Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e. (GBoH J. Caesar)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e. (GBoH J. Caesar)

Post autor: Teufel »

Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e.
Scenariusz ukazuje hipotetyczną bitwę Cezara z siłami Republiki pod obleganym Korfinum.
Cezar po przekroczeniu Rubikonu z XIII legionem rozpoczął oblężenie miasta. W międzyczasie doszedł do jego sił z Galii Zaalpejskiej VIII i XII legion z M. Antoniuszem.
Na wieść o wkroczeniu Cezara, Pompejusz ruszył z dwoma (I i III) legionami weteranów na pomoc miastu. Zebrał po drodze dwa legiony rekrutów.
W Korfinum było około 18.0000 wojska, co zostało oddane przez 4 legiony (jeden rekrutów i trzy legionu świeżego zaciągu milicji).
W rzeczywistości Pompejusz nie pomógł oblegającym, miasto skapitulowało.
Cezar ma 3 legiony weteranów i 3 rekrutów z 2.000 jazdy, Pompejusz 8 legii, ale tylko 4 poza miastem. Ma też 4.000 konnych, głównie sprowadzonych przez Labienusa, po jego zmianie frontu na rzecz Republiki.
Scenariusz się kończy w razie przekroczenia przez którąś ze stron limitu Rout Points, bądź wyjścia z miasta do sił Pompejusza co najmniej 10 kohort.
Cezar ma nieukończone umocnienia, wały są od strony miasta, z drugiej strony legiony galijskie będą murem...
Jakość zdjęcia jest słaba, robiona aparatem telefonicznym.

Obrazek
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e. (GBoH J. Caesar)

Post autor: Raleen »

Na tyle na ile widać ze zdjęcia, to wojsk chyba nie ma dużo w tym scenariuszu.
Za to wokół miasta zauważyłem bardzo oryginalne okrężne umocnienia ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e. (GBoH J. Caesar)

Post autor: Teufel »

Trzeba użyć trochę wyobraźni Raleen, umocnienia są z 1 strony, żywcem wzięte z gier TiS ;)
Wojska nie ma dużo, 1 legion Cezara jest wyjęty z gry symuluje siły oblegające dalszą część miasta, podobnie jak 1 legion Republiki w mieście.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e. (GBoH J. Caesar)

Post autor: Raleen »

Skąd te pomocnicze żetony są to ja wiem - właśnie o tym pisałem. Póki co to jest prawdę mówiąc jedyna rzecz, którą na tym zdjęciu wyraźnie widać ;).
Ale zostawmy sprawy techniczne na boku. Napisz lepiej czy strona stojąca na górze i broniąca miasta ma jakiegoś skorpiona (machinę miotającą). Skoro zbudowali umocnienia to jakieś machiny powinni być w stanie na nich zainstalować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Bitwa pod Korfinum 49 r. p.n.e. (GBoH J. Caesar)

Post autor: Teufel »

Tak, na każdy legion przypada skorpion, jest trochę łuczników i procarzy.
Będzie ciężko się reorganizować bez osłony kohort pod groźba ostrzału :P
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”