Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
robert-wg
Lieutenant
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: robert-wg »

Odkopałem te tabelki, które były luźnymi pomysłami dla tych co nie lubią za dużo turlać kośćmi:

http://www.filedropper.com/tabelawalki1

http://www.filedropper.com/tabelawalki2

W drugiej jest też koszt Punktów Doświadczenia za dodatkowe efekty bitewne.

P.S. Trzeba kliknąć "Download this file" i wpisać kod aby ściągnąć plik. Zmieniłem linki, bo nie wszyscy mają konto na dropbox.
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 marca 2016, 16:32 przez robert-wg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: farmer »

Niedostępne :(
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
robert-wg
Lieutenant
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: robert-wg »

Zaktualiozowałem linki. Mam nadzieję, że jest OK.
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Dziękuję, a dlaczego przy najwyższych rzutach jest podział na dwie łamane cyfry przy tych pomarańczowych? Rozumiem, że normalnie są pisane straty zadawane rywalowi, a czemu tu jest zastosowany podział z symbolem "/"?
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Mam jeszcze inną refleksję. Wyliczłem, że z samych miast Rzym ma 150 PZ, a Kartagina 55 PZ. Załóżmy, że gracze umawiają się do gry na ileś tam PZ i nie osiągają tego, a chcą już zakończyć. Jak rozumiem, nie liczy się PZ z miast i wodzów (czyli kart), ale te zdobyte z gry, czy jak? Bo to by było nieco niesprawiedliwe dla Kartaginy, skoro różnica startowa wynosi aż 95 PZ z samych kart miast.

A co do pustoszeń jeszcze, czy nie grając z nimi, to jakoś wam zaburzało balans gry?
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: Dajmiech »

kastration pisze:Dziękuję, a dlaczego przy najwyższych rzutach jest podział na dwie łamane cyfry przy tych pomarańczowych? Rozumiem, że normalnie są pisane straty zadawane rywalowi, a czemu tu jest zastosowany podział z symbolem "/"?
Nie grałem z tym (i się nie interesowałem, bo rozwiązanie z instrukcji uważam za fajniejsze), ale domyślam się, że cyfra po "/" oznacza liczbę trafień krytycznych (=wyrzuconych zer).

Co do punktów zwycięstwa, to sprawa jest oczywista - zdobywa się je, zgodnie z instrukcją za zdobyte miasta, zabitych wodzów, wygrane duże bitwy, pozyskanych sojuszników i, czasem, wydarzenia/efekty z kart. To ile ma się swoich własnych miast i wodzów nie ma żadnego znaczenia.

Co do pustoszeń, to mnie granie z nimi przechylało nieco balans na korzyść Kartaginy (ale z drugiej strony, Rzym dostawał przy zasadach zaawansowanych możliwość powoływania dyktatora i prokonsula).
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Chciałem zapytać, czy autor wrzucił gdzieś mapę gry w bardzo dobrej rozdzielczości? Przydałby mi się druk oczywiście do celów domowych (posiadam oryginał gry). Ktoś może się podzielić taką grafiką w dobrej rozdzielczości?
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Mam pytanie. Co sądzicie o pomyśle włączenia drugich talii kart do podstawowych dla każdej nacji? Oczywiście za wyjątkiem wodzów czy miast oraz kart ala "Hieron umiera". Czy ktoś próbował się tak "bawić"? Niektóre karty są bardzo atrakcyjne i mogłyby zdynamizować grę. Pytam z zupełnej ciekawości.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: Silver »

Gram aktualnie w tą grę ale jakoś nie pojmuję co znaczy drugich talii kart?
Jest talia wydarzeń, jest talia dowódców i talia miast dla danej nacji i co więcej?
Czy chodzi ci by wymieszać talię Rzymu i Syrakuz?
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Silver pisze:Gram aktualnie w tą grę ale jakoś nie pojmuję co znaczy drugich talii kart?
Jest talia wydarzeń, jest talia dowódców i talia miast dla danej nacji i co więcej?
Czy chodzi ci by wymieszać talię Rzymu i Syrakuz?
Nie, nie. Mam 2 egzemplarze i myślałem, czy by nie wymieszać kart, np. dwie talie Rzymu, dwie Kartaginy itp. Niektóre wydarzenia są bardzo atrakcyjne, pod względem złota czy dociągu armii, inne są generalnie mówiąc słabe. Zawsze to większa losowość przy takim wymieszaniu, ale po prostu chodzi mi o duble części wydarzeń, z pominięciem oczywistych wydarzeń jednorazowych czy z wyłączeniem miast i dowódców, które są oczywiście pojedyncze dla sensu gry i tak. Ale co stoi na przeszkodzie, by wymieszać np. duble kart dajacych takie same dociągi wojsk? O to mi chodzi.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: Silver »

Kart jest mnóstwo. Chciałbyś cały czas zagrywać najmocniejsze karty? Gra tak szybko się nie kończy - chodzi mi o kampanię - więc wszystkie karty zdążą się przewinąć w ręku.
Ja też w grach często stosuję własne i znalezione w Internecie poprawki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: Raleen »

Taki zabieg zwiększa losowość, bo mogą przychodzić lepsze karty, ale mogą też cały czas przychodzić gorsze. Poza tym niektóre karty zrobione są tak, że jest założenie iż tylko jedna dana karta występuje w talii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Oczywiście bez tych kart, które oczywiście wymuszają jednorazowość myślałem. Ale często np. niektóre karty to ratunek w dociągu armii czy możliwość szybszego przeciągnięcia na torze polityki potencjalnego sojusznika. To również większe szanse na dynamiczne przechwycenie miast, stąd mój pomysł. Ale pewnie jestem tu pionierem, jak widzę.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: clown »

Generalnie talia w grach CDG jest układana pod kątem częstości występowania w niej pewnych zdarzeń i jest istotna dla balansu rozgrywki. Dodawanie kolejnych kart potrafi ten balans zaburzyć; podobną dyskusję toczyłem z kolegą który chciał dodać kilka dodatkowych kart do HIS-a...
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
kastration
Caporal
Posty: 50
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2016, 21:03
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Post autor: kastration »

Ale skoro obie strony dostają te same dodatkowe karty, to czy naprawdę zaburzy to balans? Dajmy na to stopniowo wprowadzić np. po 20-30 kart dla każdej ze stron, identycznych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”