę ilość jaki rodzaj reprezentowanych wojsk (dotyczy zwłaszcza jednostek Saracenów -co za tego wynika : wyjątki oraz dodatkowe tabelki)! Plejbuk :) co prawda podpowiada że bitwy z wersji podstawowej nie zajmą więcej niż 2h - jednak jakoś ciężko mi w to uwierzyć.


Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu będzie mi dane rzucić rękawice Leyas'owi na pustynnych bezkresach ziemi świętej :)

Pozdrawiam!
M
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Infidel (GMT)

Post autor: Leyas »

Oj tak :D Mam nadzieję, że wypad wypadnie (mimo trwającej już w sumie u mnie sesji i roboty za jednym zamachem) i jakąś relację uda się zamieścić a propos tej nowości ;)...

Co do Infidel to pozyskałem z GMT zasady i również na pierwszy rzut oka wydają się obszerniejsze, aczkolwiek znając już MoI powinno być dość łatwo z zapoznaniem się z nimi. A najważniejsze w tej grze to wydaję mi się, że będzie klimat krucjat :D.
Ave Caesar... Fame & Glory
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”