RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Silver »

Napisz priva. Tylko muszę poprawić tą instrukcję.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Dzięki.
Jak będziesz miał Eagle to daj znać.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Silver »

Ukończyłem właśnie kampanię gdzie poprowadziłem do zwycięstwa siły RAFu.
Już od około 2 godziny gry złapałem rytm i kolejne sekwencje wykonywałem, prawie automatycznie.
Londyn ((jego zakłady przemysłowe) odczuł pierwszy większy nalot 3 września.
Jakoś utkwiły mi w pamięci szczególnie częste i silne ataki na lotnisko Horchurch w sektorze 6/11.
Ale od tego czasu wskaźnik doświadczonych pilotów już został na bezpiecznym poziomie i lotnictwo angielskie (wzmocnione przez dodatkowe dywizjony) nie ponosiło już większych strat; a kulminacją był ostatni dzień gdzie Luftwaffe poniosło koszmarne straty i Hitler ostatecznie odwołał inwazję na Anglię (przy 32VP).
Często gra zaskakuje człowieka i tylko pomyśleć co będzie gdy z drugim człowiekiem zasiądę do niej.
kolosm
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: sobota, 5 marca 2016, 20:20
Lokalizacja: Rybnik, Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: kolosm »

Świetnie to brzmi! Chyba się skuszę...:)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Silver »

Strasznie mi się ślimaczy gra w kampanię dla 1 gracza Eagle. Szczególnie to mozolne ustalanie w jaki sposób odpowiedzą na naloty Anglicy. Podejrzewam, że o wiele dłuższa będzie rozgrywka. Na 2 osoby byłoby szybciej. Sytuacje ratuje to ciekawe planowanie nalotów na Anglię.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: RAJ »

Obrazek

Wyciągnąłem z szafy RAF. Zaczęło się paskudnie od samotnego dywizjonu Me109 o godzinie 10.00. Mogłem go odpuścić ale postanowiłem klimatycznie zareagować jednym dywizjonem Hurricanów. Potem okazało się, że to pułapka, drugi dywizjon krył się w chmurach. Od razu pierwszy dywizjon do lekkich strat. A później było już tylko gorzej... Nalot po nalocie, po kilka naraz, godzina po godzinie. Naloty były tak intensywne, że w Flotte3 zabrakło dyspozycyjnych myśliwców. Na zdjęciu stan przed ostatnimi trzema nalotami o godzinie 18.00. Dzień zakończył się bilansem -17VP, 7 dywizjonów w Light Loss i 1 w Heavy Loss, 4 punkty uzupełnień lotniczych zniszczone w wyniku bombardowań lotnisk. Niemcy mają 4 lekkie straty i jedną ciężką. Po prostu masakra... Nie wiem, czy kontynuować czy złożyć rezygnację i zacząć od nowa...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Silver »

To niebywałe że tak aktywna była 3 Flota a na dodatek już pierwszego dnia tyle VP. U mnie do takiej ilości to zbliżyłem się dopiero pod koniec rozgrywki. Grając Anglikami gra się szybciej więc spokojnie możesz zacząć jeszcze raz. Ale ja bym grał dalej bo teraz ważne czy kolejny dzień nalotów będzie po dłuższej przerwie (np. po 5-6 dniach) czy to będzie kolejny kalendarzowy. Na razie masz rezerwy sprzętu i pilotów. W takiej sytuacji punktowej chyba jeszcze nie zdecydujesz się zasilić kolejnymi dywizjonami swoja flotę myśliwską bo to kosztuje kolejne VP.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: efendie »

Zapowiedz nowej serii.
https://youtu.be/hK7QyCnAFG4
Zapraszam od oglądania. W końcu My Polacy wiem wszystko o Bitwie o Anglię :)
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: efendie »

