Obrońcy Kielicha, czyli rzecz o husyckich Czechach

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Zeka

Obrońcy Kielicha, czyli rzecz o husyckich Czechach

Post autor: Zeka »

Z bratem się szykujemy do stoczenia starcia w obronie jedynie slusznej religii przed heretykami, czyli mówiąc prościej krzyżowcy przeciwko husytom... Jak na razie starcie fikcyjne (aczkolwiek moglo do niego dojść ;) ). Skala gry: jeden wóz, kilkunastu pieszych, kilku konnych (w zależności od zastosowania taktycznego), pojedyncze dziala... Generalnie starcie to ma sprawdzić kilka rozwiązań "regułowych".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A na jakich to zasadach jeśli można spytac :?:

PS. Dobrze miec młodszego brata, zawsze można potrenowac :lol: :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Zasad? Jakie zasady? ;) A poważniej:
Z powodu różnorodności występującego uzbrojenia (i to zarówno broni palnej jak i białej) oraz pewnych rozwiązań organizacyjnych, jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się rozbicie "współczynników walki" na dwie osobne cechy (tak jak we "Wiedniu" oraz w zasadzie w "Grunwaldzie). Także należy odzwierciedlić karność i morale poszczególnych jednostek. Jak na razie jest pomysł aby oddziały były ukierunkowane do rogu hesu frontem (z malutkim wyjątkiem dotyczącym wozu taborowych). Jak na razie powstają zarysy poszczególnych przepisów dotyczących tak defensywnej, jak i ofensywnej walki taboru (trzeba przyznać, że umieli nieźle manewrować tą ruchomą twierdzą). Odpowiednio trzeba też rozwiązać inżynieryjne kwestie dotyczące przemarszów i umacniania taboru... Oczywiście będzie też możliwość spieszania kawalerii itp.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wszystkie doświadczenia się przydadzą do Beresteczka jakby co, także ja jestem bardzo rad z takich rozgrywek 8) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Dobra... Część żetonów zrobiona, podstawowe parametry ustalone... Wojska rozbijają obozy, a jutro zobaczymy po czyjej stronie jest słuszność :wink:
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Zeko, i jak poszlo ? Czy prawowierni obroncy kielicha sprali zadki tym przekletym Papistom ?
Zeka

Post autor: Zeka »

Pan P pisze:Zeko, i jak poszlo ? Czy prawowierni obroncy kielicha sprali zadki tym przekletym Papistom ?
Jak na razie obie strony mierzą swoje siły, aczkolwiek staramy się umilić czas papistom przygrywając im na wszelakiego rodzaju działach ;) Na razie jednak nie można mówić o jakiś wielkich sukcesach (jazda nie dałą się sprowokować do ataku). Zatem przechodzimy do działań zaczepnych, tabor zaczyna manewry :twisted:
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: Khamul »

Jak sie skończyła rozgrywka? Ciekawym :>
Zeka

Post autor: Zeka »

Cóż... Skończyło się nieciekawie... I to nie dlatego, że papiści zaczęli podchodzić własna piechotą... Nie była ona tak liczna, więc chyba by się udało odeprzeć atak... Gra po prostu została złożona, bo pojawiła się luka w zasadach oraz brak miejsca w pokoju ;)
Na razie uzupełniam zasady... W przyszłym tygodniu jednak odbędzie się nowe starcie, mam nadzieję że tym razem zostanie doprowadzone do końca (zwycięstwa nad Niemcami oczywiście ;) ).
Ostatnio zmieniony środa, 22 lutego 2006, 23:01 przez Zeka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: Khamul »

Mozecie zrobic jakies zdjecia z tej rozgrywi, znajde miejsce u siebie na serwerze zeby je tutaj pozniej usdostepnic jakby co.
Zeka

Post autor: Zeka »

Nie mogę się jakoś z "papistą" spotkać... Chyba pójdę porobić żetony, bo zastępcze są dobre tylko do czasu... Jakby ktoś znał jakieś fajnę obrazki o odpowiedniej tematyce, byłbym wdzięczny za informację... Na razie porobię z tym co mam...
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Post autor: Khamul »

Nie wiem czy znasz tą stronę, na TiSie ja podawalem, znajdziesz tam kilak ciekawych grafik... http://www.husitstvi.cz/
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Zeka pisze:Nie mogę się jakoś z "papistą" spotkać... Chyba pójdę porobić żetony, bo zastępcze są dobre tylko do czasu... Jakby ktoś znał jakieś fajnę obrazki o odpowiedniej tematyce, byłbym wdzięczny za informację... Na razie porobię z tym co mam...
Ja też poszukam w mądrych książkach czegoś ciekawego. Jeśli znajdę to podeślę Ci skany.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Ta strona podana przez Slawiste to naprawde jest dobra..

Niewiem czy juz tam jest, ale dodam to :

Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Zeka

Post autor: Zeka »

Tak, jest przydatna... Cały czas dłubię, ale sesja tuż tuż :)
Ogólnie rzecz biorąc, wprowadziłem kilka zmian - choć niektóre może są kosmetyczne. W każdym bądź razie przez wakację będę testować jak to działa, a potem wrzucę na komp...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”