Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 11:04

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Field of Glory. The Card Game (Treefrog)
PostNapisane: piątek, 15 listopada 2013, 22:11 
Adjudant Commandant

Karta Dowódcy:
- daje 5 punktów akcji przy kładzeniu kart;
- jako Bonus daje 5 punktów do walki;
- jako karta wyrzucona z ręki na koniec ruchu pozwala na dociągnięcie 5 kart zamiast 3.

Po prostu CUDO!

PostNapisane: sobota, 16 listopada 2013, 12:49 
Sous-lieutenant

Neoberger napisał(a):
Odi -->
Lekka piechota to rzeczywiście opóźnianie ruchu. Tylko po co? By coś zrobić w innym miejscu. A czy starczy na to kart?

Nie tylko opóźnianie. Rozważ taką sytuację:

Przeciwnik zajął kartę terenu jakąś silną jednostką (niech będzie ciężka piechota). Umocnił się na niej - dołożył drugą (czyli zapłacił z ręki 4 dowodzenia).
Co robimy?
Wystawiamy naprzeciwko lekką jazdę. Za darmo!
Atakujemy. Z ręki oddajemy jakąś słabą kartę z dowodzeniem 2.
Przeciwnik albo dokłada coś z ręki, albo z talii (i może trafić coś fajnego, np dowodzenie 5 :))
Oczywiście przegrywamy.
Obie nasze karty się discardują, ale i przeciwnik musi zdiscardować jedną ze swoich jednostek i to, co dołożył z talii.
Efekt? Miał dwie ciężkie piechoty, teraz ma tylko tylko jedną.
Nasz koszt? 2 karty (lekka jazda i bonus z ręki)
Jego koszt? 3 karty (jedna ciężka piechota, wysoka opłata za jej wcześniejsze wystawienie, bonus z talii lub ręki)

Jeszcze nie wiem, czy to się aż tak bardzo opłaca, ale wygląda obiecująco :)

Jeśli wstawić za naszą jazdę lekką piechotę, to już trzeba zapłacić, ale tylko 1. Wciąż zysk nad przeciwnikiem.

PostNapisane: sobota, 16 listopada 2013, 13:47 
Adjudant Commandant

Odi --> drobna uwaga. Po przegranej karta twojej lekkiej jazdy trafia do ręki... przeciwnika. Tej karty już nie użyjesz (zwiali w realu).
Masz rację co do reszty. Powiem więcej. Twój projekt jest zachwycający. Ale z pozoru.
Jak pisałeś. Teren jest neutralny. Przeciwnik ma tam kartę piechoty. W następnej jego turze w fazie Advance zajmie teren bez przeszkód. Więc w swojej turze wystawiasz tę lekką jazdę za 0. Atakujesz. Jak napisałeś przegrywasz, ale tracisz jedną słabą kartę i zużywasz cokolwiek za Bonus. On zużywa te dwie karty o których wspomniałeś, o wiele mocniejsze od twoich. Ale... Po wygranej przeciwnik od razu zyskuje teren. Nic de facto nie osiągnęliśmy.
Lepiej (oczywiście w teorii) jest zostawić tam tę lekką jazdę bez atakowania. Przeciwnik w swojej turze w fazie Advance nie zajmie terenu. Musi walczyć. Zużyje karty jak pisałeś i zyska ten teren, ale w swojej turze i nie za darmo. Zyskujesz czas. Oczywiście wtedy w walce obronnej koniecznie dociągnij kartę Bonus z wierzchu talii by nie osłabiać ręki.
;-)

PostNapisane: sobota, 16 listopada 2013, 20:32 
Sous-lieutenant

Neoberger napisał(a):
Odi --> drobna uwaga. Po przegranej karta twojej lekkiej jazdy trafia do ręki... przeciwnika. Tej karty już nie użyjesz (zwiali w realu).

