A Victory Lost (MMP)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Do niedawna gra była w preorderze, więc pewnie stąd te zawirowania, ale z kupnem u producenta nie powinno być problemów w związku z tym pytanko czy już jest w sklepie i za ile??
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Czy grał już ktoś? Wiadomo, ile jest scenariuszy?
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Teufel pisze:Czy grał już ktoś? Wiadomo, ile jest scenariuszy?
Powinienem ja miec na dniach (jakos tak w weekend) wiec jak juz z Ozym sprobujemy to napiszemy - jak zwykle swietny i ilustrowany - AAR :D

V.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Mam ja od niedzieli. Oj ciezko bedzie Niemcami pograc, bardzo ciezko. Ruskich jest tutaj cala masa...

V.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Graliśmy wczoraj 1 etap. Mechanika jest prosta - mogłem grać bez czytania zasad, zerkając wyłącznie na schematy (z doskonałej zresztą) instrukcji.
Zanosi się na hicor - gra się lekko, przyjemnie, masa możliwości i kombinacji, piękny (jak na twórcę FitS przystało) pomysł na oddanie specyfiki działań.
No i do rozegrania w 4-5h - miodzio, gramy w środę, pamiętaj Lordzie o aparacie. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Zagralismy w srode z Ozym pierwsze 3 etapy (co zajelo nam bite 4h, w tym przeniesienie stolu z mapa do innego pomieszczenia).

Obrazek
Tak wyglada front przed rozpoczeciem operacji Saturn, w polowie grudnia 1942.

Rosjan wszedzie pelno... Pod Stalingradem 6 Armia Niemiecka "wciaz dycha", jednak jej jednostek (ani okrazajacych Sowietow) nie widac na mapie. Jeest za to specjalne kilkuheksowe pole "Stalingrad pocket" (kociol stalingradzki), przez ktore nie biegnie linia zaopatrzenia, ani nie mozna tam wchodzic.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Zasady sa tutaj bardzo proste, a gre napedza losowa aktywacja dowodztw.

Skala oddzialow to dywizje (z wyj. sowieckich korpow panc. i mot., ktore byly de facto dywizjami).

Ruch, zaopatrzenie i walka to w zasadzie klasyka heksowek. Istota gry sa dowodztwa armii (oraz grup operacyjnych) i ich aktywacje. Tutaj tez pojawiaja sie roznice miedzy Sowietami i Niemcami.

Ruch i walke wykonuja kolejno losowo aktywowane oddzialy. Po prorstu wrzuca sie znaczniki (chits) armii do kubka, a potem losuje je sie kolejno. Nigdy nie wiadomo, ktora armia ruszy sie jako nastepna. Wylosowany sztab aktywuje sie oraz aktywuje do ruchu i walki wszystkie oddzialy bedace w jego zasiegu dowodzenia (4 lub 6 heksow, w zaleznosci od sztabu).

Sowieci w kazdym etapie moga wrzucic do kubka 1 "chit" STAWKA - aktywujacy naraz wszystkie sztaby oraz 3 (z 5 wybranych na poczatku gry) znacznikow poszczegolnych sztabow.
Niemcy wrzucaja wybrane 3-6 znacznikow (w zaleznosci od etapu gry). Dla rownowagi, Niemcy maja tez 2 znacznki "Manstein", ktore zapewniaja im elastycznosc - po jego wylosowaniu mozna aktywowac dowolny sztab.

Jako pierwsza aktywacja wylosowana zostala Sowiecka 51A.
Obrazek
Dzieki temu, do ruchu zostaly "odpalone" wszystkie jednostki w zasiegu dowodzenia sztabu 51 Armii - czyli w promieniu 4 heksow.

Do zaznaczania co zostalo aktywowane, a co nie sluza specjalne zetoniki "out of command" (jeden z nich widac).
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Ozy sprytnie wykorzystal sytuacje i podciagnal swoje wojska na pozycje wyjsciowe do ataku na jednostki 4 Armii Pancernej.
http://img407.imageshack.us/img407/6754 ... wy2.th.jpg
Pozostawalo pytanie, jaki znacznik bedzie wylosowany nastepny. Czy 4APz zdola uciec przed uderzeniem :?:
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

A co ma wspólnego z historyczną rzeczywistością taka losowa aktywacja dowództw?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Niby uatrakcyjnia mechanikę i jest wodą na młyn wiadomych sił, nieustannie krytykujących naprzemienne tury. ;)
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Ano ma - sam wybierasz co aktywujesz, nie wiesz tylko w jakiej kolejności się zaktywują. Więc losowość jest połowiczna. Zresztą przy użyciu żetonów Stawka i Manstein można zaprowadzić względny porządek. Nie miałem wrażenia że losowość jest za duża, za to miałem wrażenie że nie zawsze moje rozkazy są wykonywane wtedy kiedy bym sobie tego życzył albo wtedy kiedy była najlepsza ku temu okazja.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Anomander Rake pisze:Niby uatrakcyjnia mechanikę i jest wodą na młyn wiadomych sił, nieustannie krytykujących naprzemienne tury. ;)
A skad to Twoje "niby" :?: Grales w ta gre? Widziales kiedykolwiek jej przebieg?
Pewnie nawet nie wiesz jaki to stres, nie wiedzac czy Twoi pancerniacy z 4 APz zdaza przed ruskimi czy nie zdaza... To jest wojna, tu nikt nie czeka z rozjechaniem Twojej piechoty*/czlogow* na wlasciwa kolejke...

*(niepotrzebne skreslic)
V.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

A skad to Twoje "niby" ?? Grales w ta gre? Widziales kiedykolwiek jej przebieg?
W kwestii logiki wypowiedzi.
Czy napisałem, że grałem? Czy moja opinia jest w tej kwestii stanowcza czy raczej przypuszczająca? Gdybym grał mógłbym być chyba bardziej stanowczy w swojej wypowiedzi. Prawda?
To jest wojna, tu nikt nie czeka z rozjechaniem Twojej piechoty*/czlogow* na wlasciwa kolejke...
To jest gra. I jak to w grach trzeba czekać na właściwa kolejkę, żeby rozjechać np. czołgami wrażą piechotę. No, ale w grach tego się raczej nie uniknie.
A tak poza tym to nawet grywałem w gry z podobnym mechanizmem. Wiem też co to jest stres, chociaż pewnie nie tak dobrze jak autor powyższego posta, co po tymże poście wnioskuję.
Lobus
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 2 października 2007, 11:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lobus »

Witam

Ciekawa gra z tego co piszecie. Gdybym miał tylko więcej kasy :wink:

Ktoś z Was może ją sprowadza?
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Jakiś czas temu była u Wargamera i chyba w sklepie gildi (trzeba by sprawdzić na ich stronach internetowych)
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”