The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: mk20336 »

Great Battles of Julius Caesar - Nicopolis (48 BC) Part 2

Wracamy do Great Battles of Julius Caesar i bitwy pod Nicopolis (48 pne). Czy kontratak Pontu przełamie obronę legionów rzymskich? Sprawdzmy!

LINK: Great Battles of Julius Caesar - Nicopolis (48 BC) Part 2

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: Raleen »

Great Battles of Julius Caesar Deluxe Edition – scenariusze (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Autorem tłumaczenia jest Tomasz „episodic” Nagórka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: Raleen »

Great Battles of Julius Caesar Deluxe Edition – zasady bitwy morskiej (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Autorem tłumaczenia jest Tomasz „episodic” Nagórka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
episodic
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 22 sierpnia 2020, 18:51
Has thanked: 57 times
Been thanked: 42 times

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: episodic »

Dzięki za publikację moich wypocin ;) Trochę się przedłużyło, ale było warto. Pliki PDF mają wbudowane zakładki.

Przy okazji mogę polecić książeczki "Farsalos" (o wojnie domowej i zdarzeniach prowadzących do bitwy pod Farsalos) Romualda Romańskiego i "Galia Belgijska" Tomasza Romanowskiego. Dobre nawet dla laików, dobrze się czyta. Znakomicie rozszerzają wiedzę o bitwach z gry.
monkey
Appointé
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 maja 2018, 22:01
Has thanked: 1 time

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: monkey »

episodic pisze: niedziela, 4 czerwca 2023, 17:52 Dzięki za publikację moich wypocin ;)
Jak najwięcej takich wypocin i ludzi! ;) Dzięki za tak tytaniczną pracę!
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: mk20336 »

episodic pisze: niedziela, 4 czerwca 2023, 17:52 Dzięki za publikację moich wypocin ;) Trochę się przedłużyło, ale było warto. Pliki PDF mają wbudowane zakładki.

Przy okazji mogę polecić książeczki "Farsalos" (o wojnie domowej i zdarzeniach prowadzących do bitwy pod Farsalos) Romualda Romańskiego i "Galia Belgijska" Tomasza Romanowskiego. Dobre nawet dla laików, dobrze się czyta. Znakomicie rozszerzają wiedzę o bitwach z gry.
Fajnie zrobione!
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Great Battles of Julius Caesar: Deluxe Edition

Najnowsza gra w serii Great Battles - Julius Caesar: Deluxe Edition to bardzo pięknie i kompletnie wydany produkt. W poniższym materiał dziele się moją recenzją tej pozycji - miłej lektury!

LINK: [REVIEW] Great Battles of Julius Caesar: Deluxe Edition

Obrazek
lampon
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2017, 23:35
Been thanked: 1 time

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: lampon »

Chciałem ściągnąć tłumaczenie zasad z ładowni, ale nie można jak klikam na link to najpierw wychodzi komunikat że przechodzę do strony bez ochrony, a potem przerzuca mnie na główną stronę forum. Próbowałem tak od kilku dni i ciągle się to powtarza bez zmian.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: Raleen »

Sprawdziłem przed chwilą, mnie się otwiera bez problemu. Spróbuj jeszcze raz, jeśli nadal nie będziesz mógł ściągnąć, napisz do mnie na PW podając maila to Ci wyślę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: mk20336 »

Training Materials for Great Battles of Julius Caesar
W poniższym artykule zamieściłem wybór materiałów, które ułatwią naukę systemu Great Battles of History. Jest to również dobre źródło dla doświadczonych graczy pragnących "odświeżyć zasady". Zapraszam!

LINK: Training Materials for Great Battles of Julius Caesar

Obrazek
monkey
Appointé
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 maja 2018, 22:01
Has thanked: 1 time

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: monkey »

Czołem!
Mam dwa pytania związane z zasadami.
1. Czy ilość jednostek auxilia, którymi mogę się ruszyć w Fazie Oddziałów Auxilia jest ograniczone do ilości rozkazów indywidualnych GD ?
2. Czy tylko w segmencie walki wręcz, gdy zostanie rozbita jednostka i jest zmuszona do początkowego ruchu w ucieczce korzystamy z tabeli "ruchu w ucieczce". Czy także w trakcie fazy ucieczki, gdy kontynujemy ruch?
Z góry dziękuję za pomoc!
episodic
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 22 sierpnia 2020, 18:51
Has thanked: 57 times
Been thanked: 42 times

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: episodic »