Kampania rozpoczęta.
https://youtu.be/hK7QyCnAFG4
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Lakeman_GJ »

efendie pisze: niedziela, 21 lutego 2021, 11:07 Kampania rozpoczęta.
https://youtu.be/hK7QyCnAFG4
Dzięki filmom cytowanego forumowicza, skusiłem się na zakup tej gry. Udało się na rynku wtórnym dostać pierwszą edycję w rozsądnych pieniądzach (na nowy egzemplarz mnie nie stać, a nie doszedłem jeszcze do takiego poziomu fanatyzmu, żeby brać kredyt na planszówkę :D ). Empire of the Sun, w które zagrywałem się do tej pory, chwilowo sobie odpocznie. ;)

Gra mnie pozytywnie zadziwia mechaniką. W życiu bym się nie spodziewał, że gra dla 1 gracza może być tak rozbudowana. Dużo decyzji do podjęcia; ciekawie zasymulowana mgła wojny (np. fałszywe naloty) daje naprawdę świetną zabawę na długie godziny. Po zagraniu w The Hunters myślałem, że już dużo więcej z gier solo się nie wyciśnie - myliłem się.

Szkoda, że nie mam miejsca, żeby trzymać rozłożoną planszę, więc na razie gram krótkie scenariusze, muszę wymyślić jak "zapisać stan gry". Można grać na vassalu, ale to nie to samo, na żywo gra mi się dużo szybciej.

Na razie skupiam się na wcielaniu się w Hugh Dowdinga i bronieniu Albionu przed hordami żelaznych ptaków z czarnymi krzyżami... Z różnym efektem ;)
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: efendie »

Hej
Miło słyszeć ze skusiłem cie do tego tytułu :) . Może zapisuj stan gry na vassalu? Mi Luftwaffe rozwaliło siec radarów tak że byłem przez pół dnia "ślepy". Nie wiedział kto i w jakiej strefie atakuje. Już dziś wrzucę ta turę na YT.
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Lakeman_GJ »

Mimo niezbyt korzystnych warunków lokalowych - każdorazowe składanie mapy po skończonej grze - próbuję rozegrać chociaż kawałek kampanii. Pierwsze trzy dni obiecujące, na Anglię spadło niewiele bomb, straty RAFu do udźwignięcia, a Niemcom też udało się trochę napsuć krwi. Wszystko obróciło się w czwartym dniu, kiedy to kompletnie nie udawało mi się odgadywać "intencji" przeciwnika. Do tego późne i niedokładne wykrywanie nalotów i nieszczęście gotowe. Spore straty w punktach uzupełnień, ciężko uszkodzony kluczowy radar w Rye.. Straty w samolotach na porównywalnym poziomie u obu stron, ale wynik zdecydowanie się odwrócił, z +4 na -12 VP. Dobrze, że przed kolejnym dniem bitewnym będą trzy dni odpoczynku, a priorytet ataków na radary zmienił się na niski.

"Zapis stanu gry" dla tej planszówki okazuje się nie taki straszny - rozstawienie żetonów przecież w każdym dniu takie same, z wyjątkiem grup/dywizjonów które wylądowały w Heavy Loss. Parę zdjęć komórką, przekładki w stosach kart, aby oddzielić karty zużyte od świeżych - w miarę sprawnie to idzie. Rozegranie jednego dnia bitewnego z rozłożeniem/złożeniem gry zajmuje mi 1-1,5h. I to jest bardzo radosne 1-1,5h. :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: Raleen »

Idąc za Waszą sugestią, wydzieliłem posty dotyczące grania na ścianie i przeniosłem do wątku temu poświęconemu:

viewtopic.php?f=67&t=19624&start=15
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
kret1975
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:57
Lokalizacja: Poznań okolice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: kret1975 »

Polecam też przykładową rozgrywkę całej kampanii na kanale kolegi Zbajchu. Ja dzięki niemu pograłem i w RAF i Black orchestra.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: RAF: Lion vs. Eagle (Decision Games)

Post autor: stary gracz »

Na BGG powinien być również flipbook w naszym języku, którego kiedyś zrobiłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”