Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: Raleen »

Errata do starego "Piotrkowa 1939" wyd. KMGS, gdzie można poczytać m.in. o słynnych żetonach magnetycznych. Mam nadzieję, że się przyda jeśli ktoś zechce sięgnąć po grę, bo zawiera dość sporo zmian w rozstawieniu początkowym.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
TOMEKD
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2010, 15:02
Lokalizacja: Daaaaleko...
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: TOMEKD »

WOJTEK Z. REMONTUJE W PIOTRKOWIE!

Czyli projekt odrestaurowania zabytku

Witam wszystkich

Jakis czas temu postanowiłem dać szansę staremu Piotrkowowi 1939 wydawnictwa KMGS, który zakupiłem za kieszonkowe w 1996 lub 1997 i w owym czasie 'nagrałem' się jako dziesięciolatek (łezka w oku). ;)

Przyzwyczajony do amerykańskich gier i przede wszystkim rozwiązań, które ułatwiają życie, a nie rzucają kłody pod nogi, na samym początku natrafiłem na przeszkodę która całkowicie uniemożliwia zabawę. Żetony.

Żetony na których brak punktów siły i ruchu. To na początek. Ale również brak wyszczególnienia mobilności, zdolności do tank shiftu, zdolności jednostek p-panc., p-lot. itd. Przejrzałem wczoraj instrukcję do Piotrkowa i jest masa ciekawych zdolności różnych jednostek, których oryginalne żetony nie prezentują i przez to łatwo o nich zapomnieć. Np. wojska zmechanizowane mają trzy kategorie kosztów ruchu: pancerne, rozpoznawcze i razem piechota, artyleria i tabory. Albo że jedne czołgi dają 2 a inne 3 kolumny w prawo w pewnych warunkach. Albo że artyleria nie może walczyć po wykonaniu ruchu. Z kolei warto wspomnieć o rozmiarze owych żetonów. Gdy jest większa ich grupa obok siebie, tamte dalsze już wychodzą poza obręb heksu, zaczyna się chaos. Rozmiaru heksu nie zmienię, ale mogę zmienić rozmiar żetonów na 0.5 cala. Poza tym są cienkie, nie da się ich podnieść pencetą itd. Postanowiłem to zmienić.

KOPIOWANIE TO NAJSZCZERSZA FORMA POCHLEBSTWA

Czyli jak wychodzę mojej potrzebie naprzeciw

(Będę używał tu trochę terminologii gównie z gier Simonitcha)

Odpaliłem program graficzny i zacząłem eksperymentować, próbować, dodawać i odejmować w celu znalezienia tego balansu, który sprawia że żetony Simonitcha są takie (nie bójmy się tego słowa) ŁADNE i funkcjonalne. Moim celem jest umieszczenie wszystkich istotnych informacji na żetonach, z wyszczególnieniem specjalnych charakterystyk pojedynczych jednostek i cały czas pamiętając, żeby rezultat był miły dla oka. :)
Żetony będą dwustronne. Formacje kolorowe. Stworzę dodatkowy arkusz dla REMNANTS wraz z Holding Boxes, przynajmniej arkusz A4. Dlaczego tak wiele? Normalnie w 'starej' grze odejmujemy pkt. siły, a dwustronny żeton ma tyko dwa stepy. Przykładowo batalion 1/12 31 Inf Div ma 6-6, drugi step 4-5, i trzeci czyli REM będzie 2-6. Wydaje mi się, że z tylko 2 stepami wojska mogłyby wyparować dosyć szybko, a zapewnienie REM (dwustronnego?) dla prawie każdej jednostki będzie dobrą rzeczą. Przy wprowadzeniu takich żetonów trzeba będzie zrewidować tabelę walki.
Dodatkowo artyleria ma stronę gotową i FIRED (jak w grach Von Borriesa).

Teraz przedstawię wam parę sampli.

Żetony wydrukowałem w domu drukarką EPSONa, na papierze fotograficznym który daje ostrość wydruku, ma bardzo dobre kolory i zachowuje każdy najmniejszy szczegół i mowa tu o kolorowych sylwetkach czołgów. Z tego tutaj jestem bardzo zadowolony. Dla porównania obok wydruk na zwykłym papierze.

Tutaj początkowy wariant jednostek pancernych, i obok wyżej wymieniony wydruk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niemiecka 31 Dywizja Piechoty w przykładowym zielonym.

Obrazek

Zastanawiam się nad wyborem między sylwetkami a symbolami NATO. Czarna figurka jest mniej ciekawa niż w kolorze, ale żetony są 0.5 calowe więc detal na kolorowych sylwetkach ginie, gdy wydrukowany na zwykłym papierze.

Sylwetka Pz II

Obrazek

Obrazek

Tutaj kolorowe sylwetki Pz. III z 4 Pz Di. Do rewizji. Oryginalne żetony mają Pz II i IV.

Obrazek

Wszystko co tutaj zaprezentowałem jest w fazie prototypowania, ciągle pracuję nad czcionkami, rozmiarami elementów, proporcjami oraz pozycjonowaniem.

