Własny system dla bitew średniowiecza

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 35021
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Własny system dla bitew średniowiecza

Post autor: Raleen » poniedziałek, 8 lipca 2019, 21:02

panMaks pisze:
poniedziałek, 8 lipca 2019, 20:38
System strat na początku wydawał mi się bardzo kuszący, ale z każdym kolejnym zagadnieniem wydaje się czynnikiem znacząco komplikującym rozgrywkę (zależność wartości bojowej od stanu osobowego) a także zwiększającym ilość żetonów w grze i na planszy.
Trochę mnie zasmuciła opinia o Omanie bo akurat mógłbym mieć do niego dostęp w najbliższym czasie. A jeżeli chodzi o opisy przebiegu bitew to też do niczego się nie nadaje?
Oprócz taktyki walk i organizacji wojsk myślę, że istotne byłyby informacje o nazwijmy to losowych wydarzeniach zmieniających przebieg bitwy - śmierć dowódcy (pojmanie, zranienie), "objawienie" się bohaterów etc.
Nie chciałbym Cię zupełnie zniechęcać. Coś na pewno skorzystasz. Wydaje mi się, że to jest dobra książka dla tych, którzy są w stanie odsiać ziarno od plew, ale do tego trzeba przeczytać jakieś inne publikacje, natomiast jak to jest pierwsza czy druga książka w temacie, może być różnie.

Co do strat, też przez to przechodziłem i nie ma optymalnych rozwiązań. Dla późniejszych okresów doradzałbym jakieś zaznaczanie strat, dla średniowiecza chyba można się obyć bez tego. Znowu, trochę zależy od stopnia zaawansowania/komplikacji gry i paru innych czynników.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”