Norman Conquests (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Norman Conquests (GMT)

Post autor: Raleen »

Niedługo pojawi się piąta już odsłona systemu "Men of Iron" o nazwie "Norman Conquest":

https://www.gmtgames.com/p-977-norman-c ... ume-v.aspx

Aktualnie, jak można wyczytać na stronie wydawnictwa, jest w druku.

Będzie można rozegrać bitwy pod Civitate (1053), Fulford (1066), Stamford Bridge (1066), Hastings (1066), Tinchebrai (1106), Lewes (1264) i Evesham (1265).

Ciekawe czy coś zmieni się z mechanice systemu. Obstawiam, że nie i będzie to na zasadach "Infidela", ale zobaczymy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: panMaks »

Aż zerknąłem na Consimworld, czy już coś jest skoro są już "at the printer":
http://talk.consimworld.com/WebX?14@@.1dcdfe40/2784
I jak to w MOI nie za duże te bitwy pod względem ilości żetonów - Normanowie pod Hastings mają 35 jednostek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Raleen »

Czyli ogólny trend został zachowany, zasad już bardziej uprościć za bardzo się nie da (chociaż i w tym systemie trafiają się takie mniej wykorzystywane i zarazem sensowne, które autorzy mogliby odpuścić jeśli zależy im na maksymalnym skróceniu rulebooka), więc robi się coraz mniejsze bitwy. Ciekawe jak będzie z grywalnością, podejrzewam, że pod Hastings, żeby to miało sens, zadania Anglosasów powinny być ściśle defensywne tzn. utrzymanie pozycji, bo inaczej za bardzo tego nie widzę (o ile trzymamy się historii, a nie fantazjujemy zbytnio).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Dajmiech »

Nie do końca się zgodzę co do trendu. Akurat Arquebus posiadał nieco bardziej skomplikowane zasady od poprzednich części, a Pavia 1525 jest jedną z największych bitew w całej serii i zawiera chyba najbardziej rozbudowane dodatkowe reguły.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 209
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 32 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: karawanken »

Niedawno udało mi się zagrać w jedną bitwę i mimo, że nie do końca podoba mi się brak stef kontroli (chociaż to akurat moja wina, że pozwalałem przeciwnikowi otaczać moje jednostki bo zostawiałem za duże dziury w formacji) to pewnie kupię tą część.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Ulysses »

Generalnie w systemie były różne bitwy, w tym takie duże jak Towton i Pavia. Tym razem będzie dość ciekawy zestaw bitew. Boję się o Hastings, bo historycznie może być niewiele lepiej niż z Falkirk, najgorsza bitwa w systemie. Jestem fanem MoI, więc na pewno kupię.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Dajmiech »

Zobaczymy, w systemie były już też bardziej udane od Falkirk bitwy, gdzie jedna strona zajmowała pozycję stricte obronną - np. Poitiers (MoI) lub Bicocca (Arquebus). A bitwa pod Hastings doczekała się już przynajmniej jednego całkiem grywalnego przeniesienia na planszę w ramach dwutytułowej mini-serii 'Invasion 1066'.

Dodam jeszcze, że bardziej obawiam się tego, czy autorom zechce się wprowadzić stosowną do epoki szatę graficzną. Jeśli pod Hastings pojawią się jeźdźcy w hełmach garnczkowych i piechota w kapalinach rodem z pierwszej części gry, jak to miało już miejsce w Infidelu, to może mnie to nawet zniechęcić do zakupu.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Silver »

No i gra dotarła do mnie. Jest w sam raz dla początkujących w tym systemie; niewiele jednostek w bitwach i poręczne, duże żetony. Można zachęcić do systemu a potem można zagrać w Men of Iron i pochodne. Pewnie tak samo jak w innym systemie wydane później niż inne Chariots of Fire - apropos może ma ktoś do sprzedania te rydwany?
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: panMaks »

Silver pisze: wtorek, 30 stycznia 2024, 19:59 No i gra dotarła do mnie. Jest w sam raz dla początkujących w tym systemie; niewiele jednostek w bitwach i poręczne, duże żetony. Można zachęcić do systemu a potem można zagrać w Men of Iron i pochodne. Pewnie tak samo jak w innym systemie wydane później niż inne Chariots of Fire - apropos może ma ktoś do sprzedania te rydwany?
Jak większe?
W sensie już nie w rozmiarze GBoH?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Silver »

Wszystkie żetony mają rozmiar taki jaki jest w jednej z bitew między Francuzami Anglikami w Men of Iron Tri Pack.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Ulysses »

Silver pisze: piątek, 2 lutego 2024, 15:34 Wszystkie żetony mają rozmiar taki jaki jest w jednej z bitew między Francuzami Anglikami w Men of Iron Tri Pack.
Agincourt
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: panMaks »

No tak, rynek amerykański ma średnią wieku znacznie wyższą niż Polska, potrzebują bardziej czytelnych żetonów :)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Dajmiech »

Silver pisze: wtorek, 30 stycznia 2024, 19:59 No i gra dotarła do mnie. Jest w sam raz dla początkujących w tym systemie; niewiele jednostek w bitwach i poręczne, duże żetony. Można zachęcić do systemu a potem można zagrać w Men of Iron i pochodne.
A czy Twoim zdaniem - lub innego posiadacza gry - ta nowa część MoI ma jakieś zalety z punktu widzenia weterana systemu?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Silver »

Tak na szybko napiszę, że leży i nie za bardzo kusi (bo wiele innych gier mam do ogrania i sporządzenia) i czeka na kogoś kto zechciałby zagrać po raz pierwszy w tym systemie. Nawet jeszcze nie zajrzałem do bitew.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Norman Conquests (GMT)

Post autor: Dajmiech »

Właśnie waham się, czy grę kupować, bo o ile tematyka wydaje mi się dość atrakcyjna, to większa prostota w przypadku i tak prostego systemu nie jest dla mnie zaletą. Zastanawiam się więc, czy gra nie ma do zaoferowania czegoś innego, jak np. dobrze zaprojektowane, emocjonujące scenariusze z ciekawymi zasadami specjalnymi (niestety tych ostatnich jest chyba mało).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”