Königsberg '45 (Three Crowns Game Productions) & Königsberg: The Soviet Attack on East Prussia, 1945 (Revolution Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Darth Simba »

Ja bym to i kupił, ale ten "Praynich" na mapie za mocno kuje mnie w oczy... :evil:
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Königsberg´45 (Revolution Games)

Post autor: Leviathan »

Gra już jest, więc podbijam wątek. Tym bardziej, że w pokazuję składające się na ten tytuł komponenty w najnowszym materiale na Wojenniku:
Wojennik TV # 147: Königsberg:The Soviet Attack on East Prussia, 1945 - unboxing
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 29 sierpnia 2009, 22:27
Lokalizacja: Ziemia
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Smerf Maruda »

Czy dobrze kojarzę, że koledzy w to grali i mieli mocno mieszane uczucia, szczególnie jeśli chodzi o impotencję, że się tak wyrażę, którejś ze stron w kontekście aktywacji, że niby nie mogli jej, tej aktywacji, dokonać, a druga strona hasała sobie po planszy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Raleen »

W tym okresie wojny zdarzało się po stronie radzieckiej, że następowały przestoje, które nie do końca da się wytłumaczyć sytuacją operacyjną (co do przyczyn nie będę już wnikał), więc ma to podstawy historyczne, natomiast jak i na ile to oddać w grze to inna sprawa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: nexus6 »

Smerf Maruda ma rację - jestem po skończonej grze i to co pisze potwierdza się częściowo. Częściowo, bo druga strona też za bardzo nie pohula po mapie. Za dużo czitów a za mało aktywacji, wiec gra staje się bardzo losowa. Jako Rusek nie mogłem sobie za dużo zaplanować tylko musiałem pokornie przyjmować to co los mi przyniesie - niektóre armie były aktywowane na całą grę 3-4 razy. Po stronie niemieckiej sprawa wygląda podobnie - często kolega wyciągał aktywacje, która mu w ogóle do szczęścia nie były potrzebne, a jak wyciągnął jakaś sensowną, to i tak za wiele do roboty nie miał - jeśli go nie otaczali Ruskie na tym odcinku to się nie ruszał.

Generalnie jestem rozczarowany tą grą, choć sam system zapowiadał się ciekawie. Być może w przypadku Konigsberga rozwiązaniem było zwiększenie aktywacji na turę, co jednak wydłużyłoby grę.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: nexus6 »

Jutro to zaczynamy, to się przekonamy.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: nexus6 »

Narwa jest lepsza - zarówno jeśli chodzi o rozwiązania mechaniki jak i samą sytuację na mapie. Tutaj sowieci mają tylko trzy rodzaje czitów (armie) i mogą aktywować dowolny korpus, który jest w zasięgu HQ tej armii. Ponadto HQ korpusu może oprócz swoich jednostek aktywować trzy jednostki innego korpusu lub niezależne (w Konigsbergu tylko niezależne). To wszystko poprawia możliwości operacyjne graczy - nie czuję się niemocy i nie czeka na łut szczęścia jak w Konigsbergu.

Fotka z naszej gry:

https://drive.google.com/file/d/1KiI3bT ... b_XeA/view

Gra zakończona zwycięstwem ruskich w 7 turze przez auto victory (w 3 turze odcięli zaopatrzenie dla Narwy, co ułatwiło zwycięstwo).
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Leo »

Szkoda, że w Koenigsbergu nie ma podobnego rozwiązania. Zagrałem w K'45 trzy razy i moje refleksje są zbieżne z Waszymi: losowość aktywacji to podstawowy mankament tej gry. Bo poza tym operacja jest ciekawa, dynamiczna i mało znana, żetony i mapa estetyczne - aż chce się grać. Z kolegą mamy pomysł na homerulsa - gracze na początku etapu wybierają sztaby korpusów w liczbie przypisanej do danego etapu i losują tylko z tej puli, a nie ze wszystkich. Jeszcze tego nie przetestowaliśmy, ale może to jest dobre wyjście?
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: nexus6 »

Podobne rozwiązanie, jeśli mnie pamięć nie myli, było właśnie w Duel in the North. Tam przy ograniczonej liczbie wrzucało się do kubka te czity, które nam pasowały. Jak najbardziej to się sprawdzało i myślę, że dla Konigsberga to jest ratunek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Raleen »

Niedawno miałem okazję obserwować rozgrywki w klubie Agresor w tę grę, a także podyskutować co nieco o problemie aktywacji. Jeśli ktoś z grających znajdzie chwilę, zachęcam do podzielenia się wrażeniami i spostrzeżeniami po tych ostatnich grach.

Swego czasu ze względu na tematykę i późny okres II wojny św. gra mnie bardzo interesowała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Yautay »

Hej,
Czy ktoś wie gdzie można nabyć K-45 ?
Tak aby koszt transportu nie przewyższył kosztu samej gry....
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: karawanken »

Może zapytaj w ForcieGier. Mają Narve dostępna. Jak by co ;)
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Konigsberg: The Soviet Attack on East Prussia, 1945 (Revolution Games)

Post autor: efendie »

Witamy, Gramy (z młodym) w Königsberg: The Soviet Attack on East Prussia.
Zasady Gry:
Gramy szybką wersje "BLITZ", czyli szybkie decyzje i nie cofamy ruchu.

https://youtu.be/ApqSfSEcWOk

Miłego ogladania
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions)

Post autor: Raleen »

Fajnie, że jest kolejny materiał na temat tej gry poświęconej działaniom toczącym się częściowo na ziemiach polskich (i w najbliższych okolicach).

PS. Połączyłem wątki, bo gra ma dwie odsłony (najpierw Szwedzi wydali ją sami pod szyldem Three Crowns Game Productions, a później wydawnictwo Revolution Games).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Königsberg´45 (Three Crowns Game Productions) & Königsberg: The Soviet Attack on East Prussia, 1945 (Revolution Game

Post autor: swampgoblin »

Ja się cieszę z każdego materiału poświęconego tej grze. Klasyczna wojenna planszówka, z czystymi klarownymi zasadami, choć oparta na czitach, co dla mnie jest zaletą. Nie podzielam narzekań, że nie ma co zrobić z wylosowanym czitem, myślę że dobrze oddaje to lekki bajzel wojenny. Revolution sprytnie ustalili zasady zwycięstwa. Gracz sowiecki wali głową w mur, ale w końcu przebija się na odcinku 2 Frontu Białoruskiego. Wbrew pozorom, Niemcy mogą im zdrowo pokrzyżować szyki. Nie jest to gra to jednej bramki. Chciałbym zobaczyć w tym systemie Budapeszt 1945, myślę że choć lekko uproszczony, to i tak dawałby radę. Z tego co pamiętam, to następna w kolejce jest Operacja Sonnenwende. Też dobrze, klimat końca wojny, rozpaczliwe niemieckie ofensywy i w pewnym sensie moje rodzinne strony.

PS. No i jest tu Twoja ulubiona miejscowość Raleen - Scharfenwiese.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”