Nightfighter (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

Reflektory mniej się przydały niż dobry wzrok pilota! ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Leviathan »

Dokładnie!

Ale przyznam szczerze, że po trzech nieudanych seriach rzutów pięcioma kostkami ręce mi opadły.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

Za to Twojemu synowi idzie o niebo lepiej! Gratulacje dla Juniora :)

Jeśli można coś doradzić: wygodniej jest, gdy gracz i sędzia nie siedzą na wprost siebie, tylko "pod kątem prostym", czyli przy dwóch sąsiadujących bokach stołu. Sędzia ma wtedy lepszy wgląd w sytuację na obu mapach.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Leviathan »

Do identycznego wniosku (mowa o usadowieniu przy stole) doszedłem już w trakcie pierwszej tury gry.
:)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

Ze zdjęcia na BGG zrozumiałem, że siedzieliście naprzeciwko siebie, tak jak "nakazuje" instrukcja. Również w naszym przypadku przy rozkładaniu pierwszej partii córka zaproponowała, żebyśmy usiedli przy sąsiadujących bokach stołu. Potem ten pomysł (wraz ze zdjęciem) ktoś wrzucił też na BGG.

A ja przed chwilą rozegrałem (chyba pod wpływem Twoich AAR-ów!) zapowiadaną dawno temu partię:
Andy pisze:Tak mi się spodobał ten SCR-270, że następnym razem chyba wybiorę się Beaufighterem na Greifa nad Korsyką (scenariusz 4I).
Tyle, że byłem wtedy tak podekscytowny po walce nad Morotai, że wszystko mi się pomyliło! Przecież SCR 270 to (przeciętny) radar naziemny, a mnie urzekł SCR-720A, z którym Beaufighter nie ma nic wspólnego!

Zatem spróbowałem przechwycić trzy He-177 atakujące amerykańskie bazy na Korsyce w nocy z 12 na 13 maja 1944 r. Wystartowałem na Beaufighterze Mk VIF z 417 NFS USAAF, wyposażonym w AI Mk VIII o wąskim kącie przeszukiwania, ale sporym zasięgu (4 pola przed nosem myśliwca).

Właściwie nie ma o czym pisać. Radar naziemny dość szybko zlokalizował bombowce, do dwóch z nich udało mi się zbliżyć "na wyciągnięcie ręki", ale ani radar pokładowy nie wychwycił echa wrogich maszyn, ani wypatrywanie przez okno kabiny przy średniej widoczności nic nie dało. Kluczowa okazała się mała różnica w prędkości między Beau a Greifem, która nie pozwoliła na przeprowadzenie większej liczby podejść i namierzania przy pomocy AI Mk VIII.

Zapomniałem, że radar naziemny może próbować obniżyć uncertainty z moderate do low, więc po wywaleniu wszystkich fantomów pozwoliłem chłopakom iść spać! :x A to mogła być szansa! Szewc bez butów chodzi - trzeba było dokładniej przeglądać tabelę wykrywania! :twisted:

Może spróbuję jeszcze raz wieczorem, tym razem prawidłowo.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Leviathan »

Pierwszą turę faktycznie chciałem grać zgodnie z instrukcją, ale kiedy tylko usiadłem i zdałem sobie sprawę z tego, że nic nie widzę na drugiej planszy, od razu przesiadłem się do boku. Tak faktycznie jest zdecydowanie wygodniej.

Ubiegłeś mnie! Zamierzałem właśnie dzisiaj rozegrać ten sam scenariusz co Ty :)

Być może wybiorę się w takim razie nad Guadalcanal.
Szewc bez butów chodzi - trzeba było dokładniej przeglądać tabelę wykrywania!
;)
Nomen omen muszę przyznać, żen ta tabelka to naprawdę świetna sprawa. Niesamowicie przydatna w trakcie partii!
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

Leviathan pisze:Nomen omen muszę przyznać, żen ta tabelka to naprawdę świetna sprawa. Niesamowicie przydatna w trakcie partii!
Strasznie mi głupio przyznawać Ci rację w tej sprawie, ale rzeczywiście bez niej nie siadam do gry! :mrgreen:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Leviathan »

I wybrałem się nad Guadalcanal
http://www.boardgamegeek.com/thread/928 ... al-on-fire

Bardzo zacięta rozgrywka choć, podobnie jak w trakcie poprzednich, nie do końca sprzyjało mi szczęście.
Kiedy potrzebuję szóstek do namierzenia bombowca, to rzucam regularnie jedynki, a kiedy mam już tally, to weryfikując reakcję bombowca rzucam szóstkę.

Ech..
Muszę odczarować te kostki!
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

I ten okropny brak przewagi szybkości! Ale tak to jest gdy bombowiec (przebudowany) próbuje przechwycić inny bombowiec.

Moja powtórka z Korsyki też się zakończyła porażką. Miałem dwa fiksy z AI, ale za to chłopaki od radaru naziemnego chyba byli na kacu, bo nic im nie szło. Muszę spróbować jeszcze raz.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

Tłumaczenie zasad gry (WARIANT SOLO) do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Leviathan »

Andy pisze:Tłumaczenie zasad gry (WARIANT SOLO) do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Brawo! Oby to poszerzyło grono "wyznawców"
:)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

Dwa wyjaśnienia:

1. By grać solo w Nightfightera, trzeba mieć opanowane podstawowe reguły gry. Instrukcja Philipa Sabina jest tylko zbiorem zmian wprowadzonych w oryginalnych regułach gry, a tych nie dam rady przetłumaczyć. Angielska instrukcja Nightfightera do ściągnięcia stąd: http://boardgamegeek.com/filepage/67801 ... ebook-v1-1

2. Przekład nie obejmuje rozbudowanego przykładu rozgrywki, modyfikacji reguł kampanijnych i posłowia prof. Sabina. Pełny angielski tekst instrukcji solo jest do ściągnięcia stąd: http://boardgamegeek.com/filepage/70393 ... st-edition

Dodałem za to na końcu słowniczek, bo nie całą terminologię udało mi się przełożyć w sposób zadowalający. Część haseł powtarza się w podobnym słowniczku, dołączonym do tabeli wykrywania.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: ChevalierVernix »

Leviathan pisze:
Andy pisze:Tłumaczenie zasad gry (WARIANT SOLO) do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Brawo! Oby to poszerzyło grono "wyznawców"
:)

Wczoraj po wielu, wielu miesiącach zastanawiania się (przy dokładnym oglądaniu każdego grosza) w końcu dokonałem zakupu Nightfightera. Nie wiedziałem jeszcze, że Andy umieści tłumaczenie zasad solo, ale dzięki temu moja radość jest podwójna! ;)
Ukłony, Andy! :)
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Leviathan »

W takim razie czekamy na relację pierwszej rozgrywki!

Ja zacząłem dzisiaj kampanię
:)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Nightfighter (GMT)

Post autor: Andy »

ChevalierVernix pisze:Ukłony, Andy! :)
Miłego korzystania :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”