Au fil de l'épéé! (Na ostrze miecza!)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.

Re: Au fil de l'épéé! (Na ostrze miecza!)

Postby Profes79 » Monday, 30 January 2017, 10:40

Najsensowniejszą taktyką wydaje się szarżowanie w co się da gdy tylko się da, nie widzę tu miejsca na większa strategię (może tylko jeden pomysł - użyć słabszych jednostek do blokowania tyłów przeciwnika by tracił organizację przez niemożność się wycofania na R).

Witamy w średniowieczu :)
Profes79
General

Postby leliwa » Tuesday, 31 January 2017, 12:19

Tak, rycerze powinni rozbijać co się da, a chłopska piechota dobijać uciekających. Co do ostrzału. Nie do końca tak samo ponieważ piesi Ha i Ch mają modyfikator do ostrzału w stosunku do innych jednostek (ja dodałbym też dla konnych, zwłaszcza szarżujących). Wcześniej wspominałem że dla okresu do XIII wieku włącznie zasięg i skuteczność ostrzału z łuku powinny być zdecydowanie zmniejszone, Czasami gram z takim dodatkowym (oprócz wynikającego czasami z przepisów szczegółowych) modyfikatorem.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
leliwa
Général de Division Commandant de place

Postby Ernest von Lauenburg » Tuesday, 31 January 2017, 21:43

Mają, ale tylko gdy są spieszeni.
Czyli, jak mniemam, że "rzadkość" a nie "jakość".
"Chcesz wiedzieć, jak wyglądała dawna chwała twojego Rzymu?
Spójrz na nasze państwo!
Na nas przeszła wraz z władzą cesarską. Tytuł cesarski nie przypadł nam nagi. Przybył odziany w swą siłę, klejnoty swoje przynosząc ze sobą. Twoi konsulowie są u nas. U nas twój senat. U nas wojsko twoje!"
Fryderyk I "Barbarossa" von Staufen do papieża Hadriana IV przed koronacją na cesarza.
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby leliwa » Wednesday, 1 February 2017, 12:22

Toć pisałem, że spieszeni.
leliwa

Postby Ernest von Lauenburg » Thursday, 2 February 2017, 20:51

Swoją drogą czy Cl (konnych oszczepników) też dotyczy kara -2 za ostrzał ofensywny do walki?
Jeśli tak, to czy jest ona uzasadniona?
Spójrz na nasze państwo!
Na nas przeszła wraz z władzą cesarską. Tytuł cesarski nie przypadł nam nagi. Przybył odziany w swą siłę, klejnoty swoje przynosząc ze sobą. Twoi konsulowie są u nas. U nas twój senat. U nas wojsko twoje!"
Fryderyk I "Barbarossa" von Staufen do papieża Hadriana IV przed koronacją na cesarza.
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby leliwa » Monday, 6 February 2017, 13:18

Ów ostrzał ofensywny jest dla mnie zagadką, jeśli chodzi o zastosowanie. Bo stosować go można tylko wtedy gdy jednostka potem walczy wręcz (z tą właśnie karą). A jest to nieopłacalne. Dlatego postuluję oddzielenie ostrzału ofensywnego od walki wręcz.
leliwa

Postby Profes79 » Monday, 6 February 2017, 13:23

To akurat jest w miarę logiczne; jednostka zajmująca się strzelaniem/rzucaniem oszczepów nie uderzy z pełnym impetem a z kolei ma szanse na osłabienie przeciwnika przed atakiem (zależnie od tego, na ile ten ostrzał jest skuteczny). Podobnie miałbyś w starożytności - piechota rzymska z innym impetem uderzy idąc do ataku a z innym jak się zatrzyma i rzuci pila - tylko rzytem pilów zdemoluje przeciwnika jeszcze przed rozpoczęciem walki i wtedy nawet te minusy nie będą jej straszne...

Jak zrównasz atak po ostrzale z atakiem bez ostrzału to z kolei może się okazać, że najbardziej skuteczne w walce wręcz będą wszelkiego rodzaju jednostki z bronią dystansową...
Profes79
General

Postby leliwa » Monday, 6 February 2017, 14:30

Profes79 wrote:To akurat jest w miarę logiczne; jednostka zajmująca się strzelaniem/rzucaniem oszczepów nie uderzy z pełnym impetem a z kolei ma szanse na osłabienie przeciwnika przed atakiem (zależnie od tego, na ile ten ostrzał jest skuteczny). Podobnie miałbyś w starożytności - piechota rzymska z innym impetem uderzy idąc do ataku a z innym jak się zatrzyma i rzuci pila - tylko rzytem pilów zdemoluje przeciwnika jeszcze przed rozpoczęciem walki i wtedy nawet te minusy nie będą jej straszne...