No właśnie, nie wiem czemu wydawało mi się, że atakująca jednostka w razie porażki jest discardowana, a nie niszczona... Ok, trochę to zmienia w relacji koszt/efekt, aczkolwiek ma też swoją drugą stronę. Przeciwnik nie dostaje wszak za l.cav punktów zwycięstwa, a my czyścimy sobie talię z karty, która zbyt silna nie jest (bo np przezornie wystawiliśmy l.cav z dowodzeniem 2 8-) )

Cytuj:
Masz rację co do reszty. Powiem więcej. Twój projekt jest zachwycający. Ale z pozoru.Jak pisałeś. Teren jest neutralny. Przeciwnik ma tam kartę piechoty.

Ja pisałem o sytuacji, w której przeciwnik kontroluje już kartę terenu i umocnił się na niej dwoma jednostkami. Wtedy opisana akcja z l.cav powoduje, że usuwamy mu jedną jednostkę i dodatkowo bonus z talii/ręki. Czyli może to być ciekawe przygotowanie pod atak głównych sił, które wystawimy zaraz po stracie l.cav (wystawianie i ataki są wszak w dowolnej kolejności), na jego osłabioną pozycję. A w tej grze -1 do siły to potrafi być dużo :)

Nie będę się absolutnie upierał, że to faktycznie jest takie fajne i skuteczne zagranie - ot, po prostu do sprawdzenia. No i ciekawe jest to, że mechanika pozwala na takie fajne, realistyczne zagrania (rozpoznanie bojem dezorganizujące część sił głównych przeciwnika)

Cytuj:
Lepiej (oczywiście w teorii) jest zostawić tam tę lekką jazdę bez atakowania. Przeciwnik w swojej turze w fazie Advance nie zajmie terenu. Musi walczyć. Zużyje karty jak pisałeś i zyska ten teren, ale w swojej turze i nie za darmo.

Lekkie jednostki w obronie to oczywista sytuacja i tu się naturalnie zgadzam. Natomiast jestem ciekaw ich zastosowania właśnie w ataku.

PostNapisane: sobota, 16 listopada 2013, 21:11 
Adjudant Commandant

Odi --> Aaaa, słusznie prawisz z lekkimi jednostkami. Wyobraziłem sobie sytuację gdy gracz wybiera większość lekkich jednostek i tylko kilka przełamujących. Cały czas się cofamy nie pozwalając przeciwnikowi na atak. Ale... wróg tez może mieć lekkie jednostki.

A propos naszej dyskusji ile razy się tasuje stos kart odrzuconych. Nie jest dobrze.
Gra się kończy at the end of the turn in which both Shuffle cards are placed on
display (indicating that both players have shuffled their decks twice
during the game). In this case the player who controls the most
Terrain cards wins.

Czyli tak naprawdę mamy do dyspozycji dwie talie?

PostNapisane: sobota, 16 listopada 2013, 23:02 
Sous-lieutenant

Na to wygląda

PostNapisane: niedziela, 17 listopada 2013, 12:03 
Tai-sa

Chyba dwie talie + kilka kart z trzeciej, dopóki przeciwnik nie wyłoży swojego Shuffle card?

PostNapisane: niedziela, 17 listopada 2013, 16:44 
Adjudant Commandant

ozy --> dokładnie jak piszesz. Dziś grałem z Grześkiem B. i tak się gra skończyła. Mi pierwszemu się talia przetasowała i sporo jeszcze z niej użyłem zanim Grzesiek wyjął kartę Shuffle z talii.
I właściwie nie miał już nic do roboty bo nie miał za dobrych kart. Zostaliśmy przy dwóch kontrolowanych polach. Z tym, że ja miałem 6 punktów w zdobytych kartach, a Grzesiek 5.

