Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Dave »

Witam,

Stałem się właśnie szczęśliwym posiadaczem gry Piekło na Pacyfiku i w związku z tym rozpisuję i weryfikuję ilość komponentów.

1. Lotnictwo japońskie - 96 żetonów: 12 KATE, 12 VAL, 12 A6M, 12 JUDY, 12 JILL, 12 BETTY, 12 FRANCES, 8 A6M6, 4 JACK (brak: VAL 11 i JILL 4).

2. Lotnictwo amerykańskie - 96 żetonów: 12 DEVASTATOR, 12 DAUNTLESS, 12 HELLDIVER, 12 AVENGER, 12 CORSAIR, 12 HELLCAT, 8 WILDCAT, 8 B-17, 4 AIRACOBRA, 4 MITCHELL (brak: DAUNTLESS 11).

3. Flota japońska - 12 okrętów: 2 lotniskowce, 1 lotniskowiec lekki, 2 pancerniki, 2 ciężkie krążowniki, 3 niszczyciele i 2 statki transportowe.

4. Flota amerykańska - 12 okrętów: 2 lotniskowce, 1 lotniskowiec lekki, 2 pancerniki, 1 ciężki krążownik, 3 niszczyciele i 2 statki transportowe - 11 okrętów - (brak: ciężki krążownik 1).

5. Działko p-lot: 10 żetonów.

6. Samolot pod ostrzałem: 10 żetonów.

7. Zacięte karabiny: 5 żetonów (brak 1 żetonu).

8. Wysokość - pułap 1: 35 żetonów (brak 1 żetonu).

9. Wysokość - pułap 2: 35 żetonów (brak 3 żetonów).

10. Wysokość - pułap 3: 35 żetonów (brak 4 żetonów).

11. Wysokość - pułap 4: 35 żetonów (brak 4 żetonów).

12. Żeton etapów gry: 1 żeton

Dziękuję Kolegom Graczom za pomoc w weryfikacji.
Jednocześnie apeluję, że jakby ktoś z Was posiadał tę grę w fatalnym stanie, ale miał żetony których mi brakuje to chętnie je przejmę za stosowną rekompensatą :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 czerwca 2020, 21:18 przez Dave, łącznie zmieniany 9 razy.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Ogmios »

Tak mi się wydaje, że żetonów wysokości powinna być podobna ilość i podejrzanie mało zaciętych karabinów. Jak znajdę swój egzemplarz to przeliczę.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Dave »

Fakt - tych zaciętych karabinów wydaje się zbyt mało, ale to nie problem zawsze można coś zastępczego wymyśleć - jak by Kolega mógł sprawdzić jednostki lotnicze to byłbym wdzięczny.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: anonim »

Największy problem będziesz miał z tymi brakującymi samolotami których w scenariuszach będziesz potrzebował maksymalną ilość, czyli 12. Brak tego jednego krążownika i reszty żetonów pomocniczych w grze nie zauważysz.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Dave »

Cóż, pewnie konieczny skan i dodruk, a może się ktoś trafi kto będzie miał szczątkową grę i akurat żetony przygarnę.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: anonim »

Sprawdziłem moją wersje i mam:
Działko p-lot - 10 szt.
Samolot pod ostrzałem: 10 szt.
Zacięte karabiny: 5 szt. czyli chyba u ciebie tylko jednego żetonu brakuje.
Zakładam że moja gra jest kompletna. Jedynej rzeczy której mi brakuje to tarczy słonecznej. To taki żółty pasek heksów
Ostatnio zmieniony środa, 10 czerwca 2020, 23:59 przez anonim, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Dave »

A dziękuję pięknie - to tak źle nie jest :) Takie mam szczęście do gier NOVINY - jak kupiłem SREBRNĄ FLOTĘ - to z brakami w postaci 4 statków i 8 żagli :)

Wg instrukcji str. 4 pkt. 2.5 - żeton tarczy słońca wykonywany jest przez graczy - więc masz komplecik.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Ogmios »

Może komuś się przyda - przykład wszystkiego co jest w obu grach z maksami numerów. Kiedyś kupiłem nierozcięty egzemplarz Piekła (nawet widać po pierwszym Hellcat-cie) i też mam takie ilości, nawet karabiny zablokowane w ilości 5. Słońca przykładowo mogą tak wyglądać - jak widać jest różnica w 10 heksach zależnie od boku planszy. Co do Lwa nie dam głowy, czy to górne numery na obrazku, bo nawet nie mam instrukcji w tym egzemplarzu.

