RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Ezechiel
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 08:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Ezechiel »

To naprawdę nie jest trudna instrukcja! Lepiej zacząć bez reguł opcjonalnych i nocnych rajdów i od któregoś z krótkich scenariuszy. Mechanika gry jest w sumie prosta i jak rozgrywka "zaskoczy", to potem toczy się zupełnie gładko. Burning Blue jest bez porównania bardziej skomplikowane.
Potwierdzam, BB jest trudniejsze w nauce. LvE ma lepiej skonstruowaną gradację trudności scenariuszy.
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ChevalierVernix »

Za mniej więcej dziesięć dni RAF będzie już u mnie! :P Nie mogąc się doczekać, oglądam sobie fabularyzowany dokument o naszym 303 dywizjonie, w linku niżej jest cały film z napisami pl:

http://www.youtube.com/watch?v=ptijNcDanVw

Polecam również bardzo ciekawy film zrealizowany niedawno dla angielskiej telewizji, którego kanwą jest książka pilota Geoffreya Welluma: "First Light", jakiś czas temu recenzowałem ją dla Portalu Strategie.
Tu część pierwsza:
http://www.youtube.com/watch?v=9iKYdBXiQjo
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Strategos »

ChevalierVernix pisze:Za mniej więcej dziesięć dni RAF będzie już u mnie! :P Nie mogąc się doczekać, oglądam sobie fabularyzowany dokument o naszym 303 dywizjonie, w linku niżej jest cały film z napisami pl:

http://www.youtube.com/watch?v=ptijNcDanVw

Niestety pod koniec nie ma tłumaczenia a tu jest lektor polski :)

http://www.youtube.com/watch?v=YizB2C0o ... re=related
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: WP »

Mam nadzieję że dostaniesz grę ze wszystkimi kartami.
Ja czekałem na dosłanie brakujących elementów równe dziewięć miesięcy.
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ChevalierVernix »

1.Dzięki Strategosie za info!

2.WP, szok, że aż tyle czasu czekałeś na jakieś brakujące elementy :o Mam nadzieję, że u mnie wszystko będzie ok.
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Wilk »

Może to był jakiś niefart, moje kontakty z Decision Games zawsze były dość pozytywne.
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ChevalierVernix »

Z drugiej strony dobrze, że w ogóle przysłali. A jak, Wilku, Twoje wrażenia z rozgrywki? :P
(edit, jeżeli oczywiście masz i grałeś w RAF,:) )
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Wilk »

Nie mam (a chciałbym) i nie grałem (a chciałbym), sam się zastanawiałem nad tą ofertą, gdzie Ty kupiłeś, ale ostatnio kupuję pełno gier, ciągła rotacja, więc są nieograne jeszcze i odpuściłem.
Doświadczenia wiążą się z posiadaniem przeze mnie D-Day at Omaha Beach. :)
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ChevalierVernix »

No tak, ja też się zastanawiałem, bo to jednak duuży wydatek.
Designerem obu gier jest ten sam człowiek, John H. Butterfield. Na Omahę też mam wielką chęć, ale nie ma jej już zarówno w sklepach ani jakoś nie widać na rynku wtórnym.
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Wilk »

Omahę bardzo polecam, ja kupowałem, jak już rzucali ostatnie egzemplarze w ziplockach. (Niby jakbym trochę poczekał, to mógłbym mieć pudełkową, bo potem się parę takich jeszcze pojawiło, ale w sumie mam to gdzieś, przynajmniej taniej zapłaciłem za wysyłkę). Teraz już faktycznie wyprzedana, ale jak będziesz miał okazję to bierz (niby DG zapowiada reprint, ale u nich to różnie bywa, szczególnie jak to wyląduje w ich Pledge Program, taki odpowiednik P500 z GMT, ale w odróżnieniu od niego niewyobrażalnie czerstwy, szczerze mówiąc do dziś nie rozumiem, jak to dokładnie funkcjonuje. ;)
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ChevalierVernix »