Dzisiejsza rozgrywka była zaskakująca. Grzesiek utrzymując 2 pola nieustannie doprowadzał moje pola do neutral. Dawał mi szansę na wycofanie się atakując wolniejszymi jednostkami. Wolałem się wycofywać niż tracić od razu teren. Potem musiałem odbijać. Przez to jednak zabrakło czasu i kart na zdobycie przez Grześka trzeciego terenu.
Bitwa była strasznie mózgożerna. I okazało się, że 5 dowódców w talii to podstawa.
No i dziwne, ale nikt nie wziął ani słoni, ani pikinierów.

PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 20:43 
Adjudant Commandant

Kolejne dwie bitwy za mną.
Tym razem z Pejotlem.
Klęska i klęska.
Usiadł i wygrał :-(

Ale w pierwszej bitwie odkryłem dzięki Pawłowi (nie doczytałem w przepisach), że Overlap to niesamowita karta.
Jakoś mi się pokręciło, że trzeba mieć z obu stron atakującej jednostki karty spełniające warunek Overlap.
A to nie tak. Wystarczy mieć z jednej strony i do tego gdy są tam dwie karty za każdą o prędkości 3 lub mniej dostajemy +1 do walki.
Auć. Pejotl zgromadził dwie kawalerie z boku swojej atakującej jednostki i poszedł do ataku (była równowaga) z nową przewagą +2 i kartą Dowódcy jako Bonus. Klęska i bez szans obrony.

Czyli Overlap to włamanie w szyk nieprzyjaciela. Równie dobrze nadają się do tego Gallowie czyli średnia piechota jak i lekkie jednostki prawie nic nie kosztujące. Odi jako ich wielbiciel pewnie będzie zachwycony.

Ciekawe co jeszcze odkryję w tej prostej gierce.

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 13:47 
Sous-lieutenant

Ja mam małą przerwę w analizie FoG - wrócę do grania w przyszłym tygodniu.

Natomiast co do lekkich jednostek - jestem wielbicielem nie tyle ich, jako takich, co fajnego oddania przez Wallace'a ich użyteczności na polu bitwy. Normalnie w karciankach tego typu, i często też w prostych planszówkach, liczy się brutalna siła i pancerz. A, no i czasem jeszcze łucznicy :) Wszystko inne to tak naprawdę majonez dekoracyjny.

Wallace potrafił wpleść wiele niuansów do prostej mechaniki FoG i oto proszę - nagle lekkie jednostki mają konkretne zastosowanie i są przydatne, nie będąc tylko "sierotami, dla których zabrakło pancerza i ciężkiego miecza, więc muszą biegać półnago z procą" 8-)

PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 22:49 
Colonel Général

Dzisiaj sobie zagrałem z Miceliusem dwa razy. Bardzo fajnie chodzi, czuć historię, na tyle na ile można w takiej kraciance. Moim zdaniem to może być świetny wypełniacz, tylko niestety słyszałem, że obecnie może być ją trudno dostać. W każdym razie jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem, i mogę też polecić fanom wersji figurkowej FoG-a.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 31 maja 2014, 23:11 
Adjudant Commandant

Raleen --> To przez moje gadanie dzisiaj zagrałeś? :-)
Witaj w klubie.

PostNapisane: niedziela, 1 czerwca 2014, 07:40 
Colonel Général

Nie, to dzień wcześniej zanim się zobaczyliśmy. I zupełnie przypadkiem, bo w ogóle nie planowałem tej rozgrywki, ale kolega Micelius był akurat w klubie, jakiś taki znudzony, zanosiło się, że przez godzinę obaj nie będziemy mieli co robić, więc wyjął szybką gierkę i poszło. A że za pierwszym razem wygrałem, to potem w ramach rewanżu drugi raz! :)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: niedziela, 1 czerwca 2014, 10:11 
Adjudant Commandant

Raleen --> zapytam niezłośliwie :-)
Ty w ogóle przegrywasz? :-)

PostNapisane: niedziela, 1 czerwca 2014, 10:18 
Colonel Général

Tak, zdarza się ;) Np. drugą rozgrywkę w piątek przegrałem, i przeciwnik mój był z siebie tego dnia bardzo dumny :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]