Podaję tak jak interpretuję i stosuję:
monkey pisze: piątek, 24 listopada 2023, 18:26 1. Czy ilość jednostek auxilia, którymi mogę się ruszyć w Fazie Oddziałów Auxilia jest ograniczone do ilości rozkazów indywidualnych GD ?
Nie ma takiego ograniczenia odnośnie ruchu. W Fazie Oddziałów Auxilia można aktywować każdy oddział auxilia i niezależnie gdzie jest na planszy. W angielskiej instrukcji jest zapisane że "may issue Individual Orders to every friendly Skirmisher (or other eligible) unit". Limit rozkazów indywidualnych jest dla Fazy Rozkazów - jest to zapisane w kilku miejscach w instrukcji, na przykład w 4.22 lub w samej definicji inicjatywy w 4.1. Dla Fazy Oddziałów Auxilia stosuje się zasady 5.6, po prostu jest to odrębna faza gry niż Faza Rozkazów i nie ma limitów.
2. Czy tylko w segmencie walki wręcz, gdy zostanie rozbita jednostka i jest zmuszona do początkowego ruchu w ucieczce korzystamy z tabeli "ruchu w ucieczce". Czy także w trakcie fazy ucieczki, gdy kontynujemy ruch?
W 10.26 zapisano, że głównie chodzi o to, aby rozbity/uciekający oddział nigdy nie zakończył ruchu w uciecze stojąc na innym sojuszniczym oddziale - a aby tak było, trzeba używać tabeli "ruchu w ucieczce". Dotyczy to początkowej ucieczki o 2 heksy (patrz przykład w 10.22) oraz Fazy Ucieczki. W tabeli kar za kończenie ruchu na innym oddziale w przypadku dobrowolnego ruchu i "podstawowej zasady" jest że taki ruch jest nawet niedozwolony. Natomiast dla ucieczki można zakończyć ruch w uciecze na sojuszniczym oddziale, z tym że z karą dla tego sojuszniczego oddziału, a uciekających trzeba przesunąć o jeszcze 1 heks, jeśli jest miejsce - jak nie to eliminacja uciekających.
monkey
Appointé
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 maja 2018, 22:01
Has thanked: 1 time

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: monkey »

episodic pisze: sobota, 25 listopada 2023, 13:04 Podaję tak jak interpretuję i stosuję:
monkey pisze: piątek, 24 listopada 2023, 18:26 1. Czy ilość jednostek auxilia, którymi mogę się ruszyć w Fazie Oddziałów Auxilia jest ograniczone do ilości rozkazów indywidualnych GD ?
Nie ma takiego ograniczenia odnośnie ruchu. W Fazie Oddziałów Auxilia można aktywować każdy oddział auxilia i niezależnie gdzie jest na planszy. W angielskiej instrukcji jest zapisane że "may issue Individual Orders to every friendly Skirmisher (or other eligible) unit". Limit rozkazów indywidualnych jest dla Fazy Rozkazów - jest to zapisane w kilku miejscach w instrukcji, na przykład w 4.22 lub w samej definicji inicjatywy w 4.1. Dla Fazy Oddziałów Auxilia stosuje się zasady 5.6, po prostu jest to odrębna faza gry niż Faza Rozkazów i nie ma limitów.
2. Czy tylko w segmencie walki wręcz, gdy zostanie rozbita jednostka i jest zmuszona do początkowego ruchu w ucieczce korzystamy z tabeli "ruchu w ucieczce". Czy także w trakcie fazy ucieczki, gdy kontynujemy ruch?
W 10.26 zapisano, że głównie chodzi o to, aby rozbity/uciekający oddział nigdy nie zakończył ruchu w uciecze stojąc na innym sojuszniczym oddziale - a aby tak było, trzeba używać tabeli "ruchu w ucieczce". Dotyczy to początkowej ucieczki o 2 heksy (patrz przykład w 10.22) oraz Fazy Ucieczki. W tabeli kar za kończenie ruchu na innym oddziale w przypadku dobrowolnego ruchu i "podstawowej zasady" jest że taki ruch jest nawet niedozwolony. Natomiast dla ucieczki można zakończyć ruch w uciecze na sojuszniczym oddziale, z tym że z karą dla tego sojuszniczego oddziału, a uciekających trzeba przesunąć o jeszcze 1 heks, jeśli jest miejsce - jak nie to eliminacja uciekających.
Dzięki!
panMaks
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2019, 11:21
Lokalizacja: Warszawa/Białystok
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: panMaks »

Ad1. ilość jednostek aktywowanych nie jest ograniczona, ale faza ta wlicza się do ilości aktywacji dowódcy, czyli jak OC skorzysta z tej fazy to może mieć tylko jedno momentum w tej turze (lub jeśli wykorzysta auxilia i sam dla siebie elite initiative phase to może mieć tylko normalną aktywację bez momentum)
Ad2. w obydwu przypadkach sprawdzamy co się dzieje, jeżeli zroutowana jednostka przechodzi lub zatrzymuje się na innej zgodnie z tą tabelą
monkey
Appointé
Posty: 43
Rejestracja: sobota, 5 maja 2018, 22:01
Has thanked: 1 time

Re: The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars (GMT)

Post autor: monkey »

Na szczęście tak robiłem, ale mam jeszcze jedno pytanie związane z ostrzałem. Czy jednostka może być ostrzelana przez więcej niż jedną wrogą jednostkę w segmencie ruchu i ostrzału czy fazy auxilia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”