Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Kurcze Pióro »

W recenzji jest napisane:
Drugim ciekawym przepisem dotyczącym fortyfikacji polowych był w starej edycji pkt [9.32], mówiący, że Jednostka opuszczając strefę kontroli wrogiego oddziału posiadającego fortyfikacje polowe może ponownie w tej samej fazie ruchu wejść we wrogą strefę kontroli (jest to wyjątek od [6.32]). Czyli, jak wychodzę ze strefy kontroli wrogiego oddziału, to jeśli był umocniony, mogę po wyjściu z niej wejść w strefę kontroli innego (bądź tego samego), a jeśli był nieumocniony, nie mogę. Nietrudno zauważyć, jak ciekawe zróżnicowanie punkt ten stwarza. Pozwala np. odróżnić sytuację, gdy jednostki pancerne ścigają wroga i trudno przed ich frontem manewrować wychodząc z jednej strefy kontroli i wchodząc w inną, od sytuacji, gdy strona przeciwna raczej biernie stoi w umocnieniach. Czyli, mamy zróżnicowanie walki na dwa rodzaje: dynamiczną i statyczną.
Co jeśli jednostka pancerna w wyniku walki ucieka przed jednostką, jednostkami piechoty przecież też nie może wejść we wrogą strefę kontroli?
Awatar użytkownika
Maciekityle
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 14 lipca 2013, 15:53

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Maciekityle »

Witam. Mam taką nie typową (a może i typową) prośbę otóż szlag trafił moje żetony do tej gry czy jest jakaś możliwość zdobycia kopii tych żetonów? Znalazłem trochę w necie ale to nie wszystkie. Podobną sytuację mam z Bitwą pod Austerlitz.
Zeka

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Zeka »

Jak się domyślam, może niesłusznie, chodzi o "Ardeny 1944" wydawnictwa Dragon? Wykaz jednostek i ich współczynników znajdziesz pod tym adresem. W wypadku "Austerlitz 1805" (Novina) mogę pomóc, ale musiałbyś mi wysłać spis brakujących jednostek. Niestety, żetony sam będziesz musiał przygotować - zdobycie kopii nie jest możliwe, oba wspomniane wydawnictwa nie istnieją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Raleen »

Ja bym poszukał na allegro i przejrzał naszą giełdę. Czasami ktoś sprzedaje, i to tanio. Szkoda się w tej sytuacji męczyć w kopiowanie, klejenie i wycinanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Raleen pisze:Ja bym poszukał na allegro i przejrzał naszą giełdę. Czasami ktoś sprzedaje, i to tanio. Szkoda się w tej sytuacji męczyć w kopiowanie, klejenie i wycinanie.
Mała dygresja: oryginalnie te gry też łączyły się z koniecznością kopiowania (braki w Mirage Hobby), klejenia i wycinania ;)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Paweł Sulich »

Oglądając wrzucone przez Raleena zdjęcia przypomniałem sobie kwestię, nad którą myślałem parę lat temu:
czy Amerykanie (albo i obie strony, choć dla Niemców to niezbyt istotne) nie powinni zaczynać okopani?

W instrukcji nie ma nic na ten temat, ja tak nie grałem, ale na zdrowy rozum chyba powinni.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Raleen »

Mi się zdaje, że ta uwaga dotyczy wielu gier o II wojnie światowej w tym systemie i pokrewnych. Zazwyczaj jak zaczynała się ofensywa to nacierano na pozycje frontowe, które były umocnione po wcześniejszej pauzie operacyjnej. Chyba że weźmiemy pod uwagę czynnik zaskoczenia, ale z tym było różnie i miał on jednak ograniczony wpływ.

Przy okazji, gdyby ktoś chciał pooglądać zdjęcia, a nie mógł trafić:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Paweł Sulich »

A czy ktoś grał z okopami? Jasna sprawa, że Niemcy mają ciężej i dłużej rozbijają pierwszą linię Amerykanów. Ciekawe, jak to wpływa na całokształt.

A jak to wygląda w nowej wersji gry?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Raleen »

Z tego co wyczytałem z opisu rozmieszczenia w nowej instrukcji, w podstawowym scenariuszu nie są umocnione, są natomiast umocnione w scenariuszu "Patton".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Paweł Sulich »

Odkąd kiedyś na to wpadłem i zacząłem nad tą kwestią myśleć, wychodziłem z założenia, że okopy na początku powinny być, bo Amerykanie nie pojawili się w tym rejonie dzień wcześniej, tylko stali tam od dłuższego czasu i na pewno przygotowali stanowiska. Dziś w rozmowie na ten temat Kolega Paweł (niezalogowany na forum) zwrócił uwagę na inny istotny aspekt umocnień polowych, którego nigdy nie dostrzegałem:
Paweł pisze:W tych systemach okopanie oznacza natychmiastową i podwyższoną gotowość bojową, żołnierzy siedzących w okopach. Może w tym wypadku należałoby postawić okopy na heksie obok wojsk - tak jakby umocnienia były gotowe, ale żołnierze musieli je obsadzić.
I choć pomysł z drugiego zdania mi się nie podoba, to pierwsze jest bardzo ciekawe. Patrząc od tej strony brak umocnień polowych symuluje zaskoczenie Amerykanów niemieckim uderzeniem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Raleen »

Ja też w ten sposób interpretuję umocnienia, choć głównie w B-35, w którym miałem dłuższą praktykę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Paweł Sulich »

Przypomniał mi się problem sprzed lat: gdzie rozstawić niemieckie 9 art. i 4 art., bo pozycje podane w instrukcji wypadają poza planszą:
9 art. - A61, B62
4 art. - A61, B62

ja przyjmowałem dla obu: A61, B26; widzę że na fotkach tak właśnie stoją. Ktoś to gdzieś oficjalnie poprawiał?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Darth Stalin »

Maciekityle pisze:Witam. Mam taką nie typową (a może i typową) prośbę otóż szlag trafił moje żetony do tej gry czy jest jakaś możliwość zdobycia kopii tych żetonów? Znalazłem trochę w necie ale to nie wszystkie. Podobną sytuację mam z Bitwą pod Austerlitz.
Austerlitz widziałem gdzieś na naszej forumowej giełdzie, i to niedawno.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Raleen »

Paweł Sulich pisze:Przypomniał mi się problem sprzed lat: gdzie rozstawić niemieckie 9 art. i 4 art., bo pozycje podane w instrukcji wypadają poza planszą:
9 art. - A61, B62
4 art. - A61, B62

ja przyjmowałem dla obu: A61, B26; widzę że na fotkach tak właśnie stoją. Ktoś to gdzieś oficjalnie poprawiał?
Nie, dokładnie na tej samej zasadzie jak Ty, rozumując wyłącznie zdroworozsądkowo starałem się ustawić je najbliżej miejsca, gdzie mogły stać i koło jednostek, które - jak sądzę - wspierały.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ardeny 1944 (Dragon, TiS)

Post autor: Raleen »

Recenzja porównawcza poświęcona obu "Ardenom 1944" (te drugie dokładnie rzecz biorąc noszą tytuł "Ardeny 1944-45") została wzbogacona o nowe zdjęcia szczegółowo ukazujące rozstawienie początkowe w TiSowskiej wersji gry. Zapraszam do obejrzenia, zwłaszcza pasjonatów tematu:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”