Jak zrównasz atak po ostrzale z atakiem bez ostrzału to z kolei może się okazać, że najbardziej skuteczne w walce wręcz będą wszelkiego rodzaju jednostki z bronią dystansową...

Nie chodzi mi o anulowanie moda, tylko o uniemożliwienie im walki wręcz po ataku dystansowym. To jest logiczne. A tak zupełnie nie opłaca ostrzeliwać ofensywnie, bo trzeba włączyć tą jednostkę do melee. A w melee być może dostalibyśmy moda za liczbę walczących albo atak z flanki lub z tyłu, ale zwykle dostalibyśmy moda ujemnego za rodzaj jednostki (w przypadku kilku atakujących wybiera się najkorzystniej dla obrońcy) oraz na pewno owe -2 za ostrzał ofensywny. Zupełnie nieopłacalne. W każdym przypadku.
leliwa

Postby Ernest von Lauenburg » Thursday, 4 May 2017, 14:11

Image
Image

Jak widać w grę da się grać w pociągu TLK :)
Na zdjęciu Jezioro Pejpus, ruscy rozgromili Kawalerów w 3 turze, dosłownie rozbijając wszystkie jednostki (mój wódz dostał się do niewoli w drugiej turze bodajże). Popełniłem ten sam błąd co historia - szarżowałem na wprost przez lód.

Co do gry - coraz bardziej się skłaniam żeby zacząć grać na proponowanych przez mnie wyżej zasadach ostrzału:

Ernest von Lauenburg wrote:Po kolejnym półtora rozgrywki (tym razem Peipus i Muret z podstawowej wersji) mam kilka dalszych przemyśleń:
Ostrzał. Jego wynik obecnie kompletnie nie zależy od jakości ostrzeliwanych. Tak samo trudno i łatwo jest rozbić oddział rycerzy co milicji. Nie wiem czy to dobrze. Może lepiej zmienić tak, że strzelający musi wyrzucić więcej niż jakość jednostki by ją "zdekurażować" i ma kary (ew. z bliska premie) za odległość:
na przykład łucznicy -3 za 3 hexy, -1 za 2 hexy i +1 za 1, kusznicy -4 za 3, -2 za 2, +0 za 1, Arkebuzerzy -4 za 3, -2 za 2 i +2 za 1, artyleria -4 za 5, -2 za 4, +0 za 3, +2 za 2 i +4 za 1, oszczepnicy -4 za 2 i -2 za 1, żeby osiągnąć deroute trzeba wyrzucić wynik o 3 wyższy od jakości.

Ponadto sądzę, że należy albo znieść karę do ostrzału za bycie konnym albo uznać, że jazda nie ma kary do ostrzału za ruch.
Spójrz na nasze państwo!
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby Profes79 » Thursday, 4 May 2017, 14:12

Graliśmy tak kiedyś z Andersem wracając z Muszyny - tylko moja walizka akurat pasowała między siedzenia i robiła za stolik :) Konduktor się dziwnie na nas patrzył....
Profes79
General

Postby Raleen » Thursday, 4 May 2017, 14:24

Plansza widzę, że rozmiarów pociągowych, więc jak najbardziej się da :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Ernest von Lauenburg » Thursday, 4 May 2017, 14:26

Raleen wrote:Plansza widzę, że rozmiarów pociągowych, więc jak najbardziej się da :)

A4
takiego rozmiaru są:
z podstawki Pejpus i Muret
z Halabard Morgarten
Spójrz na nasze państwo!
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby leliwa » Thursday, 4 May 2017, 23:08

Jeszcze Somosierra solo z Jours de Gloire.
leliwa

Postby Ernest von Lauenburg » Friday, 5 May 2017, 01:14

leliwa wrote:Jeszcze Somosierra solo z Jours de Gloire.

I pewnie wiele innych gier, ale ja piłem do serii Au fil d'epee.
Spójrz na nasze państwo!
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby Ernest von Lauenburg » Monday, 26 March 2018, 01:02

Grałem dzisiaj w Morgarten z Epees et Halberdes.
Czy Austriacy mają tam jakiekolwiek szanse? Przecież Szwajcarzy mają chyba 7 Szwajcarów z bonusem +2 przeciwko milicji i +0 przeciwko rycerstwu, a Leopold raptem 2 zbrojnych i jednych rycerzy, o niskiej liczebności i jakości.
Spójrz na nasze państwo!
Ernest von Lauenburg
Adjudant

PreviousNext

Return to Starożytność i średniowiecze