Na koniec chcę zapytać szanownych forumowiczów o czołgi występujące w grze. Dla pewności od lewej:

Panzer II, CO TO ZA CZOŁG?, Panzer IV

Obrazek
Awatar użytkownika
cretu
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: cretu »

Pz.Kpfw 38(t) czyli czeski LT vz. 38
Awatar użytkownika
TOMEKD
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2010, 15:02
Lokalizacja: Daaaaleko...
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: TOMEKD »

Dzięki, nie wiedziałem że tak szybko zaprzęgnęli 38(t) do walk już w Polsce.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 maja 2020, 18:03 przez TOMEKD, łącznie zmieniany 1 raz.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: anonim »

Było ich mało, ale wystarczająco dużo by jedna dywizja lekka była cała uzbrojona w te czołgi. Ja bym wymienił sylwetki tych trójek na dwójki. Pz III było bardzo mało we wrześniu i były rozproszone po wszystkich dywizjach pancernych tak, że często wypadały np. 3 sztuki na dywizje Dodatkowo ty wybrałeś wersję A której było raptem 5 sztuk. Lepiej by wyglądała wersja D. Ta czarna sylwetka dwójki to pewnie jest B, bardziej by pasowały A, B lub C z dużymi kołami. Ewentualnie patrząc na przykładowe żetony z 4 Dywizji można zrobić tak, że najsłabsza kompania ma Pz I, najsilniejsza Pz IV, a pozostałe Pz II.
Awatar użytkownika
TOMEKD
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2010, 15:02
Lokalizacja: Daaaaleko...
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: TOMEKD »

Dzięki za rady anonim. Te trójki na pewno lecą.

Pz II i duże koła? To prawda, użyłem wcześniejszą wersję z mały kołami.
Obrazek

Grafiki z https://tanks-encyclopedia.com/

Panzer 38(t) Ausf.A, Polish Campaign, September 1939.
Obrazek





A Panzer IV Ausf.B, possibly from 2.Kompanie 15.Panzer-Regiment, 5. Panzer Division, Poland, September 1939. Notice the classical makeshift camouflage, with a hastily sprayed reddish brown and yellow unit markings.
Obrazek
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: anonim »

Jeśli mają być w kolorze na żetonach to tylko Pz IV pasuje. Szukaj czołgów z białymi krzyżami na wieży. Ten czeski czołg na pewno nie ma malowania wrześniowego. A jeśli mają być tylko czarne sylwetki to cała trójka pasuje.
Teraz sprawdziłem na wiki i wychodzi na to że 1 Dywizja Lekka była uzbrojona w starsze czołgi czeskie PzKpfw 35(t). W PzKpfw 38(t) była uzbrojona 3 Dywizja Lekka.
Awatar użytkownika
cretu
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: cretu »

Ale tutaj podają, że właśnie 1DL miała Pz 38 http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... eDiv-R.htm
Awatar użytkownika
cretu
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: cretu »

Osprey podaje że Panzerregiment 11 (w 1939 - 1DL, 1940 - 6DPanc) był wyposażony w Pz 35(t)...
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: anonim »

http://wraki39.pobitwie.pl/index.php?/category/104 na tej stronie wszystkie Pz 38 są podpisane 67 batalion pancerny który był w 3 dywizji lekkiej. Janusz Ledwoch w Panzer Colours 1939 pod sylwetkami 38 też tak pisze a 35 zalicza do pierwszej dywizji lekkiej.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: Radosław Kotowski »

Bardzo eleganckie te twoje żetony.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
TOMEKD
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2010, 15:02
Lokalizacja: Daaaaleko...
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: TOMEKD »

Już 3/4 setu do pierwszego scenariusza. Brakuje kolorków, 1 Pz, 4 Pz, korpuśnych, Grupy Czyż., drugich stepów Polaków oraz korekty. :twisted:

https://i.imgur.com/l30NLU9.png
krzy65siek
Adjudant
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 20:32
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 25 times
Been thanked: 74 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: krzy65siek »

Nie uważasz, że te symbole NATO są troszkę anachroniczne w 1939 roku?

Pozdrawiam
Krzysiek
Lukdeath
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 5 maja 2020, 16:00
Has thanked: 2 times

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: Lukdeath »

Czarne sylwetki najfajniej się prezentują, są oldschoolowe, w przypadku starć w drugiej wojnie nie ma co zmieniać, symbole NATO to fajnie się prezentują w czasach współczesnych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Stary Piotrków 1939 vs nowy Piotrków 1939 (KMGS, TiS)

Post autor: Raleen »

W zagranicznych grach często praktykowana jest metoda mieszana: piechota, kawaleria, zmechanizowane przedstawiane są symbolami NATOwskimi, czyli kopertki, natomiast czołgi i ogólnie sprzęt pancerny, ale często też działa np. Flak 88 mm jako sylwetki. Poza tym sylwetki są głównie na mniejszych jednostkach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”