Wilk pisze:Omahę bardzo polecam, ja kupowałem, jak już rzucali ostatnie egzemplarze w ziplockach. (Niby jakbym trochę poczekał, to mógłbym mieć pudełkową, bo potem się parę takich jeszcze pojawiło, ale w sumie mam to gdzieś, przynajmniej taniej zapłaciłem za wysyłkę). Teraz już faktycznie wyprzedana, ale jak będziesz miał okazję to bierz (niby DG zapowiada reprint, ale u nich to różnie bywa, szczególnie jak to wyląduje w ich Pledge Program, taki odpowiednik P500 z GMT, ale w odróżnieniu od niego niewyobrażalnie czerstwy, szczerze mówiąc do dziś nie rozumiem, jak to dokładnie funkcjonuje. ;)

Może kiedyś i mnie uda się zdobyć Omahę, ale czytając
http://boardgamegeek.com/thread/692832/ ... econd-hand
w szybką reedycję nie bardzo wierzę.

Wracając do Bitwy o Anglię, zastanawiam się, czy kiedykolwiek dojdzie do konsensusu w sprawie ilości zestrzeleń uzyskanych przez 303 dywizjon. Raczej jest to niemożliwe. Jeżeli dobrze pamiętam, Kutzner w swojej monografii (wyd. Rytm, 2010) dywizjonu podaje 50-52 zestrzelenia.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Andy »

Z tego co wiem potwierdzone w 100% są 44 zestrzelenia. Cynk badał pewne zwycięstwa, które trudno przypisać konkretnym pilotom i po dodaniu tych spośród nich, które najbardziej pasują do 303. wyszło mu około 55-60.

Jeśli przyjmiemy 44, to 303. jest na czwartym miejscu wśród dywizjonów RAF-u, a na pierwszym wśród jednostek latających na Hurricane'ach. Jeśli zaufamy Cynkowi, to 303. wraca na pozycję absolutnego lidera.

Tak czy owak liczbę 44 podawał już Mickiewicz ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: czarek0402 »

Prawda jest taka,że była,jest i będzie tendencja do zaniżania,wymazywania zasług Polaków,Polskich Sił Zbrojnych,Naukowców,Królów,Wielkich Wodzów na tle historii dziejowej...Enigma,303,Hołd Ruski,Jan III Sobieski pod Wiedniem i inne...za to w drugą stronę jak najbardziej..."polskie obozy śmierci","Wolne Miasto Gdańsk","sprawa zamordowanych,zagłodzonych jeńców wojennych w wojnie 1920 roku" i inne...niby prawda jest tylko jedna,oczywista...ale prawdę kształtują zwycięzcy,media,pieniądze...wedle powiedzenia,że kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą...od klęski pod Stalingradem do Naszych czasów,w Europie kształtuje się opinia o Rumunii,Rumunach czyli oczywiście o Armii Rumuńskiej,jako słaby sojusznik,satelita,żołnierz...a czy polityka i działania ich w 1940-41 potwierdzają to? :?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Andy »

A tak mniej więcej o co Ci chodzi? Bo oczywiście bredzić o "zaniżaniu" jest łatwo, ale czy równie łatwo udowodnisz, że 126 zwycięstw 303. to prawda?

Czyżbyś uważał, że 44 zestrzelenia to niewiele? Że ta liczba godzi w godność Polaków i jest próbą zrzucenia na nich winy za Holokaust?

Proponuję kompres na czoło i wzięcie się za poważniejsze lektury niż klasycy "polityki historycznej".
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: ChevalierVernix »

O 126 zestrzeleniach mowy być nie może, to pewne. Te 44 czy też między 50 a 60 u Kutznera czy Cynka i tak plasują 303 na jednym z najwyższych miejsc spośród wszystkich dywizjonów RAF-u.
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 października 2011, 17:54 przez ChevalierVernix, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”