Do spisu trzeba dodać żeton Etapu gry, właściwie chyba niepotrzebny, bo jak przejrzałem scenariusze, to nie widziałem jakiegoś limitu czasowego. Takowy pasowałby do Lwa, gdzie Niemcom kończy sie paliwo w Me 109, ale tam są mniejsze pola toru etapów, w sam raz dla czerwonego żetonu na dole zdjęcia (akurat niedocięty); jest tam też tor na punkty zwycięstwa, gdzie są używane dwa żetony obok.

Widac różnicę wielkości żetonów z obu gier, na planszy Piekła da się zagrać oboma zestawami, na planszę z Lwa te piekelne są za duże, jeszcze jak pojedynczo latają to ujdzie, ale formacje już nie. Trzeba wymyśleć wytrzymałość dla każdego samolotu z Lwa i przyjąć siłę ognia bombowców w każdym kierunku taką samą (plus Me 110 [1] do tyłu, wiadomo).

Takie pytanie: jaką wytrzymałość przyjmujecie dla japońskiego Jacka? Bo go nie ma w instrukcji w tabelce? Ja mu dawałem 5 żeby się czymś różnił od A6M6.

A jakieś houserules/nowe samoloty macie? Pamiętam kiedyś dłubałem, musiałbym znaleźć w którym zeszycie.
Obrazek
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: anonim »

Żeton etapu jest potrzebny bo w niektórych scenariuszach w obydwu grach część samolotów wlatuje na planszę z pewnym opóźnieniem jako posiłki.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Dave »

W mojej instrukcji poprzedni właściciel przyznał Raidenowi/Jackowi wytrzymałość: 7. Co zważywszy na poniższy opis ma uzasadnienie:

Mitsubishi J2M Raiden (oznaczenie amerykańskie: "Jack") — jednosilnikowy, jednomiejscowy samolot myśliwski marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej. Myśliwiec lądowy używany przez Cesarską Flotę Japonii zaprojektowany jako myśliwiec przechwytujący, w którym największy nacisk położono na prędkości w locie poziomym oraz wznoszenia, a mniej na zwrotność. Doskonałe osiągi, silne uzbrojenie i odpowiednie opancerzenie uczyniły z niego najprawdopodobniej najbardziej efektywny samolot do niszczenia bombowców B-29 Superfortress w czasie wojny na Pacyfiku.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Ogmios »

He he, zależy od źródła:
https://books.google.pl/books?id=UR5xDw ... 2m&f=false
However, like most other Japanese fighters, the "Jack" lacked adequate armor and fuel tank protection"
Na logikę silne opancerzenie trochę nie pasuje do roli "high altitude interceptor". Też zauważyć trzeba, że prawie dwie tony cięższy Corsair ma właśnie 7 punktów.
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re:

Post autor: Admiral Winfield »

Itagaki pisze: niedziela, 16 września 2007, 11:31 Obrazek
Stworzyłem moduł pod Vassala do gry "Kryptonim Lew Morski".
Moduł zawiera pięć podanych w instrukcji wariantów (scenariuszy) - choć mam dziwne wrażenie, że w 3 pomylono Me 109 ze 110, podstawowe tabelki i info o Punktach Zwycięstwa. Wersja anglojęzyczna :).
Modulik waży nieco ponad 3 Mb.
http://rapidshare.com/files/56076839/SeeLowe
Zapraszam do gry :)
Hej, czy ktoś ma może ten mod i byłby skłonny się podzielić? ;) Oryginalny link dawno zdechł.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: farmer »

Jesli zamierzasz to drukować, to przy okazji możesz sobie kilka rzeczy w tych żetonach "naprawić".
Przede wszystkim wizerunek samolotu A6M ZERO - zastąpić obrazek wodnosamolotu myśliwskiego (notabene niesłychanie podobnego do naszej rodzimej Iskry :P) wizerunkiem A6M2 Zero.
Osobiście ograniczyłem też siłę ognia WildCatów do 3/0.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: Admiral Winfield »

farmer pisze: poniedziałek, 16 listopada 2020, 12:04Osobiście ograniczyłem też siłę ognia WildCatów do 3/0.
F4F-4 czyli większość używanych na lotniskowcach miały 6 x 12,7 mm czyli tyle co Hellcaty i Corsairy.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Kryptonim: Lew Morski & Piekło na Pacyfiku (Novina)

Post autor: farmer »

Zgodnie z zasadami, siła ognia zetonu miala odzwierciedlac nie tylko kaliber broni pokladowej, ale również wyszkolenie pilotów.
W poczatkiwym okresie wojny, kiedy po stronie Aliantow dominowały Wildcaty, różnica w jakości pilotów była po stronie IJN. Stąd proponowana przeze mnie zmiana ;)

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”