Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Na poludniu często mówiło się bez w znaczeniu przez.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Neoberger »

Karel W.F.M. Doorman pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 22:36 Na poludniu często mówiło się bez w znaczeniu przez.
Tu jest Polska.
Berger
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Neoberger pisze: niedziela, 27 sierpnia 2023, 18:23
Tu jest Polska.
Tu jest Mała Polska. Obok jest Śląsk. Część moich przodków to pochodzący z Puszczy Sandomierskiej też z Mazurów Lasowiacy ze swoją gwarą. Polszczyzna to nie jest tylko dialekt standardowy. Mam prawo mówić tak, jak u siebie. Jak komuś nie pasi, czytać nie musi. Tajoj!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Raleen »

Ja zaś, przerywając nieco debatę terminologiczną dotyczącą nazw geograficznych, przywołam jeszcze raz pytanie zadane przez Dajmiecha:
Dajmiech pisze: poniedziałek, 21 sierpnia 2023, 09:19 Czy gry z tej serii są pełnoprawnymi grami wojennymi, czy raczej zaawansowanymi eurogrami z wojenną otoczką? Bo zdania są chyba podzielone.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 197 times
Been thanked: 123 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Neoberger pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 21:34
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 19:47
Neoberger pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 12:30
Karel W.F.M. Doorman pisze: piątek, 25 sierpnia 2023, 19:54 Bez V. Morava.
Bez w. Właśnie z v. :D
Istotnie. W takim razie nie wiem co autor miał na myśli.
Autor mapy prawdopodobnie nie miał niczego na myśli poza tym, że chciał terenom czeskim nadać czeskie nazwy.
Ale mi w google translatorze "miesto prazske" dziwnie tłumaczy. :D

W grze Clash of Monarchs ma być nowa mapa. I tam w demo pojawiło się miasto Budweiser.
Poprawili, ale stan wiedzy tamtych ludzi bywa przypadkowy.
Cieszmy się tym, że coś tam robią. :lol:
Cóż, tylko że autorem gry jest Czechem. Ale cóż, być może tak wygląda proces produkcyjny że kontakt między autorem a projektantem mapy jest ograniczony?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Neoberger »

Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: niedziela, 27 sierpnia 2023, 22:54
Neoberger pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 21:34
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 19:47
Neoberger pisze: sobota, 26 sierpnia 2023, 12:30

Bez w. Właśnie z v. :D
Istotnie. W takim razie nie wiem co autor miał na myśli.
Autor mapy prawdopodobnie nie miał niczego na myśli poza tym, że chciał terenom czeskim nadać czeskie nazwy.
Ale mi w google translatorze "miesto prazske" dziwnie tłumaczy. :D

W grze Clash of Monarchs ma być nowa mapa. I tam w demo pojawiło się miasto Budweiser.
Poprawili, ale stan wiedzy tamtych ludzi bywa przypadkowy.
Cieszmy się tym, że coś tam robią. :lol:
Cóż, tylko że autorem gry jest Czechem. Ale cóż, być może tak wygląda proces produkcyjny że kontakt między autorem a projektantem mapy jest ograniczony?
No to szok. :D
Myślałem, że generalnie Amerykanie mają problemy z łączeniem kropek.
Ale w takim razie chciał może chłop pokazać, że w środku są Czechy i Morawy, a wokół zalew niemczyzny?
Jest to jakiś motyw.
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Neoberger »

Raleen pisze: niedziela, 27 sierpnia 2023, 20:01 Ja zaś, przerywając nieco debatę terminologiczną dotyczącą nazw geograficznych, przywołam jeszcze raz pytanie zadane przez Dajmiecha:
Dajmiech pisze: poniedziałek, 21 sierpnia 2023, 09:19 Czy gry z tej serii są pełnoprawnymi grami wojennymi, czy raczej zaawansowanymi eurogrami z wojenną otoczką? Bo zdania są chyba podzielone.
A co to zmienia, że coś zdefiniujemy tak a nie inaczej?
Zresztą wtedy admin zaraz wydzieli ten wątek do dyskusji czy Root jest grą wojenną to po co go prowokować? :lol:
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Raleen »

Pewnie nie tylko ja chciałbym się dowiedzieć czy to bardziej eurasek czy gra wojenna, zamiast czytać trochę jałową dyskusję nazewniczą, z której niewiele wynika.

A co do wątku o tym czy "Root" jest grą wojenną, to nie był on znikąd wydzielany tylko powstał po tym jak napisałem artykuł na ten temat i był głównie o artykule :). Sam artykuł był nieco głębszy niż typowe dywagacje z tego gatunku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 209
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 32 times

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: karawanken »

Grałem tylko raz w pierwsza część serii. Są to przede wszystkim gry o logistyce które wymagają planowania na kilka tur do przodu. Nie chodzi tylko o zaopatrzenie naszych lordów, o które jest trudniej im dalej zapuszczamy się na obcy teren ale ich chęć do służby. Trzeba naprawdę dobrze planować kolejne posunięcia. Każda gra z serii z tego co się orientuję jest trochę inna i wprowadza swoje mechaniki (w wojnie dwóch róż wyrzucili obleganie zamków a wprowadzili decydującą o zwycięstwie lojalność całego kraju). Czy to jest gra wojenna? Dla mnie tak ale podejrzewam, że dla wielu będzie to euro. Mam drugą i trzecią część, które czekają na lepsze czasy i pojawienie się chętnych na ogranie. Na pewno będę kupował kolejne, (ale nie wszystkie) w tym bardzo jestem bardzo zainteresowany przedmiotem dyskusji.
Kiler
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2020, 12:46
Been thanked: 1 time

Re: Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421 (GMT)

Post autor: Kiler »

Opinie tak ogólnie o systemie można sobie samemu wyrobić, gdyż na https://www.rally-the-troops.com/nevsky jest możliwość grania w prac... ekhm, znaczy w przeglądarce chciałem powiedzieć ;) w pierwszą część.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”